Femina.cz » Magazín » Zábava » Filmová recenze: Kouzelná romance

Filmová recenze: Kouzelná romance

Filmová recenze: Kouzelná romance

Magazín: Zábava | autor: Iva Přivřelová | vydáno 19. 12. 2007

Roztomile sladká a zábavná pohádka je přesně taková, jak slibuje její název. Nevinně naivní skoro-princezna z disneyovky se v ní octne v New Yorku, kde se snaží přesvědčit cynického právníka, že i tady existují šťastné konce.


Romantické komedie sice zacházejí s realitou svým vlastním jemným způsobem, ale přece jenom, kdyby tam někdo prozpěvoval milostné serenády během procházky v parku nebo přemluvil hrdličky, aby v zobáčcích donesly milované osobě srdce z květin, nebo se chtěl brát už druhý den po seznámení – to už by bylo trochu moc. Nicméně Giselle tohle všechno dělá a má pro to omluvu – je totiž kreslená postavička z disneyovky. Teda, bývala kreslená.

 

V Disneyho pohádkách se sice nikdo nepodivuje nad těsnou spoluprácí se zvířátky ani rychlými vdavkami, ovšem tenhle žánr má taky ve zvyku obsahovat nějakou tu zlou královnu, sladkému štěstí nepřející. A Giselle, i když už nemá tělo a rusé vlasy od Disneyho ale od Amy Adams, pořád se chová jako v disneyovce. A právě proto je Kouzelná romance jednou z nejzábavnějších komedií poslední doby.

A taky je dobrou pohádkou a romancí a částečně i muzikálem (takže film pro celou rodinu), protože své disneyovské kořeny zasazuje do postmoderního mixu žánrů, sebereflexe a něžné sebeparodie, nabitého vtipem a nadšením, jak taky jinak, když hlavní postava se v neznámé říší obdivně pozastavuje nad každou sochou a rybičkou v akvárku, a tím znovu objevuje krásu maličkostí i pro nás. A taky pro Roberta, pro něhož bylo jako prototyp antidisneyovské naivity vybráno povolání právníka, navíc rozvodového, navíc rozvedeného, s malou dcerkou, které přestal číst pohádky, aby jí připravil na to, že život je krutý.

Roli Roberta hraje Patrick „McVysněný“ Dempsey, aktuálně druhý muž na žebříčku Nejvíc sexy živý muž časopisu People. V ansámblu je i Susan Saradon, zábavně teatrálně ďábelská. Jak i čerstvá nominace na Zlatý glóbus naznačuje, obsazení ale kraluje roztomiloučká Amy Adams, která Gisellinu naivitu dokáže přesně vybalancovat s osvěžující bezprostředností a dobrou vůlí, která hodně pomáhá tomu, aby tohle dobrodružství bylo vážně kouzelné.

První půlka těží z Giselliných extempore, kterým má Robert sílu často jenom nevěřícně přihlížet. Ale i když se už tenhle druh vtipů okouká, resp. Giselle se v New Yorku rozkouká, a Roberta už přestane pohoršovat, že si každé ráno střihá šaty z jeho záclon, příběh dál celkem baví aspoň svou sladkostí a romantikou vyšponovanou buď příliš nebo akorát na sebeparodii, záleží na náladě. Jediné, co i v oparu poblouznění Giselliným kouzlem selhává, je závěrečný souboj mezi zlou a hodnou hrdinkou (a veverkou), který místo humoru spoléhá na odkazy na King Konga (to ale nebyla pohádka od Disneyho) a hlavně na smršť počítačových triků. Ty ovšem zůstávají příliš očividnými triky celý film, natož na konec. Ale i přes tuctový závěr, jinak to je vážně film, jehož název neklame. Dobře nadabovaný do češtiny (i když Dempseyho nemluví Zdeněk Mahdal jako v Chirurzích ale Filip Blažek, ale to bude vadit jenom fandům seriálu) a navíc s jedním úžasným muzikálovým číslem s celým Central Parkem a jedním úžasně vtipným číslem se šváby, holuby a krysami.

Enchanted, USA 2007, 108 minut. Režie Kevin Lima, hrají Amy Adams, Patrick Dempsey, James Marsden, Idina Mendez, Susan Sarandon, Timothy Spall, Rachel Covey. Premiéra 29. 11. 2007.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
12. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
15. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist