Femina.cz » Magazín » Zábava » Chcete si promluvit se zesnulým dědečkem? Staňte se krotitelkou snů!

Chcete si promluvit se zesnulým dědečkem? Staňte se krotitelkou snů!

Chcete si promluvit se zesnulým dědečkem? Staňte se krotitelkou snů!

Magazín: Zábava | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 11. 08. 2014

Už jste někdy slyšela o snění, které je zcela řízeno smysly? Otec Britky Caroliny Coronelové zemřel už před lety, přesto jej prý dokáže ve snu přivolat a konverzovat s ním.

Ne, to není upoutávka na remake filmu Duch. Snění při smyslech nebo také lucidní, tedy bdělý, vědomý spánek poprvé pojmenoval jeden londýnský psychiatr roku 1913. Jedná se o formu terapie, která může dotyčnému pacientovi odpomoci především od nočních můr či posttraumatického stresu.

Většina z nás sní v takzvané fázi REM. Sny jsou z velké části zapomenuty, protože je mozek neukládá. Sní úplně každý, i ti, kteří tvrdí, že se jim sny nikdy nezdají, potíž je v tom, že si 60 % z nás sny vůbec nepamatuje. Průměrný člověk má 1 460 – 2 190 snů za rok, každý trvá pět až tricet minut.

Normálně sníme tak, že sledujeme určitý příběh, který se odvíjí podobně jako na filmovém plátně. Lidé, kteří dokážou spát při vědomí, tvrdí, že do snu mohou kdykoliv aktivně vstoupit, během této fáze vykazuje mozek podle amerických vědců stejnou aktivitu, jako když je plně při vědomí. Lucidní snění přitom není až tak neobvyklé, jak se může zdát, zažil je každý osmý. Existují kurzy, jejichž frekventanti pravidelně cvičí, jak ovládnout snění.

Do jednoho z nich se přihlásila i Caroline. Důvod? Už od dětství ji trápila noční můra, ve snu ji honilo monstrum a situace se ještě zhoršila poté, co jí zemřel před pěti lety otec na otravu krve. Ačkoliv nechtěl léčbu, Caroline přesto prosila doktory, aby udělali cokoliv, jen aby jej zachránili. Vyčítala si, že jej podvedla.

Zatraceně zábavné způsoby, jak hubnout i během dovolené

Zatraceně zábavné způsoby, jak hubnout i během dovolené

Jedete na svoji tolik očekávanou dovolenou a v hotelu není posilovna? Nemusíte mít obavy, že vypa...

Jedna z technik, která se používá na kurzu je metoda „zpátky do postele“. Spočívá v tom, že si před usnutím nařídíte budík na šest hodin dopředu, po spuštění alarmu vstanete z postele a zůstanete bdělá po dobu 20 – 60 minut. Pak se uvolněně vrátíte do postele, v níž myslíte na to, o čem by se vám mělo zdát. Caroline se také měla v průběhu dne zaměřit na jednu známou věc, například na své ruce a ptá se sama sebe, zda sní. Ruce se pak měly vyskytnout ve snu a Caroline si měla uvědomit, že je při vědomí.

První vědomý sen, který se jí zdál, byl o tom, že hraje na piano. Později ve snu vyzkoušela třeba aktivity, na které by si v reálném životě netroufla, například akrobacii či bojové umění. Svého otce viděla ve snu tři měsíce od jeho smrti. „Vypadal mladší jako ve dnech, kdy byl v plné síle. Objala jsem ho a řekla mu, že ho miluji a že se brzy vrátím. Přestala jsem se vinit z jeho smrti, poznala jsem, že netrpěl,“ říká Caroline.

I přestože mnoho lidí přísahá, že lucidní snění zažilo, někteří lékaři jsou skeptičtí a tvrdí, že nic takového se nedá dokázat. Mnoha lidem, kteří zažili trauma, ale toto snění posloužilo jako skutečně účinná terapie.

Jak zažít vědomý sen

Do deníku si zapisujte všechny vaše sny. Lépe pak porozumíte jejich „jazyku“. Pero a papír mějte přichystané raději na nočním stolku.

Zaměřte se během dne na obyčejné věci, jako jsou třeba dveře nebo ruce a pokládejte si otázku: „Nesním?“ stejně se pak budete ptát během snu.

Řekněte si, co nebo koho chcete ve snu vidět. Když se dostanete do fáze těsně před usnutím, snažte se na objekt zájmu co nejvíce myslet.

A co vy snění Dokážete si navodit sen, který chcete, nebo patříte k těm, kteří si sny vůbec nepamatují? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
13. 08. 2014 xxkouckaxx x (reakcí: 0)
12. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
11. 08. 2014 pepina . (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist