Femina.cz » Magazín » Zábava » Karlovarský festival po 47.: Susan, Helen i Vojta Dyk

Karlovarský festival po 47.: Susan, Helen i Vojta Dyk

Karlovarský festival po 47.: Susan, Helen i Vojta Dyk

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 10. 07. 2012

Hvězdné herečky Susan Sarandon a Helen Mirren se přijely ukázat, Otakar Vávra si posmrtně zahrál ve festivalové znělce a Vojta Dyk si zahrál v dešti. A co ještě se dělo minulý týdne v Karlových Varech?

O čem hlavně je filmový festival? Samozřejmě o filmech. Letos jich fanoušci měli na výběr 218 a nejvíc nadšení byli z belgické komedie Hasta la vista!, v níž se pár vozíčkářů vydá do Španělska, kde mají pochopení pro jejich sexuální tužby. Tenhle titul vyhrál diváckou cenu. Zájem o spíš lehčí příběh ovšem letos projevila i hlavní porota, když ze soutěže vybrala norského Henrika, tragikomedii o nevyzrálém muži, který se má stát otcem.

Jinak bylo kolem spousta drsných dramat o smrti, válce, stáří a osamění, jako vždy na festivalu. A pak nezařaditelný český Polski film, který chtěli všichni vidět a který si vysloužil různé reakce a o který vám brzy ještě popíšeme. Všichni čtyři čeští herci (Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Josef Polášek, Marek Daniel), kteří v něm hrají nějakou verzi sebe samých, dostali aspoň Zvláštní uznání. Těmi porota nešetřila, jedno přiřkla ještě mladému pohlednému Řekovi Yannisi Papadopoulosovi, možná za odvahu. Jeho alegorii Chlapec pojídající ptačí zob totiž nechvalně proslavila scéna masturbace ukázané tak říkajíc v přímém přenosu. I to se dneska považuje za umění.

O čem je taky karlovarský festival? Samozřejmě o filmařích, které potkáváte na projekcích, ve vydýchaném Jameson stanu na debatách nebo na chodbách Thermalu a můžete s nimi mluvit, pokud jste viděli jejich film (jinak je často ani nepoznáte). Z velkých hvězd se letos ukázala Helen Mirren, britská oscarová herečka, který přivezla i svého amerického oscarového manžela Taylora Hackforda. Mluvila hodně o postavení žen a tvářila se trochu přísně. Ovšem když za ní na podium vyběhly tři zahraniční oddané fanynky s kyticí, všem dala pusu.

Susan Sarandon, která přijela na závěr, se bavila s každým a naprosto okouzlila festival svým smyslem pro humor, bezprostředností i faktem, že vůbec nevypadá na 65 let! Sama přišla s nápadem, že po promítání filmu Jeff, který žije s mámou uspořádá v kině diskusi i nebo že na chvíli odejde z večírku v Puppu a půjde pozdravit obyčejné diváky do letního kina. Prostě ideální festivalový host! Ne jako mladinká Kara Hayward, která si tu v podpatcích a make-upu ve třinácti letech mohla hrát na star, ale když uváděla okouzlující novinky Wese Andersona Až vyjde měsíc, akorát odrecitovala pár naučených nic neříkajících vět s dikcí školačky.

Diváků bylo o něco méně než loni, nejspíš i proto, že většina se rozhodla přijet až na druhou půlku, kdy dva státní svátky stvořily čtyřdenní víkend. Do té doby byly aspoň ve Varech pověstné fronty kratší. Zato počasí si se všemi vyhrálo ještě zběsileji než obvykle a střídalo zimu a mokro s vedrem i během jediného dne. Nejhůře to schytali fanoušci Vojty Dyka, kteří jeho bigbandový večerní koncert museli vydržet v dešti a občasném hromu. Ale stálo to prý za to.

Unikátem karlovarského festivalu jsou jeho radostně neuctivé znělky. Ta s Judi Dench, loňskou držitelkou Křišťálového globu za zásluhy, se ještě natočit nestihla, tak Ivan Zachariáš přišel s náhradním řešením.  Natočil znělku s Otakarem Vávrou. Ten už je ovšem mrtvý, a tak se upoutávka odehrává na hřbitově a jako vždy ironicky snižuje legendu tvůrce i váhu karlovarského ocenění.

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
29. 08. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 07. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
12. 07. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
10. 07. 2012 pepina . (reakcí: 0)
10. 07. 2012 aknela11 Na (reakcí: 0)
10. 07. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 07. 2012 Daniela76 Karlovarský festival (reakcí: 0)
10. 07. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)
10. 07. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

21. 10. 2016 Horoskop Ryby

Dnes si dej pozor na žárlivost. Od rána budeš jak na trní a budeš mít tendenci partnerovi vyčítat všechny jeho aktivi... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Máš velkou šanci na úspěch! Blíží se k tobě změna, na kterou tak dlouho a netrpělivě čekáš. Jakmile učiníš první vstřícný krok vpřed, všechno se dá do pohybu a ty pevn...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist