Femina.cz » Magazín » Zábava » Knihy: SONETY

Knihy: SONETY

Knihy: SONETY

Magazín: Zábava | autor: Katka | vydáno 22. 08. 2008

Básnická sbírka 154 sonetů Williama Shakespeara věnovaných lásce, kráse a pomíjivosti. Toto dílo nejslavnějšího alžbětinského dramatika vychází nově v překladu Miroslava Macka.

 

William Shakespeare:
SONETY


Kompletní vydání všech sto padesáti čtyř básní vyšlo poprvé pod jednoduchým názvem Sonety v roce 1609 v Londýně. Veškeré znělky obsažené ve sbírce byly do té doby čtenářům naprosto neznámé – až na dvě (Sonet 138. a Sonet 144.), jež vyšly tiskem již v roce 1599 jako součást sbírky Vášnivý poutník. Tématy těchto nesmrtelných veršů jsou odvěké pojmy jako láska, krása a pomíjivost, některé z básní mají jednoznačně politický aspekt.

Tvorba Williama Shakespeara spadá do období renesance, jíž je ostatně typickým představitelem. Jeho dílo má proto vyloženě světský charakter. Na rozdíl od současníků píše zcela novým stylem, postavy jeho dramat jsou životné a odpoutávají se jak od středověké schematičnosti, tak od církevních dogmat ovládajících tehdejší (nejen) literární tvorbu. Formálně jsou jeho hry pojednány blankversem, nerýmovaným veršem sestávajícím z pěti jambických stop.

Shakespearovo dramatické dílo bývá děleno do tří období: 1591-1600, píše především komedie a historická dramata, náměty čerpá též z antiky; 1601-1608, z rozčarování nad stavem společnosti a také v reakci na smrt syna Hamneta tvoří především tragédie; 1608-1612, hry mají spíše romantický charakter, obsahují prvky komedie i tragédie. V tomto období píše Shakespeare také Sonety, které poprvé vycházejí v roce 1609.

Prvních sedmnáct sonetů je apelativních, jsou adresovány mladému muži a autor jej v nich pobízí, aby se oženil a měl děti – jen tak se jeho krása zachová i pro příští generace. Sonety 16.-126. jsou milostné básně a jsou rovněž věnovány mladému muži, což často svádělo k úvahám o Shakespearově homosexualitě či bisexualitě. Sonety 127.-152. jsou také milostné verše, tentokrát věnované "černé dámě". A dva poslední sonety by se nejspíše daly označit jako alegorie.

William Shakespeare

Narodil se 23.4. 1564 ve Stratfordu nad Avonou. Jeho otec John byl drobný řemeslník, jeho matka Mary pocházela z nižší rodové šlechty. Mladý William absolvoval v rodném městě střední školu a v osmnácti letech se oženil s Anne Hathaway, jíž bylo v době sňatku šestadvacet let. Půl roku po svatbě se jim narodila dcera Susanna, později měli ještě dvojčata Judithu a Hamneta, který však v jedenácti letech zemřel.

Roku 1592 se Shakespeare stěhuje do Londýna, kde se po roce 1594 stává členem nově vzniklé divadelní společnosti Lord Chamberlain's Men. Zde působí jako herec a dramatik. Společnost začíná v roce 1599 hrát v Divadle Globe, kde se Shakespeare dočká největší slávy a konečně také hmotného zajištění. Když roku 1613 divadlo Globe vyhoří, Shakespeare zamíří zpět do rodného Stratfordu za manželkou a dcerami. Odpoutá se od veškeré literární tvorby a v poklidu zde žije až do smrti, která jej zastihne 23. dubna 1616.

 

Vyšlo v Nakaldatelství XYZ
Váz., 158 str., 199 Kč

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
20. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

25. 03. 2017 Horoskop Beran

Trucuješ a odmítáš vyrazit s partnerem k jeho rodině? Děláš velkou chybu, protože bys na rodinném setkání potkala zaj... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist