Femina.cz » Magazín » Zábava » Auta, která vám nedovolí bourat

Auta, která vám nedovolí bourat

Auta, která vám nedovolí bourat

Magazín: Zábava | autor: redakce | vydáno 05. 09. 2008

Nejprve přišlo Volvo s plánem zakázat dopravní nehody, zatímco Nissan je realističtější a svými technologiemi chce snížit počet vážných dopravních nehod na polovinu.Švédské Volvo vyvíjí nové systémy aktivní bezpečnosti, které mají do roku 2020 zcela eliminovat smrtelné úrazy při dopravních nehodách. Takto ambiciózně formulovala svůj cíl sama automobilka.

Prvním krokem má být systém automatického brzdění v modelu Volvo XC60, to je však pouhý začátek. V dalších fázích mají automatické brzdy samočinně upravovat vzdálenost od vpředu jedoucího vozu (ano, třeba i v rozporu s vaší vůlí) a firma chce dokonce dosáhnout toho, aby auto samo rozpoznalo chodce vstoupivšího do vozovky.

Volva nedaleké budoucnosti se budou zajímat i o to, zda za volantem neusínáte. A prý i sama zatočí volantem, když bude hrozit střet s protijedoucím autem!

Růžové zítřky podle Volva se nicméně neobejdou bez podpory úřadů. Automobilka by ráda, aby silniční síť byla osazena novou komunikační infrastrukturou, která by umožnila automobilům předávat si informace o nebezpečných úsecích nebo rizikových provozních situacích.

Nissan na to jde poněkud sofistikovanější cestou a představuje systém, který pomocí radarových a jiných čidel hlídá dění okolo vozidla a minimalizuje tak pravděpodobnost vzniku nehod, ke kterým dochází zejména ve stresových situacích v hustějším provozu, kdy řidič ztrácí orientaci a zbrkle reaguje.

K hlídání vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla a k varování proti opuštění jízdního pruhu přidává ještě systém zvaný Side Collision Prevention (prevence boční srážky) a Back-up Collision Prevention (prevence srážky při couvání). Jak název napovídá, u SCP jde o hlídání mrtvého úhlu a pokud se v něm zrovna nachází vozidlo a řidič se rozhodne přesto vybočit, systém impulzem do řízení vrátí vozidlo zpět. BCP zase hlídá prostor za vozidlem v úhlu okolo 180° a pokud například při couvání v řadě stojících vozidel zaregistruje blížící se překážku nebo i chodce, zastaví vozidlo.

Automobilka stále pracuje na zdokonalení systému a Nissan odhaduje, že plně funkční produkční verze by mohla přijít až za nepříjemných 7 let, tedy v roce 2015.

Super tip: Vyzkoušejte testy autoškol

Cílem automobilky je snížit počet nehod s fatálními následky na polovinu oproti roku 1995.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

21. 02. 2017 Horoskop Rak

Nenuť se do nudných domácích prací, práce by ti nešla od ruky. Navíc bys stále něco hledala a ztrácela, takže bys měl... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist