Femina.cz » Magazín » Zábava » Amsterdam

Amsterdam

Amsterdam

Magazín: Zábava | autor: Kamila | vydáno 21. 11. 2005

Dnes bychom vám rádi představili hlavní město Nizozemského království Amsterdam, které návštěvníkům nabízí nejen exkurzi zajímavými památkami, ale i nekonvenčním stylem života obyvatel této bývalé rybářské osady na řece Amstel, ze které se během několika staletí stalo významné mezinárodní centrum obchodu.

Samotný název Amsterdam je složen ze slov Amstel (řeka) a dam (hráz). Byl postaven protestantskými obchodníky na třech kanálech-Prinsengrachtu (Princův kanál), Herengrachtu (Panský kanál) a Keizersgrachtu (Císařský kanál) a v sedmnáctém století prožíval svůj velký vzestup díky lodím vydávajícím se na daleké cesty do Indie, odkud přivážely vzácná koření či látky. 

Amsterdam v té době vzkvétal i architektonicky. Byl postaven Královský palác na náměstí Dam, na němž naleznete i Nový kostel (Nieuwe Kerk), ve kterém jsou uváděni do úřadu budoucí králové a královny.

Dalším zajímavým místem je Begijnhof, komplex domů z poloviny 14. století, jež i dnes slouží jako útulek pro neprovdané katolické ženy.

Amsterdam se proslavil také obchodem na burze, dnes tato slavná budova slouží bohužel už jen jako muzeum.

Dalším výhodným obchodním artiklem byly diamanty. Obchod s nimi byl doménou především španělských Židů, z nichž však většina skončila v koncentračních táborech během druhé světové války.

Koncem 18. a začátkem 19. století ustoupilo Nizozemí ve svých obchodních aktivitách postupně do pozadí a na evropském kontinentu začala hrát hlavní úlohu Francie s Británií. Nějaký čas dokonce byla celá země pod nadvládou Napoleona, při jehož odchodu bylo v roce 1813 sídlo holandské vlády přesunuto do Den Haagu, kde je dodnes.

Město Amsterdam je známo nejen čtvrtí červených luceren, kde se v oknech vystavují ženy lehčích mravů, ale i amsterdamskými mosty jichž je 1200, většinou jsou vysoko klenuté nebo zvedací. V minulosti dokonce existovalo zaměstnání kargadoora, který pomáhal kočárům překonat vysoké klenutí. Jako nejznámější most bychom mohli uvést bíle natřený Magere Brug, který naleznete na konci ulice Kerkstraat.

Ovšem jeden z nejnavštěvovanějších objektů tohoto malebného města je dům v ulici Prinsegracht, který sloužil jako úkryt židovské rodině. Právě zde si psala dívka Anna Franková  deník nevyčíslitelné hodnoty. Popisuje v něm život v úkrytu před nacisty, jež skončil bohužel odhalením a deportací do koncentračního tábora, odkud se Anna již nevrátila.

www.amsterdam.info

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
26. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 10. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 07. 2011 Zuzana2403 Amsterdam (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

21. 01. 2017 Horoskop Lev

Intuice tě povede přesně tím směrem, kterým máš jít. Nenech se obalamutit radami takzvaných kamarádů, kteří si hrabou... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Do tvého života vstoupí zcela nový prožitek v podobě lásky, citů a radosti. Přináší ti ho mladší žena, dcera nebo nová kamarádka, která ti velmi příjemně obohatí tvůj ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist