Femina.cz » Magazín » Zábava » Knihy: Barvy slečny Toyen

Knihy: Barvy slečny Toyen

Knihy: Barvy slečny Toyen

Magazín: Zábava | autor: Katka Landlová | vydáno 21. 03. 2008

Právě vychází nový román úspěšného českého autora Vladislava Kučíka. Jaký asi byl život malířky Toyen?


Malířka Marie Čermínová – Toyen (1902-1980) je velmi významnou osobností české kultury. Prožila sice podstatnou část svého života ve Francii, ale patří k české umělecké avantgardě počátku dvacátého století.


Zvláštní mladá žena, co chodila oblečená jako muž, ve smokingu a s motýlkem u krku. Blízká malíři Jindrovi Štýrskému, přítelkyně českých básníků, kteří jí věnovali své verše, autorka tajuplných obrazů s erotickým podtextem. Milovala nejen muže ale i krásné ženy. Jaký asi byl její život? Jak se z chudé holčičky Manky stala malířka, jejíž díla patří k nejcennějším v řadě světových galerií? Jaká byla, ta atraktivní, krásná, tajuplná žena?


Nová beletrie spisovatele Vladislava Kučíka je uměleckou fikcí života slavné malířky Toyen. Příběh sám je skládán jako střípky mozaiky, je vlastně vyprávěním staré paní Toyen, která ve svém pařížském bytě rekapituluje kus svého života. Ale bylo tomu opravdu tak?

Zeptali jsme se autora:


Dokázal byste říct pro koho je vaše nová kniha určená?
Kniha má ženské téma, tím pádem je samozřejmě určena pro chlapy :-)
Ale ne, samozřejmě bude
stejně tak zajímavá pro ženy. Ta kniha je ženským tématem, je o ženě. O ženě nekonvenční, která se nebála nekonformního chování, nebála se být dobrodruhem, ani milenkou.

Čím si vás Toyen "získala"?
Byla to výjimečná žena. A pro každého autora musí být přece výjimečná žena výzvou.

Každá kniha má svou historii, jak vznikaly Barvy slečny Toyen?
Tato kniha vznikala 10 let. On to byl původně vlastně filmový scénář. Jenže ten se nakonec nerealizoval, protože ten film by byl na tuzemské poměry extrémně nákladný. Takže já jsem ten scénář přepisoval do podoby knihy, ale scénář používá zcela jiné postupy, než román, takže ty dva projekty se výrazně liší.

Je v tom rozdíl, pokud píšete knihu z pohledu muže nebo z pohledu ženy?
Pro profesionála je to jedno. Ta žena je samozřejmě pro chlapa výzva, ale když se spustí ten příběh v hlavě a promýšlíte ty nuance, tak potom je to vlastně jedno. Ten příběh je nějak postavený a nějak odsýpá, akorát to musíte umět řídit.
Vychází samozřejmě z reality toho života, ale je to životopisná fikce. Takže některé věci jsou pravdivé, jiné ne, ale na tom stojí také pointa, která vás čeká na konci knihy.


Barvy slečny Toyen

vyšlo 19. března 2008 v Nakladatelství XYZ

cena: 249,- Kč

MgA. Vladislav Kučík, narozen 1957 v Šumperku, absolvent FAMU Praha. Autor řádky scenáristických projektů, z nichž například televizní film „Jan“ získal hlavní cenu na Světovém televizním festivalu v Japonsku. Napsal také několik knih, třeba vyprávění o kontroverzním sportovci Lukáši Pollertovi „Kluk co prodal medaile“ či román „Budeme bohatí,“ ke kterému jako první český spisovatel vydal CD ROM. Je rovněž autorem dramatu „Krásný krásný život“ - premiéra se uskuteční 29.března 2008 v divadle Šumperk. V roce 2005 byl vydán zatím jeho poslední román „Mám tě rád – doopravdy“. Kniha vzbudila nevšední ohlas nejen pro "řez" do stavu našeho současného žití, ale i proto, že se na jejím vzniku podíleli ikony současného českého výtvarna – malíř a grafik Petr Faltus a umělecký fotograf Robert Vano.
Za tento projekt byl Vladislav Kučík nominován na státní cenu za literaturu.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
03. 11. 2014 glady ... (reakcí: 0)
22. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

16. 01. 2017 Horoskop Beran

Vytáčí tě, že v práci nikdo nemluví o ničem jiném než o zimní dovolené a ráda bys také vyrazila, ale nemáš dostatek p... Celý horoskop

Karta dne

Tři pentakly
Tvá práce vzkvétá díky pevným základům a úsilí, které do všeho vkládáš s nadšením a radostí. Pokud se chystáš předvést své dovednosti, můžeš se těšit na úspěch, obdiv ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist