Femina.cz » Magazín » Zábava » Fair Trade není jen káva

Fair Trade není jen káva

Fair Trade není jen káva

Magazín: Zábava | autor: Katka | vydáno 22. 07. 2008

Když budete každý den pít kávu Fair Trade, uživíte tím celoročně jednu rodinu z rozvojové země, třeba Bangladéše…


Už jenom ta představa je fantastická, připojíte-li k tomu ještě, že když si koupíte třeba bambusový obal na láhev, tak se na ni budete rok dívat, ale jedna rodina, čítající 8 – 10 lidí tamtéž, z toho rok vyžije.

Pro nás jsou ještě taková fakta nepředstavitelná, nicméně na západ od našich hranic, kde mají výrobky Fair Trade už mnohem delší tradici, se jejich nakupování stalo docela slušným trendem. Nakupuje je tam cca 4 – 5 procent spotřebitelů, kteří tím dávají najevo, že si raději koupí výrobek, kterým pomohou lidem v rozvojové zemi, než něco z jihovýchodní Asie, co pod světovými značkami vyrábějí lidé také sice za minimální plat, ale přeci jen v jiných životních podmínkách.

Fair Trade pomáhá například drobným pěstitelům tím, že platí cenu, která pokrývá náklady na výrobu i důstojné živobytí a dovoluje jim investovat, snižuje počet prostředníků mezi pěstitelem a zákazníkem, v případě potřeby platí výrobcům část cen předem a pomáhá i s přechodem na ekologické zemědělství.
 
Ze spotřebitelského hlediska se tomu říká odpovědná spotřeba. Ta má samozřejmě spoustu odstínů, variant i realizací, ale jednou z nich je opravdu nákup výrobků, u nichž je jednak garance, že není poškozováno životní prostředí, a že člověk někde v dáli při výrobě (či sběru plodů) není vykořisťován, není využívána dětská práce, prostě i s ním se zachází férově.

Mnoho z nás má tuto značku spojenu pouze s kávou, maximálně s čajem, ale to není ani třetina z bohaté nabídky výrobků, které se k nám v současné době dovážejí a mají odpovídající certifikát. I na pultech velkých obchodů, ale hlavně obchodníků se zdravou výživou či bio výrobky najdete Fair Trade produkty jako olej, marmeládu, čokoládové tyčinky, kakao, guaranu, různé druhy čokolád, víno apod. Ale výběr se neomezuje jen na potraviny, v nabídce jsou i košíky a další zajímavé výrobky z exotických trav, hračky, nábytek, mýdlo, bižuterie…

Je zajímavé, že některé firmy, které přehodnocují svůj postoj k světu a byznysu, dnes sahají právě po výrobcích Fair Trade jako firemních dárcích. Jen v loňském roce bylo u nás prodáno výrobků za cca 25 milionů korun a ti, kteří si je koupili, nejen podpořili kohosi ve vzdálené zemi, ale většinou kupovali i bio výrobky. Spousta výrobků Fair Trade má totiž certifikát bio, takže i to je jeden z důvodů, proč se s nimi tak často setkáváme v prodejnách zdravé výživy.

U nás propaguje tento styl například nezisková organizace Společnost pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání. Také řada mladých lidí, kteří se vracejí ze zahraniční stáže či brigády se dnes pídí po těchto výrobcích. Vycházejí z trendu, který je v západoevropských zemích patrný – komu není lhostejný okolní svět, dává – v zájmu dobré věci - před značkovými výrobky přednost právě těmto.


Zdroj: SOS

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
27. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
27. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

30. 03. 2017 Horoskop Ryby

Dnes tě to bude táhnout do přírody. Udělej si příjemnou procházku, načerpáš sílu na další dny. Užívej si první sluneč... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist