Femina.cz » Magazín » Zábava » Chcete si na Vánoce začarovat? Naučíme vás to…

Chcete si na Vánoce začarovat? Naučíme vás to…

Chcete si na Vánoce začarovat? Naučíme vás to…

Magazín: Zábava | autor: Sára | vydáno 23. 12. 2014

Vánoce jsou tu již zítra a my máme nejvyšší čas, připomenout si pradávné zvyky a tradice našich předků. Sváteční dny nás nutí k rozjímání, přemýšlení a také bilancování nad uplynulým rokem. Je zajímavé kolik různých zvyků se zachovalo po celá staletí a jak málo se nyní dodržují.

Zkuste se na chvíli posadit a zavzpomínejte si, jaké to bylo, když jste byli děti. Vánoční svátky byly vždy radostnou oslavou, radujte se proto v kruhu svých blízkých a nezapomínejte také na ty, kteří jsou opuštění a smutní, ať již v domovech nebo útulcích.

Naše babička, se kterou jsme pravidelně slavili všechny svátky, dbala, aby se u štědrovečerní večeře dodržovaly zvyky našich předků a s láskou nás vedla, abychom v nich pokračovali také my.

Dříve než jsme usedli ke svátečnímu stolu, musel dostat jako první dobytek až pak jsme přišli na řadu my a věřte, že to leckdy bylo k nevydržení. Zlobit se však nikdo neodvážil, naopak byli jsme připravení pomáhat, ať čas rychleji uteče. Když dostal dobytek, šli jsme všichni do lesa, abychom obdarovali také lesní zvířata, poté jsme pomalu šlapali domů a zpívali vánoční písně a koledy. Jakmile vyšla první hvězda, večeře mohla začít. Babička zapálila svíčky a pomodlili jsme se, nikdo se neodvážil ani špitnout a potichu drmolil Andělíčku můj strážníčku nebo Otčenáš.

Pod talířem byla schovaná kapří šupinka, která se měla nosit v peněžence, aby zajistila hojnost po celý rok. Na stole bylo plno dobrot a nesměl chybět ani med, povidla, ořechy a suchý chleba. Po večeři jsme rozkrojili jablíčka a pouštěli lodičky, z ořechových skořápek a svíčkou.

Nejkurióznější vánoční stromky. Čokoládový, lepenkový, s padajícím sněhem...

Nejkurióznější vánoční stromky. Čokoládový, lepenkový, s padajícím sněhem...

Omrzel vás už klasický vánoční stromek, rozuměj smrk, borovice či jedle? Zdá se vám neúměrně drah...

Co nám mohou tato kouzla prozradit?

Jablíčko:

Pokud se jablíčko rozkrojilo správně, měla se uprostřed vytvořit krásná hvězdička, která říkala, že celý rok bude šťastný a zdraví bude také sloužit. Pokud se hvězdička neobjevila, moudrá babička nám rychle podala jablíčko nové a tam už hvězda byla. Traduje se, že pokud se neobjeví, znamená to nepříznivý rok, ale jak sami velmi dobře víme, vše záleží jen na nás a našem postoji.

Lodičky z ořechů:

 • Pokud lodička stojí, tak se nemusíte obávat žádných zásadních změn, vše zůstává v poklidu.
 • Lodička, která se rychle potopí ke dnu, naznačuje, že situace, která vás nejvíce tíží zatím nenalezne správné řešení.
 • Točící se lodičky do kruhu, krásné a láskyplné soužití všech členů rodiny.
 • Když se lodičky dotýkají navzájem, radujte se z krásné lásky a rodinné harmonie.
 • Lodička doplouvá sama k druhému břehu, hlásí šťastnému majiteli, že to po čem jeho srdíčko touží, dostane.
 • Lodičky točící se v kruhu značí, že situace zatím nemá řešení, vydržte a buďte trpěliví.
 • Pokud svíčky nevydrží a zhasnou dříve, než doplují k břehu, znamená to potíže, které ještě nějakou dobu potrvají, ale časem se vyřeší ke spokojenosti všech.

A jedno kouzlo pro všechny neprovdané, toužící vědět, kdy bude svatba, máme házení střevícem. Dámy buďte opatrné, ať neublížíte svým blízkým nebo neprohodíte botičku oknem, tak jako se kdysi stalo u nás. Postavte se zády ke dveřím a přes pravé rameno hoďte svůj střevíc. Špička, která ukazuje ven ze dveří, znamená, že do roka a do dne bude veselka. Pokud ne, tak si musíte počkat na další Vánoce.

Jaké zvyky dodržujete vy milé čtenářky? Podělte se s námi a prozraďte, co na svátcích milujete nejvíc.

Foto: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
24. 12. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 03. 2017 Horoskop Panna

Seminář nebo školení, na které tě šéf posílá a kam se ti vůbec nechce, určitě neodmítej. Jinak po něm skočí aktivní k... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist