Femina.cz » Magazín » Zábava » Čtyřicet let v jedné práci? Nemožné!

Čtyřicet let v jedné práci? Nemožné!

Čtyřicet let v jedné práci? Nemožné!

Magazín: Zábava | vydáno 25. 07. 2007

Dokážete si představit, že strávíte téměř 40 let prací pro jedinou společnost? Musíte mít nesmírnou trpělivost, být neskutečně loajální a mít úctu ke své práci a tu také milovat – jak jinak by něco takového mohl člověk vydržet? Ale věřte nebo ne – opravdu to jde!

 

Bylo to v létě 1967, kdy čerstvá maturantka Vlasta Kulhánková nastoupila do kanceláře SAS ve Štěpánské ulici. Nejdřív pomáhala, kde bylo třeba (mimo jiné chodila i nakupovat maso, v pátek odpoledne k řezníkovi) a pak slovo dalo slovo a stala se v roce 1968, kdy byly otevřeny dvě nové linky mezi Prahou a Kodaní, plnocenným zaměstnancem.

Jak se na to zpětně díváte?
"Jsem narozená v květnu, tedy ve znamení býka a o nich se říká, že jsou velmi konzervativní. Konzervativnost se u mě projevila hned v několika směrech. Práce je mým prvním a zároveň posledním zaměstnáním. Od narození bydlím ve stejném bytě, na dovolenou jezdím ráda na místa, která znám. Na základní a střední školu jsem chodila do stejné budovy, ta se mimochodem vůbec nezměnila, ale jak šel čas, změnilo se čtyřikrát jméno ulice, ve které stojí."

Proč jste si vybrala právě práci u aerolinek?

"Tehdy šlo o prestižní záležitost a já chtěla dělat „dobré řemeslo“. Je pravdou, že mě tehdy ovlivnila i moje maminka, která pracovala 23 let pro ČSA. A já jsem byla asi zase vzorem pro své dvě dcery, které obě pracují u leteckých společností. Možná to bylo způsobeno i tím, že jsem těhotná běhala kolem letadla a dohlížela na nakládání. Asi se něco z té atmosféry přeneslo na dcery. Jeden čas jsem dokonce prala blůzy od uniforem tří různých leteckých společností v jedné pračce."
československé fotbalové mužstvo

Jistě jste zažila několik uniforem ve vaší kariéře.
"Ano, nejdříve jsem měla modrý kostým s bílou blůzou se žlutým proužkem, pak jsem měla zimní tyrkysovou uniformu do města, zimní tmavě modrou uniformu na letiště, letní světle modré šaty, letní tmavě modré šaty na letiště a při mých dvou těhotenstvích i mateřské tuniky značky SAS. Následovala tmavě modrá uniforma se třemi korunkami představujícími Dánsko, Švédsko a Norsko. V současnosti se používá v zimě tmavěmodrá uniforma a béžová uniforma v létě."

Pamatujete si na nějaké hvězdy, které letěly se SASem?
"V roce 1962 hrálo československé fotbalové mužstvo na Mistrovství světa v Chile a se stříbrnou medailí se vracelo právě se námi zpět domů. Tehdy přes Prahu vedla linka do jižní Ameriky Praha-Zurich-Lisabon-Rio de Janeiro-Sao Paulo-Montevideo-Santiago de Chile.
Pražské kanceláři byl také velmi nakloněn švédský hokejista Thumba Johansson. Skandinávie hostí velké množství lyžařských běžeckých závodů a tak s námi velice často létá družstvo českých lyžařů. Pamatuji si, jak jsme byli nadšeni, když Kateřina Neumannová vyhrála v Norsku svoji první medaili na mistrovství světa, bylo to někdy v roce 1996. Na palubu jsme jí objednali slavnostní dort a po přistání předali květiny. Taky máme dodnes v kanceláři pověšený obrázek, který nám namaloval Vladimír Renčín. Často s námi létají ministři, velvyslanci, členové parlamentů, vrcholoví sportovci. Nedávno cestovala naší linkou z Kodaně do Prahy dánská královna. Měla jsem za tu dlouhou dobu možnost setkat se s mnoha zajímavými lidmi, panem Emilem Zátopkem či Bjornem Borgem. K mým zvláště oblíbeným patří houslistka Shizuka Ishikawa a Běla Jensen z Hnutí na vlastních nohou – Stonožka. Musím říct, že se mi bude v důchodu stýskat po každodenním kontaktu s cestujícími, nejen s těmi známými."

 

Foto: Naviga4

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
25. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
24. 04. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
23. 04. 2011 Gothicgirl_666 40 let?????? (reakcí: 1)
22. 04. 2011 aknela11 věřím (reakcí: 0)
14. 04. 2011 ladouch 37 let (reakcí: 0)
13. 04. 2011 Viky17 40 let v jedné práci (reakcí: 0)
12. 04. 2011 nadka1 40 let (reakcí: 0)
12. 04. 2011 Karunka - (reakcí: 0)
09. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 04. 2011 brinoksa proč ne (reakcí: 1)
08. 04. 2011 durnfelderova Nemožné? (reakcí: 0)
08. 04. 2011 mirkacb1 40 let (reakcí: 0)
07. 04. 2011 soffie 40 let (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

25. 03. 2017 Horoskop Beran

Trucuješ a odmítáš vyrazit s partnerem k jeho rodině? Děláš velkou chybu, protože bys na rodinném setkání potkala zaj... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist