Femina.cz » Magazín » Zábava » Čtení na víkend: Pětistovka paní Tůmové

Čtení na víkend: Pětistovka paní Tůmové

Čtení na víkend: Pětistovka paní Tůmové

Magazín: Zábava | autor: Martina Bittnerová | vydáno 07. 02. 2014

Víkend před námi a s ním i konečně volný čas. Čas trochu si vydechnout a dělat zase pro změnu věci, které nás baví. Takže si uvařte šálek dobrého čaje nebo kávy a užijte si další povídku z cyklu Čtení na víkend, kterou exkluzivně pro Feminu napsala spisovatelka Martina Bittnerová.

Jsem panelákové dítě a vždycky jsem měla pocit, že tento typ bydlení je velkou zkouškou vzájemné tolerance. Nikdy totiž dopředu nevíte, jaký nájemník se ocitne vedle vás, a s jakými jeho zvláštnostmi se budete potýkat. Dokud  v našem bezprostředním sousedství žil starší pár, vlastně se nic zvláštního nedělo a vzájemně jsme si nepřekáželi. Když se však tito manželé odstěhovali na venkov a objevila se místo nich jistá paní Tůmová,  naše poklidné soužití skončilo.

Paní Tůmová byla typický produkt dnešní doby, každému ze svých třech dětí dopřála luxus vlastního otce, což mi  otevřeně a bez zábran sdělila. Záhy jsem pochopila, že má potřebu na prostoru pár metrů řešit veškeré své osobní záležitosti. Ze všeho nejvíc se vyžívala v nadávkách na adresy bývalých manželů a výši výživného. Nikdy jsem zcela neporozuměla složitostem jejích vztahů, abych do nich lépe pronikla, musela bych si zřejmě namalovat graf. Každopádně Tůmová si po druhém rozvodu vzala zpět své příjmení za svobodna. Se svým třetím partnerem v pořadí si pořídila dceru Elišku, ale už se za něj  neprovdala.

Ani jsem se nedivila. Když jsem opakovaně přistihla jejího druha pobíhajícího po společné chodbě ve slipech, nevěděla jsem, co si myslet. Brzy mi došlo, že má prostě potřebu chlubit se svým mužstvím. Sám se považoval za  klasický prototyp chlapáka a dával to všemožně najevo. Ostatně i paní Tůmová ho jednou přede mnou laškovně zatahala za onen pytel ve slipech. V tom okamžiku jsem zalitovala, proč se sem raději nenastěhovala druhá neteř původních majitelů, intelektuálka hrající v orchestru. Její cvičení na housle bych přežila, hroudy ve spodním prádle jsem snášela s těžkostí.

Změnilo se toho opravdu hodně. Eliščin kočárek stával pravidelně ve dveřích našeho bytu, aniž by se paní Tůmová obtěžovala zaparkovat ho jinde. Pravidelně k nám pak doléhal řev batolete a nervózní jekot jeho matky. Toho, kdo vymyslel paneláky, jsem chtěla zavraždit.

Celé to naše podivné a trpěné sousedství vyvrcholilo jednu listopadovou středu. Doháněla jsem spánkový deficit po nočních směnách, načež mě asi o druhé hodině vzbudil pronikavý zvuk zvonku. Ve dveřích stála stabilně rozcuchaná paní Tůmová, která začala okamžitě nesouvisle a s hysterickým přízvukem říkat:

„On Láďa blbě vzal Elišku... Máte doma manžela, ono ji bolí břicho... Musí nás hned odvézt do nemocnice...On Láďa...“

Zároveň přede mě nastrkala  svého jedenáctiletého syna s provinilým výrazem v obličeji. Z jejích slov jsem si poskládala, že prostě potřebuje dopravit dceru k lékaři.

„No já se omlouvám, ale manžel ani auto není doma.“

„A co mám jako dělat,“ zvýšila na mě hlas. 

Nebudu se ani zmiňovat, že Eliška soustavně brečela a Láďa měl slzy na krajíčku.

„Promiňte, jsem rozepsalá po noční, já vám asi nijak nepomůžu. Vezměte si taxíka...,“ radila jsem jí.

„A kde jako na něj mám vzít,“ rozječela se už plnou silou,mateřskou dostanu až v prosinci.“

Hlavou mi proběhlo, že se jí musím zbavit, takže jsem sáhla do kabelky a věnovala paní Tůmové svou poslední pětistovku. To ji trochu uklidnilo a ještě houkla:

„Jo, ale nevim, kdy vám to vrátim.“

„To nevadí,“ pokusila jsem se o úsměv.

„Ať to dobře dopadne,“ popřála jsem jí a zavřela za sebou.

Od té doby se mi Tůmová vyhýbala. Potkala jsem jen Láďu před domem a ten mi na můj dotaz, zda to s Eliškou dopadlo dobře, odpověděl jednoslovným ano. 

Za týden jsem se s Tůmovou srazila na chodbě. Pozdravila mě a pak podotkla:

„Jo, ty prachy vám vrátím až dvanáctýho, to dostanu alimenty.“

Ne, nepoděkovala mi, ani mi nesdělila podrobnosti o tom, co se v nemocnici dělo. Tůmová  za sebou jednoduše práskla dveřmi a já si uvědomila, že nadarmo se neříká  za dobrotu na žebrotu. 

O autorce:

Martina Bittnerová se věnuje především psaní knih. Dosud jste si od ní mohli přečíst třeba soubor příběhů o ženách Spisovatelky a Éros, humorné povídky o vztazích Na nevěru se neumírá, knihu Utajené životy slavných Čechů, nebo nejnovější román V průšvihu. Více se o její tvorbě i životě dočtete na stránkách martinabittnerova.cz

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
08. 02. 2014 pepina . (reakcí: 0)
08. 02. 2014 viki11 .. (reakcí: 0)
08. 02. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
08. 02. 2014 Martina Bittnerová Děkuji (reakcí: 0)
08. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
08. 02. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Hydratuje a vyživuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 26. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

26. 10. 2016 Horoskop Váhy

Nabídka na novou pracovní pozici bude velmi lákavá. Nejen svou náplní, ale hlavně finančním ohodnocením. Než se však ... Celý horoskop

Karta dne

Pět pentaklu
Pocity, že se ti v životě nedaří, nebo že jsi nic nedokázala, v tobě probudí smutek a beznaděj. Sama velmi dobře víš, že takové myšlenky nejsou k ničemu, pouze tě odvá...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist