Femina.cz » Magazín » Zábava » Český Krumlov

Český Krumlov

Český Krumlov

Magazín: Zábava | autor: Kamila | vydáno 11. 03. 2006

Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších měst České republiky, jeho jméno vzniklo z německého Krumme Aue, což znamená Křivý luh. Celé město se totiž rozkládá na esovitě zakřivených meandrech řeky Vltavy.

Nejstarší zmínka o osídlení tohoto území pochází již z doby kamenné. Konkrétnější podobu dostalo město až na začátku 12. století, kdy vznikla část zvaná Latrán, jež byla umístěna pod krumlovským hradem stojícím na skalnatém výběžku. Zde žili především lidé pracující na hradě. Druhá část byla postavena na dosud neosídleném místě.

Avšak až za doby slavného rodu Rožmberků doznalo město řadu změn a proměn a mohlo tak dosáhnout svého největšího rozkvětu. Petr I. z Rožmberka zde například ve 14. století založil kostel sv. Víta a na hradě nechal postavit kapli sv. Jiří. Dalším jeho velmi novátorským a chytrým počinem bylo pozvání Židů do města. Vyhradil jim zvláštní ulice a oni zde pracovali jako komoří a spravovali rožmberské finance.

V šestnáctém století přišla do Českého Krumlova renesance, aby zde zanechala nesmazatelné stopy. Měšťanské domy i zámek byly přestavěny. V roce 1555 byl Latrán a Staré město spojeny v jeden celek.

Posledním nejznámějším členem Rožmberků byl Petr Vok z Rožmberka, jenž pro své obrovské dluhy musel město postoupit císaři Rudolfu II. Habsburskému. V roce 1779 se na Krumlově usidluje rod Schwarzenberků. Ti se ve svém zdokonalování tohoto města inspirovali přímo císařskou rezidencí ve Vídni. Zámek se tak skládá  ze čtyřiceti budov obklopených pěti nádvořími a sedmi hektary rozsáhlé a překrásné zahrady.

Město Český Krumlov je známé svým kulturním prostředím a pořádáním různých akcí. Dlouhou tradici zde má divadelní svět, první zmínky lze nalézt již od patnáctého století. Velkými propagátory byli i jezuité a v 17. století zde působil stálý herecký soubor, pro nějž bylo vybudováno divadlo na nádvoří zámku. Do dnešní doby se zachovala tato budova již v upraveném stavu z osmnáctého století. Její výstavbu má na svědomí Josef Adam ze Schwarzenberku.

Dnes se k divadelním účelům používá i nejstarší zahradní stavba v Čechách, letohrádek Bellarie z 18.století, který využívá otáčivého hlediště. Poprvé se tato vymoženost roztočila v roce 1958 při uvedení Jiráskovy Lucerny.

V roce 1992 bylo město zapsáno na Seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Konají se zde různé kongresy či výstavy výtvarného umění.

www.ckrumlov.cz

 

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
04. 05. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
26. 10. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
27. 04. 2011 stepanecka Na Český.... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

25. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Máš pocit, že poslední dny je toho na tebe až příliš? Nestíháš, bolí tě často hlava a cítíš se unavená? Za všechno mů... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist