Femina.cz » Magazín » Zábava » Knihy: Amy Amy Amy

Knihy: Amy Amy Amy

Knihy: Amy Amy Amy

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 28. 08. 2008

Excentrický životní styl, psychické problémy, pohoršující chování – to vše se už pomalu považuje za samozřejmost u hvězd současné popkultury, jako jsou například Britney Spears či Pete Doherty.


Nick Johnstone:
 
AMY AMY AMY
Amy Winehouse na vrcholu slávy a na pokraji zoufalství


Na první pohled by se mohlo zdát, že Amy Winehouse je jen dalším sériovým produktem soudobého zábavního průmyslu. Britský publicista Nick Johnstone takové předpoklady zpochybňuje v knize, v níž rozplétá život a kariéru jedné z nejzářivějších a nejutrápenějších britských hvězd.
 
Sleduje klikatou cestu Amy Winehouse ke slávě od dětství v severním Londýně až po raketový vzestup do špičky popmusic. Jak to bývá, sláva a úspěch měly i u Amy odvrácenou tvář – problémy s anorexií, bulimií, drogami, sklony k sebeubližování, problematický sňatek. Tato rozpolcenost učinila z Amy jedno z nejžádanějších soust pro bulvár. Jedna věc ovšem zůstává nesporná – Amyin jedinečný talent.

V podtextu knihy tak zůstává nezodpovězená klíčová otázka: zvítězí Amyino umělecké nasazení, nebo skončí jako Judy Garland, jejíž talent se rozplynul v oparu drog, až jí nezbylo nic jiného, než prodávat drama vlastního života?
 
...mimořádně talentovaná zpěvačka, skladatelka, hudebnice a umělkyně je ve věku 24 let na vrcholu. Ve vratkém, pomíjivém světě populární hudby je na konci roku 2007 jedním z nejvýznamnějším umělcem v hudebním průmyslu. Přesto je tento rok plný dramat: chaotické koncerty, přerušená nebo ještě před zahájením zrušená turné, opilá vystoupení v televizi, předávkování drogami, rodiče poskytující otevřené rozhovory à la milující maminka a tatínek, rychlá svatba s mužem, který je na konci roku ve vězení obviněn z pokusu zvrátit soudní rozhodnutí, tchán a tchyně rozdávající rozhovory, pověsti o sebepoškozování, depresi a bulimii, snímky zakrvácených baletních střevíčků z noční rvačky s Blakem v londýnském hotelu Sanderson, nápis Miluji Blakea vyvedený střepem rozbitého zrcadla na břiše během fotografování pro časopis Spin, tanec s bulvárem ohledně spekulací, zda se píseň Rehab — úderný hlavní singl z alba Back to black — ukáže bolestně prorockou. Jak je možné, že všechno skončilo u těchto špinavostí a nikoli u hudby, pozoruhodné a vzrušující?

Svým způsobem je tragédií pro hudbu, že talentovaná umělkyně jako Amy Winehouse se takto ztratí v obecném pobláznění celebritami. Naše kultura, to je neustálé sledování celebrit — co nosí, co říkají, na čem pracují, s kým spí, jaké drogy berou, jaké drogy neberou, zda jsou na vrcholu, nebo se propadají na dno. Jsme tím posedlí. A kvůli tomuto se Amy Winehouse — jako osoba — stala důležitější než její hudba.

 
Nick Johnstone
je autorem dvanácti knih, mimo jiné Patti Smith: A Biography (Omnibus Press), The Melody Maker History of 20th Century Popular Music (Bloomsbury), A Brief History of Rock ’n’ Roll (Constable & Robinson), a pamětí A Head Full of Blue (Bloomsbury). Psal či stále píše pro The Observer, The Times, The Daily Telegraph, Uncut, Mojo, The Wire, The Sunday Herald, Melody.

 


Vyšlo v Nakladatelství JOTA
Formát 155 x 235 mm, 142 stran, 268 Kč

 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
20. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist