Femina.cz » Magazín » Zábava » Čtyřicet let v jedné práci? Nemožné!

Čtyřicet let v jedné práci? Nemožné!

Čtyřicet let v jedné práci? Nemožné!

Magazín: Zábava | vydáno 25. 07. 2007

Dokážete si představit, že strávíte téměř 40 let prací pro jedinou společnost? Musíte mít nesmírnou trpělivost, být neskutečně loajální a mít úctu ke své práci a tu také milovat – jak jinak by něco takového mohl člověk vydržet? Ale věřte nebo ne – opravdu to jde!

 

Bylo to v létě 1967, kdy čerstvá maturantka Vlasta Kulhánková nastoupila do kanceláře SAS ve Štěpánské ulici. Nejdřív pomáhala, kde bylo třeba (mimo jiné chodila i nakupovat maso, v pátek odpoledne k řezníkovi) a pak slovo dalo slovo a stala se v roce 1968, kdy byly otevřeny dvě nové linky mezi Prahou a Kodaní, plnocenným zaměstnancem.

Jak se na to zpětně díváte?
"Jsem narozená v květnu, tedy ve znamení býka a o nich se říká, že jsou velmi konzervativní. Konzervativnost se u mě projevila hned v několika směrech. Práce je mým prvním a zároveň posledním zaměstnáním. Od narození bydlím ve stejném bytě, na dovolenou jezdím ráda na místa, která znám. Na základní a střední školu jsem chodila do stejné budovy, ta se mimochodem vůbec nezměnila, ale jak šel čas, změnilo se čtyřikrát jméno ulice, ve které stojí."

Proč jste si vybrala právě práci u aerolinek?

"Tehdy šlo o prestižní záležitost a já chtěla dělat „dobré řemeslo“. Je pravdou, že mě tehdy ovlivnila i moje maminka, která pracovala 23 let pro ČSA. A já jsem byla asi zase vzorem pro své dvě dcery, které obě pracují u leteckých společností. Možná to bylo způsobeno i tím, že jsem těhotná běhala kolem letadla a dohlížela na nakládání. Asi se něco z té atmosféry přeneslo na dcery. Jeden čas jsem dokonce prala blůzy od uniforem tří různých leteckých společností v jedné pračce."
československé fotbalové mužstvo

Jistě jste zažila několik uniforem ve vaší kariéře.
"Ano, nejdříve jsem měla modrý kostým s bílou blůzou se žlutým proužkem, pak jsem měla zimní tyrkysovou uniformu do města, zimní tmavě modrou uniformu na letiště, letní světle modré šaty, letní tmavě modré šaty na letiště a při mých dvou těhotenstvích i mateřské tuniky značky SAS. Následovala tmavě modrá uniforma se třemi korunkami představujícími Dánsko, Švédsko a Norsko. V současnosti se používá v zimě tmavěmodrá uniforma a béžová uniforma v létě."

Pamatujete si na nějaké hvězdy, které letěly se SASem?
"V roce 1962 hrálo československé fotbalové mužstvo na Mistrovství světa v Chile a se stříbrnou medailí se vracelo právě se námi zpět domů. Tehdy přes Prahu vedla linka do jižní Ameriky Praha-Zurich-Lisabon-Rio de Janeiro-Sao Paulo-Montevideo-Santiago de Chile.
Pražské kanceláři byl také velmi nakloněn švédský hokejista Thumba Johansson. Skandinávie hostí velké množství lyžařských běžeckých závodů a tak s námi velice často létá družstvo českých lyžařů. Pamatuji si, jak jsme byli nadšeni, když Kateřina Neumannová vyhrála v Norsku svoji první medaili na mistrovství světa, bylo to někdy v roce 1996. Na palubu jsme jí objednali slavnostní dort a po přistání předali květiny. Taky máme dodnes v kanceláři pověšený obrázek, který nám namaloval Vladimír Renčín. Často s námi létají ministři, velvyslanci, členové parlamentů, vrcholoví sportovci. Nedávno cestovala naší linkou z Kodaně do Prahy dánská královna. Měla jsem za tu dlouhou dobu možnost setkat se s mnoha zajímavými lidmi, panem Emilem Zátopkem či Bjornem Borgem. K mým zvláště oblíbeným patří houslistka Shizuka Ishikawa a Běla Jensen z Hnutí na vlastních nohou – Stonožka. Musím říct, že se mi bude v důchodu stýskat po každodenním kontaktu s cestujícími, nejen s těmi známými."

 

Foto: Naviga4

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
25. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
24. 04. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
23. 04. 2011 Gothicgirl_666 40 let?????? (reakcí: 1)
22. 04. 2011 aknela11 věřím (reakcí: 0)
14. 04. 2011 ladouch 37 let (reakcí: 0)
13. 04. 2011 Viky17 40 let v jedné práci (reakcí: 0)
12. 04. 2011 nadka1 40 let (reakcí: 0)
12. 04. 2011 Karunka - (reakcí: 0)
09. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 04. 2011 brinoksa proč ne (reakcí: 1)
08. 04. 2011 durnfelderova Nemožné? (reakcí: 0)
08. 04. 2011 mirkacb1 40 let (reakcí: 0)
07. 04. 2011 soffie 40 let (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 02. 2017 Horoskop Ryby

Dnes bude málokdo naslouchat hlasu rozumu, každý se bude snažit prosadit svoji pravdu. Díky tomu se nebudeš schopná s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist