Femina.cz » Magazín » Zábava » Jak uchovávat a jíst sýry

Jak uchovávat a jíst sýry

Jak uchovávat a jíst sýry

Magazín: Zábava | autor: Renata Petříčková | vydáno 14. 09. 2007

Sýr je skoro jako živý tvor, aby nám dobře sloužil, tedy rozmazloval chuťové buňky, je třeba o něj správně pečovat. Přesněji, je třeba mu udělat dobré bydlení. Kde a za jakých podmínek si můžete přečíst v tomto článku.

 

Tvrdý sýr
Bloček vyndáme z celofánu a rozdělíme na menší dílky. Ty pak znovu zabalíme každý zvlášť do potravinářské fólie a uchováme v uzavíratelné krabičce.


Mozzarella

Neboli sýry v nálevu musíme v tomto nálevu uchovávat i nadále. I tak jsou to ale sýry pro rychlou spotřebu, neboť tento nálev začne často i po dvou dnech již kvasit a je nepříjemně cítit.


Plísňové sýry
Nejvhodnějším místem pro plísňové sýry je alobal. Lehce do něj sýr zavineme a necháme mírně unikat vzduch, aby sýr mohl dýchat.


Vlhkou utěrku NE!
Je to starý způsob uchovávání sýrů, který měl zabraňovat osychání. Dnes se již nedoporučuje, protože mikroklima je pro sýr příliš vlhké, sýr ztrácí svoji chuť a aroma a hlavně se na něm mohou začít vyvíjet nebezpečné plísně…


Takže sýr je zdárně uchován, něco málo nám vydržel a nyní nadchází ta pravá chvíle pro konzumaci. Takže jdeme servírovat!


Servírování na stůl
První a důležité pravidlo je teplota sýra. Ta by měla být pokojová, jinak se chuť sýra nerozvine tak, jak správně má. Je dobré sýr vyndat z chladničky asi jednu až dvě hodiny před konzumací.
Efektní a praktické je servírování sýrů na dřeveném prkénku s poklopem, kde nevyschnou a zároveň nemusí nikoho obtěžovat svým případným zápachem.
Servírujeme je spíše ve větších kusech, opticky to vypadá lépe, než nadrobno nakrájené „zbytky“. Každý si pak ze svého kousku odkrajuje.
Podáváme větší množství druhů sýra, aby byl výběr, ideální jsou čtyři druhy sýra, kombinovat můžeme tvrdý, plísňový či ochucený sýr.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
29. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
11. 08. 2011 Zuzana2403 Jak uchovávat sýry (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

24. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít energie na rozdávání. Než abys ale drtila rodinu úklidem, raději si udělejte společný výlet. Nebo se p... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist