Femina.cz » Magazín » Zábava » Knihy: Amy Amy Amy

Knihy: Amy Amy Amy

Knihy: Amy Amy Amy

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 28. 08. 2008

Excentrický životní styl, psychické problémy, pohoršující chování – to vše se už pomalu považuje za samozřejmost u hvězd současné popkultury, jako jsou například Britney Spears či Pete Doherty.


Nick Johnstone:
 
AMY AMY AMY
Amy Winehouse na vrcholu slávy a na pokraji zoufalství


Na první pohled by se mohlo zdát, že Amy Winehouse je jen dalším sériovým produktem soudobého zábavního průmyslu. Britský publicista Nick Johnstone takové předpoklady zpochybňuje v knize, v níž rozplétá život a kariéru jedné z nejzářivějších a nejutrápenějších britských hvězd.
 
Sleduje klikatou cestu Amy Winehouse ke slávě od dětství v severním Londýně až po raketový vzestup do špičky popmusic. Jak to bývá, sláva a úspěch měly i u Amy odvrácenou tvář – problémy s anorexií, bulimií, drogami, sklony k sebeubližování, problematický sňatek. Tato rozpolcenost učinila z Amy jedno z nejžádanějších soust pro bulvár. Jedna věc ovšem zůstává nesporná – Amyin jedinečný talent.

V podtextu knihy tak zůstává nezodpovězená klíčová otázka: zvítězí Amyino umělecké nasazení, nebo skončí jako Judy Garland, jejíž talent se rozplynul v oparu drog, až jí nezbylo nic jiného, než prodávat drama vlastního života?
 
...mimořádně talentovaná zpěvačka, skladatelka, hudebnice a umělkyně je ve věku 24 let na vrcholu. Ve vratkém, pomíjivém světě populární hudby je na konci roku 2007 jedním z nejvýznamnějším umělcem v hudebním průmyslu. Přesto je tento rok plný dramat: chaotické koncerty, přerušená nebo ještě před zahájením zrušená turné, opilá vystoupení v televizi, předávkování drogami, rodiče poskytující otevřené rozhovory à la milující maminka a tatínek, rychlá svatba s mužem, který je na konci roku ve vězení obviněn z pokusu zvrátit soudní rozhodnutí, tchán a tchyně rozdávající rozhovory, pověsti o sebepoškozování, depresi a bulimii, snímky zakrvácených baletních střevíčků z noční rvačky s Blakem v londýnském hotelu Sanderson, nápis Miluji Blakea vyvedený střepem rozbitého zrcadla na břiše během fotografování pro časopis Spin, tanec s bulvárem ohledně spekulací, zda se píseň Rehab — úderný hlavní singl z alba Back to black — ukáže bolestně prorockou. Jak je možné, že všechno skončilo u těchto špinavostí a nikoli u hudby, pozoruhodné a vzrušující?

Svým způsobem je tragédií pro hudbu, že talentovaná umělkyně jako Amy Winehouse se takto ztratí v obecném pobláznění celebritami. Naše kultura, to je neustálé sledování celebrit — co nosí, co říkají, na čem pracují, s kým spí, jaké drogy berou, jaké drogy neberou, zda jsou na vrcholu, nebo se propadají na dno. Jsme tím posedlí. A kvůli tomuto se Amy Winehouse — jako osoba — stala důležitější než její hudba.

 
Nick Johnstone
je autorem dvanácti knih, mimo jiné Patti Smith: A Biography (Omnibus Press), The Melody Maker History of 20th Century Popular Music (Bloomsbury), A Brief History of Rock ’n’ Roll (Constable & Robinson), a pamětí A Head Full of Blue (Bloomsbury). Psal či stále píše pro The Observer, The Times, The Daily Telegraph, Uncut, Mojo, The Wire, The Sunday Herald, Melody.

 


Vyšlo v Nakladatelství JOTA
Formát 155 x 235 mm, 142 stran, 268 Kč

 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
20. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

17. 01. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes se rozhodneš změnit svůj život od základu. Než se však pustíš do těch radikálních změn, raději si o tom promluv ... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist