Femina.cz » Magazín » Zábava » Jak se „neúspěšný“ režisér stal americkou legendou

Jak se „neúspěšný“ režisér stal americkou legendou

Jak se „neúspěšný“ režisér stal americkou legendou

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 22. 07. 2011

Stal se jedním z nejlepších a nejvelebenějších režisérů světa, s nímž chtějí všichni herci pracovat. I když za 38 let natočil jenom pět filmů, z nichž málokterý něco vydělal, a poskytl asi podobný počet interview, které málokdo četl. Terrence Malick.

Rozhovor do novin naposledy dal v roce 1973. Když jeho novinka Strom života vyhrála letos v Cannes hlavní cenu, po níž řada filmařů touží, Malick si pro ni nepřijel. Sedmašedesátiletý Texasan nesnáší publicitu a nerad mluví o sobě. Všechno podstatné za něj totiž říkají jeho filmy. Jen to v nich musíte rozluštit. Muž, který získal na Harvardu titul z filozofie, si totiž stvořil svůj vlastní žánr, v němž komerční potenciál zastupuje jedině obsazení z hvězd, které stojí frontu, aby s tímto nekonvenčním géniem mohly pracovat. Komerčně se tedy většina jeho filmů dá považovat za propadáky. Kritikové a umělecká veřejnost si ale jeho dílo nemůžou vynachválit.

Badlands, rok 1973

Příběh dvou milenců na útěku, kluka, který se až moc vzhlíží v rebelovi bez příčiny a pubetačce, kterou svede, se odehrává v 50. letech. Po cestě dvojice nevyspělých dětí páchá násilí. Ukazuje film prázdnotu vrahů, když k jejich činům zaujímá tak lhostejný postoj? To už je na debatu, jednoznačně ale snímek podmaňuje krajinou amerických plání. Tolik, že ho mnozí nazývali nejlepším americkým debutem od časů Občana Kanea. O svou uměleckou svobodu se tehdy Malick neváhal porvat s producentem (doslova). V hlavních rolí Martin Sheen (otec Charlieho) a mladinká Sissy Spacek, které natáčení změnilo život i tím, že během něj poznala svého manžela.

Nebeské dny, o pět let později

Pastorální drama, během jehož natáčení se Malikc poprvé rozvedl, se taky odehrává v minulosti, v době hospodářské krize. Tehdy hledá pár milenců s dítětem práci. Vydává se ale za sourozence a když se majitel obilných lánů zamiluje do hrdinky, začne klíčit milostná tragédie. Velká část filmu ale patří i lyrickým pasážím z polí a luk. Malick trval na tom, že se musí natáčet jen v „magické hodině“ kolem západu slunce, čímž několikonásobně přetáhl rozpočet. Postprodukce zabrala dva roky, během nichž režisér experimentoval se střihem. V hlavní roli se představil mladý Richard Gere, i když režisér chtěl původně najmout Johna Travoltu. Toho ale producent neuvolnil z natáčení televizní show, k Malickově nemalé nelibosti, která podle Travolty přispěla k tomu, že se na dalších dvacet let na filmování vykašlal. Přestože Nebeské dny získaly cenu za režii v Cannes, Oscara za kameru a další oscarové nominace.

Tenká červená linie, o dvacet let později

Po dvou dekádách, kdy se Malick přestěhoval do Paříže, prozkoumal jeskyně v Nepálu a v Alpách a studoval antické civilizace v Řecku a hodně chodil na fotbal se vrátil do kin s volnou adaptací autobiografického románu Jamese Jonese. Bitva o Guadalcanal během druhé světová války se v jeho verzi změnila v protiválečnou meditaci o místě člověka v řádu přírody. Byla u toho řada hvězd, Sean Penn, George Clooney nebo Woody Harrelson, většinu ale Malick nechal hrát jen štěky, největší party dostali Ben Chaplin a tehdy neznámí Jim Caviezel a Adrien Brody – role budoucí oscarového vítěze, od níž si Brody sliboval mezinárodní pozornost, ale byla nakonec z filmu skoro celá vystřižena. Film vyhrál Berlinale a získal sedm nominací na Oscara. Tam i v kinech ho ale zastínil jiný válečný příběh, divácky přistupnější Spielbergovo mistrovské dílo Zachraňte vojína Ryana.

Nový svět, o sedm let později

Tentokrát velké hvězdy dostaly velké role. Colin Farrell si zahrál známého anglického kapitána Smithe a Christian Bale jeho nástupce v srdci Pocahontas, indiánky, která proti vůli svého lidu pomůže prvním americkým osadníkům přečkat zimu. Tu ale představovala neznámá a pouze patnáctiletá Q´Orianka Kilcher. Příběh, který už zvěčnila rozezpívaná romantická Disneyovka, Malickovi posloužil jako prostor pro elegii za ideály o novém světě, úvahy o střetu nevinnosti s krutostí a arogancí a šťastné divokosti spoutávané do konvencí koloniizátorů. Filmová báseň se ocitla na žebříčích nejlepších filmů dekády a získala oscarovou nominaci aspoň za kameru.

Strom života přišel na svět za dalších šest let, poslední dva roky ale film strávil ve střižně, kde jeho autor stále a stále piloval a předělával svůj osobní příběh bez děje. Nyní Malick natáčí už další film, ale jako obvykle se o něm neví nic, kromě toho, že v něm hrají hvězdy (Rachel McAdams a Ben Affleck třeba). Kdy bude mít tohle dílo premiéru? To asi zatím neví ani Terrence Malick.

Má ten nejjemnější hlas a je opravdu jedním z nejjemnějších lidí. Je okouzlující, zdvořilý a klidný, naprosto ví, co chce udělat. Rád mluví o politice a o filozofii a o ptácích, ale zdá se, že si užívá i společnost herců. Především vypadá, že žije pouze přítomností a nedělá si starosti s tím, co bylo nebo  bude,“ popisuje enigmatického umělce Eddie Marsan, který si zahrál v Novém světě. „Je to skromný, sladký muž,“ doplňuje ho Brad Pitt.

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
08. 08. 2011 Lafik ... (reakcí: 0)
28. 07. 2011 kralicek filmy (reakcí: 0)
23. 07. 2011 11789 režisér (reakcí: 0)
23. 07. 2011 lucyly film (reakcí: 0)
23. 07. 2011 helenadon režisér (reakcí: 0)
23. 07. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
23. 07. 2011 evik56 režisér (reakcí: 0)
23. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
22. 07. 2011 cadouas legenda (reakcí: 0)
22. 07. 2011 pegonela Taky (reakcí: 0)
22. 07. 2011 Celgil režisér (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Weleda Rozmarýnové rostlinné mýdlo

Weleda Rozmarýnové rostlinné mýdlo

Jemně vyživuje a oživuje pleť...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 01. 2017 Horoskop Lev

Nepouštěj se do žádných obchodů ani se nesnaž uzavírat důležité smlouvy, pokud tě snad napadne vzít si úvěr od pochyb... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist