Femina.cz » Magazín » Zábava » Canicross

Canicross

Canicross

Magazín: Zábava | autor: Mirka Kolářová | vydáno 18. 03. 2008

Možná máte po pomalu končící zimě ještě nějaké to kilčo navíc a k tomu věčně nespokojeného pejska, který by se nejraději procházel 13 hodin denně. Canicross je sport, který vyřeší problémy vás obou – pejska utahá a vám pomůže vylepšit postavu.


Kromě toho se zbavíte jarní únavy, možných depresí a třeba najdete i nové přátele, nebo lásku.

Know – how

Aby jste se mohli začít věnovat Canicrossu, budete potřebovat:

Jednoho až dva psí miláčky – na rase, velikosti, ani pohlaví psa nezáleží. Z hlediska věku vašeho čtyřnohého přítele platí jen jedno pravidlo – pejsek musí mít ukončenou růstovou fázi. Běhání se štěňátkem by mohlo mít neblahé důsledky pro jeho pohybovou soustavu. Další základní podmínkou je dobré zdraví a přirozená radost z pohybu. Jako jakýsi bonus je v rámci tohoto sportu možné označit psí vlastnost, která je ve všech ostatních rovinách považována za vážný nedostatek – schopnost tahání vodítka a s ním i vás.

Obojek, nebo speciální psí postroj – máte-li doma pejska, máte určitě i obojek a klidně s ním můžete začít běhat. Chcete-li ale vypadat jako dvojka naprostých profesionálů, kupte svému miláčkovi speciální postroj k zapřažení – je to samozřejmě pro canicross mnohem praktičtější varianta.

Skijóringový opasek a skijóringovou šňůru – jedná se v podstatě o bederní pás vytvořený speciálně pro psí sporty a něco jako přiměřeně dlouhé a velmi praktické vodítko, které ale nebudete držet v ruce, ale připnete si ho přímo k vašemu bedernímu pásu. Nákup všech zmíněných potřeb není finančně nijak zvlášť náročný a seženete je bez problémů v běžné obchodní síti, nebo na internetu.

Běžecká obuv a pohodlné oblečení – nebudete přece sportovat v kostýmku a lodičkách.

Jakmile budete vybaveni (zpočátku můžete celé vybavení jen improvizovat), můžete začít trénovat. Pejsek se musí naučit běžet před vámi požadovaným směrem. K tomu se používají následující povely:

gee /čti: dží/ – vpravo
haw /čti: hó/ – vlevo
go /čti: gou/ – běž
whoa /čti: hou/ – stůj


Všechny tyto povely je možné používat i na běžných venčících procházkách, pejsek si je tak častějším opakováním snadněji zapamatuje. Vlastní trénink bude samozřejmě vyžadovat trochu času a dostatek trpělivosti, ale vyplatí se. Ve chvíli, kdy se v pohybu natolik „sžijete“, že se stanete „jedním tělem“, se vám všechny vynaložené investice mnohonásobně vrátí.

Canicross se u nás těší obrovské oblibě, o čemž svědčí i fakt, že ačkoliv první zmínka o Canicrossu byla v naší republice zveřejněna až v roce 1994, v roce 1996 se už konalo první mistrovství ČR v Canicrossu. Běhají ženy, muži, senioři i děti. Běhají se dlouhé tratě volným tempem, nebo tzv. Fartleh – střídavě volné tempo a rychlejší běh v členitém terénu. Konají se také ale tzv. hromadné starty a dokonce i velmi oblíbený štafetový běh.

Kouzlo Canicrossu má ale mnoho podob. Zatímco NUTNÉ každodenní venčení může být pro vás někdy i nudnou povinností a pro vašeho miláčka naopak stále nedostačující možností pohybu, jakmile začnete s občasnými tréninky, vše se změní. Váš pejsek se zklidní a na vaše společné aktivity se bude velice těšit. Ale pozor, těšit se budete i vy – běžné venčení po celodenní práci vám může připadat vyčerpávající, společné běhání vás ale naopak nabudí novou energií a chutí do života. Vaše postava a vaše psychika doznají výrazného zlepšení. Vztah s vaším miláčkem opět o kousek povyroste. Budete-li se navíc alespoň občas účastnit soutěží v Canicrossu, poznáte mnoho zajímavých a přátelsky laděných lidí. A hlavně, Canicross nemá ani ve své soutěžní podobě příchuť zdrcujícího mače. Je to pořád jen ten volný běh krásnou přírodou s čtyřnohým miláčkem a v partě fajnových lidí.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Pro zářivý lesk vlasů...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 05. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

05. 12. 2016 Horoskop Ryby

Příliš důvěřuješ lidem, kteří si tvou důvěru nezaslouží. Měla by sis udělat velmi důkladnou inventuru kamarádů. Zjist... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist