Femina.cz » Magazín » Zábava » Britové oznámili své filmové nominace - kdo vyhraje cenu BAFTA?

Britové oznámili své filmové nominace - kdo vyhraje cenu BAFTA?

Britové oznámili své filmové nominace - kdo vyhraje cenu BAFTA?

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 19. 01. 2011

Necelé dva dny po rozdání Zlatých glóbů se odtajnily nominace na další prestižní filmové ceny, tentokrát britské BAFTA. Nepřekvapivě jich nejvíc získalo domácí drama King´s Speech. Ve všem ale britská akademie Glóby rozhodně nekopírovala.

Především boxerský film Marka Wahlberga Fighter ztratil svou prominentní pozici. Získal sice nominace pro Christiana Balea, Amy Adams a za scénář, ale místo nejlepšího filmu mu sebrala novinka bratří Coenů Opravdová kuráž, na Glóbech naprosto ignorovaná, a místo mezi režiséry 127 hodin domácího Danny Boylea. O cenu za film roku se tedy uchází Černá labuť, jíž samozřejmě nechybí ani nominace pro Natalie Portman, King´s  Speech, Opravdová kuráž, Počátek a vítěz Glóbu a mnoha jiných cen The Social Network.

Trochu jinak vypadají i hlavní herecké kategorie. Mezi muži se zopakuje souboj Jeffa Bridgese a Colina Firtha, který loni pouze na Baftách vyhrál Brit Firth, což se dá čekat i letos. Herce z Opravdové kuráže a King´s Speech doplňují James Franco (127 hodin), Jesse Eisenberg (Social Network) a Javier Bardem (Biutiful).

Loňská vítězka Carey Mulligan se tentokrát s filmem Neopouštěj mě „nekvalifikovala“, na rozdíl od Švédky Noomi Rapace (Muži, kteří nenávidí ženy), 14leté Hailee Steinfeld z Opravdové kuráže a dvojice z Děcka jsou v pohodě Annette Bening a Julianne Moore. Všechny by ale měla porazit Natalie Portman.

Překvapivě, některým filmařům ani vítězství Zlatého glóbu nominaci na BAFTU nezaručilo. Marně byste v seznamu, který najdete zde, hledaly Melissu Leo z Fightera, nebo duo Trent Reznor a Atticus Ross, kteří napsali hudbu pro Social Network.

Britská akademie má mírnou tendenci nadržovat domácím. Letos nominace připomínají Peta Postlethwaitea, který nedávno zemřel a jeho výkon v The Town, výbornou Lesley Manville jako hysterickou kamarádku v Dalším roku nebo Mirandu Richardson z ženské komedie Made in Dagenham.

Zajímavé bude, jak dopadne souboj největšího favorita amerického Social Network s britským miláčkem King´s Speech, který vede nominace se 14 zásahy. Upřednostní britská akademie příběh svého koktajícího krále Jiřího VI. před historií Facebooku nebo mu přidělí „cenu útěchy“ za nejlepší britský film, která se tu také uděluje.  To by pak Králova řeč porazila třeba Čtyři lvi, 127 hodin nebo Další rok.

Jedinou cenu, kterou nevolí akademici, ale britské publikum, je určena mladé hvězdě na vzestupu. Letos je vybraná pětka nadmíru atraktivní – Andrew Garfield, Aaron Johnson, Tom Hardy, Gemma Arterton a jediná Američanka Emma Stone. Kdo je podle vás z této skupiny ve Spojeném království nejpopulárnější?

Udílení cen BAFTA bude v neděli 13. února opět uvádět britský moderátor Jonathan Ross. Pokud někde chytnete BBC1, můžete ho sledovat v přímém přenosu. Česká HBO bude show vysílat o šest dní později ze záznamu.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
13. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

17. 01. 2017 Horoskop Beran

Všechny spory, které jsi řešila, konečně naleznou řešení a ty budeš na straně vítězů. Raduj se také s ostatními, není... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist