Femina.cz » Magazín » Zábava » Canicross

Canicross

Canicross

Magazín: Zábava | autor: Mirka Kolářová | vydáno 18. 03. 2008

Možná máte po pomalu končící zimě ještě nějaké to kilčo navíc a k tomu věčně nespokojeného pejska, který by se nejraději procházel 13 hodin denně. Canicross je sport, který vyřeší problémy vás obou – pejska utahá a vám pomůže vylepšit postavu.


Kromě toho se zbavíte jarní únavy, možných depresí a třeba najdete i nové přátele, nebo lásku.

Know – how

Aby jste se mohli začít věnovat Canicrossu, budete potřebovat:

Jednoho až dva psí miláčky – na rase, velikosti, ani pohlaví psa nezáleží. Z hlediska věku vašeho čtyřnohého přítele platí jen jedno pravidlo – pejsek musí mít ukončenou růstovou fázi. Běhání se štěňátkem by mohlo mít neblahé důsledky pro jeho pohybovou soustavu. Další základní podmínkou je dobré zdraví a přirozená radost z pohybu. Jako jakýsi bonus je v rámci tohoto sportu možné označit psí vlastnost, která je ve všech ostatních rovinách považována za vážný nedostatek – schopnost tahání vodítka a s ním i vás.

Obojek, nebo speciální psí postroj – máte-li doma pejska, máte určitě i obojek a klidně s ním můžete začít běhat. Chcete-li ale vypadat jako dvojka naprostých profesionálů, kupte svému miláčkovi speciální postroj k zapřažení – je to samozřejmě pro canicross mnohem praktičtější varianta.

Skijóringový opasek a skijóringovou šňůru – jedná se v podstatě o bederní pás vytvořený speciálně pro psí sporty a něco jako přiměřeně dlouhé a velmi praktické vodítko, které ale nebudete držet v ruce, ale připnete si ho přímo k vašemu bedernímu pásu. Nákup všech zmíněných potřeb není finančně nijak zvlášť náročný a seženete je bez problémů v běžné obchodní síti, nebo na internetu.

Běžecká obuv a pohodlné oblečení – nebudete přece sportovat v kostýmku a lodičkách.

Jakmile budete vybaveni (zpočátku můžete celé vybavení jen improvizovat), můžete začít trénovat. Pejsek se musí naučit běžet před vámi požadovaným směrem. K tomu se používají následující povely:

gee /čti: dží/ – vpravo
haw /čti: hó/ – vlevo
go /čti: gou/ – běž
whoa /čti: hou/ – stůj


Všechny tyto povely je možné používat i na běžných venčících procházkách, pejsek si je tak častějším opakováním snadněji zapamatuje. Vlastní trénink bude samozřejmě vyžadovat trochu času a dostatek trpělivosti, ale vyplatí se. Ve chvíli, kdy se v pohybu natolik „sžijete“, že se stanete „jedním tělem“, se vám všechny vynaložené investice mnohonásobně vrátí.

Canicross se u nás těší obrovské oblibě, o čemž svědčí i fakt, že ačkoliv první zmínka o Canicrossu byla v naší republice zveřejněna až v roce 1994, v roce 1996 se už konalo první mistrovství ČR v Canicrossu. Běhají ženy, muži, senioři i děti. Běhají se dlouhé tratě volným tempem, nebo tzv. Fartleh – střídavě volné tempo a rychlejší běh v členitém terénu. Konají se také ale tzv. hromadné starty a dokonce i velmi oblíbený štafetový běh.

Kouzlo Canicrossu má ale mnoho podob. Zatímco NUTNÉ každodenní venčení může být pro vás někdy i nudnou povinností a pro vašeho miláčka naopak stále nedostačující možností pohybu, jakmile začnete s občasnými tréninky, vše se změní. Váš pejsek se zklidní a na vaše společné aktivity se bude velice těšit. Ale pozor, těšit se budete i vy – běžné venčení po celodenní práci vám může připadat vyčerpávající, společné běhání vás ale naopak nabudí novou energií a chutí do života. Vaše postava a vaše psychika doznají výrazného zlepšení. Vztah s vaším miláčkem opět o kousek povyroste. Budete-li se navíc alespoň občas účastnit soutěží v Canicrossu, poznáte mnoho zajímavých a přátelsky laděných lidí. A hlavně, Canicross nemá ani ve své soutěžní podobě příchuť zdrcujícího mače. Je to pořád jen ten volný běh krásnou přírodou s čtyřnohým miláčkem a v partě fajnových lidí.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

29. 03. 2017 Horoskop Panna

Nezoufej a nepropadej beznaději, pokud soudní spor nedopadne přesně podle tvých představ. Ještě není všechno ztracené... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist