Femina.cz » Magazín » Zábava » Buď in, dej si Lajnu!

Buď in, dej si Lajnu!

Buď in, dej si Lajnu!

Magazín: Zábava | autor: Petra Martišková | vydáno 15. 04. 2015

Máš pocit, že běhání a aerobic je vážně dost nuda, na nordic walking a jógu si připadáš vážně ještě trošku mladá a kolektivní sporty včetně posilovny tě vážně nelákají? Možná je na čase zkusit něco nového, mnohem zajímavějšího a také super stylového. Zkus slackline!

O co jde?

Že nemáš nejmenší tušení, co to je? A už sis někdy všimla v parku šílenců, co si natáhli mezi stromy pružný popruh a pak po něm chodili podobni cirkusovým artistům? Tak potom víš, co je slackline, nebo chceš-li zkráceně slack (pokud chceš však zapadnout mezi moderní provazochodce, říkej tomu prostě LAJNA). Původně šlo o zábavu horolezců v Yosemitech v Americe, kteří si tak krátili dlouhý čas při špatném počasí, a to už v sedmdesátých letech minulého století. K nám tento leckdy pořádně adrenalinový sport dorazil až mnohem později. Větší popularity se mu dostalo teprve v roce 2007 a o rok později, kdy proběhl první ročník Českého poháru ve slackline. Od té doby získal na popularitě a není divu, jde o skvělé cvičení i zábavu v jednom. Jdeš do toho s námi? Pokud ano, tak si nejprve musíš pořídit vybavení.

Co budeš potřebovat?

2-5 cm široký popruh, kotvící body - smyčky, díky nimž jej přichytíš ke stromu (Pozor! Správný lajner si vždycky podloží smyčky kartonem, nebo kobercem, aby neničil stromy), pak už jen napínací zařízení. Lajnu si můžeš napnout přesně podle svých potřeb, někomu vyhovuje víc prověšená, někdo má raději pevnější, i když na správné napnutí je dokonce přesný výpočet, kterým tě teď fakt nebudeme zatěžovat. A pak už jen trénovat. Podle zkušených lajnerů se musíš nejprve naučit držet pořádně balanc. Ulehčit by ti mělo klást důraz na zadní nohu a mít ji vždy mírně pokrčenou, tak docílíš mnohem lepší stability. A jasně, stejně jako na kladině při otravných hodinách tělocviku se nesmíš dívat pod nohy, ale hezky před sebe do dálky. Ideálně si najít nějaký vzdálený bod a na ten se zaměřit. Věř nám, že po takové hodince tréninku, tě bude bolet celé tělo. 

Správné uchycení ke stromu

Pozor na úrazy!

Jasně, že ze začátku budeš padat jako hruška na podzim, ale časem získáš rovnováhu a tvoje stabilita se zlepší, přesto všechno úrazy díky pádům jsou nejčastější. Pokud budeš trénovat v parku pár čísel nad zemí, nebude to nic převratného, ale jak se pustíš do větší výšky nebo do nějakých triků, už může být neštěstí na světě. Naprosto běžné jsou výrony, zlomeniny, pohmožděniny, ale i otřesy mozku. Mnohem horší jsou úrazy na skalách a převisech, kde dojde k selhání lidského faktoru. Blbě se připevní karabina, nebo se použije nekvalitní pruh. Prostě a jednoduše, čím výš polezeš, tím větší pozornost přípravě a kontrole věnuj. 

Uff, tohle rozhodně bez pořádného tréninku nezkoušej, ale jsou to borci:

Kde nakoupit? 

K dispozici máš už i u nás celou řadu obchodů. Základní vybavení nakoupíš v běžných obchodech se sportovním vybavením. A cena slacklinu se pohybuje v návaznosti na délce lana od 890 korun. Určitě si k tomu pořiď i nějaký šikovný batoh a hurá do výšek. 

I lajneři trhají rekordy

Nejvýše – rekord nejvyššího přechodu drží od září 2007 Aleksander Mork. Přešel lano ve výšce 1000 m.

Nejdále – V současné době drží světový rekord Jerry Miszewski a Chris Rigby z teamu Ballance Community, Kalifornie, USA, překonali vzdálenost 384 m, nejlepší Čech Danny Menšík přešel 380 m v roce 2013 v Praze.  

Podívej se na video, jak trhal rekord Danny Menšík:

Tak co říkáš, vypadá to docela slibně nebo ne? Mrkni do naší galerky, co všechno se dá na laně vyvádět i kde a za kolik můžeš potřebné věci nakoupit.

Foto: Thinkstockphotos.com, pinterest.com, archiv firem

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
15. 04. 2015 pepina . (reakcí: 0)
15. 04. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
15. 04. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

20. 02. 2017 Horoskop Ryby

Máš pocit, že šéf zrovna není tvůj fanoušek a možná si na tebe i trošku zasednul? Zkus zapřemýšlet, jak moc aktivní v... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist