Femina.cz » Magazín » Zábava » 8 překvapivých faktů o líbání. Co jsi o něm dosud netušila?

8 překvapivých faktů o líbání. Co jsi o něm dosud netušila?

8 překvapivých faktů o líbání. Co jsi o něm dosud netušila?

Magazín: Zábava | autor: Lucie Feiková | vydáno 14. 03. 2017

Líbání? Jeden by řekl, že to není žádná věda. Ale opak je pravdou! Tohle citové projevení náklonnosti funguje jako fitko obličejových svalů, prášek proti bolesti a posilovač imunity. Má však i temnou stránku…

Jaro je konečně tady a co nevidět se všichni budeme muchlovat pod rozkvetlou třešní a vyměňovat si polibky – jak velí tradice. Jenže odkud se tahle romantická disciplína vlastně vzala a jaké šokující informace jsou s ní spjaty? Některé tě pobaví, jiné pořádně vyděsí!

1. Tak trochu nechutný původ

Přemýšlela jsi někdy nad tím, kdo byl strůjcem pusinek? Šetři síly, tohle bys nikdy neuhodla. Vědci z tokajské univerzity v Maďarsku věří, že všechno začalo u středověkých krys. Protože tito tvorové mají s lidmi podobný genetický základ, z jejich dědictví čerpáme dodnes. Krysy si totiž otírají čumáky, aby daly najevo vzrušení. Z toho odborníci usuzují, že odtud vítr vane…

2. Účinný trenažer svalů

Při francouzském polibku s použitím jazyka se aktivuje celkem 29 svalů kolem tváří a čelistí. Osobní posilovna perfektně prokrvuje pokožku, což zpomaluje projevy stárnutí a oddaluje tvorbu vrásek. No vida, proč vyhazujeme peníze za ty drahé krémy?

3. Hubnutí. Pravda či mýtus

Spojení příjemného s hodně užitečným? No, jak se to vezme. Za jednu minutu líbání spálíš dvě kalorie, což se rovná malému drobečku z rohlíku. Takový jogurt bys spálila za 45 a banán dokonce za 50 minut. Jó, tady se člověk vážně nadře!

4. Předávka bacilů

Připrav se na to, že až ti ten tvůj večer dá vášnivou pusu na přivítanou, s radostí ti „daruje“ i poctivou dávku bacilů. A ty mu rozhodně nezůstaneš nic dlužná! Bakterií si totiž vyměníte zhruba 80 milionů. Přešla tě chuť? Nepanikař, ze závěrů průzkumu americké univerzity Rutgers vyplývá, že výměnný obchod prospívá imunitnímu systému a udržuje ho v pohotovosti. Tak ještě že tak!

5. Zdravotní účinky

Když se do polibku pořádně opřeš, minimalizuješ vznik zubního plaku a předcházíš kazům. Za tohle by tě zubař jen pochválil! To ještě není všechno. Líbání snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a zároveň se při něm vyplavuje hormon dopamin. Jemu můžeš poděkovat za dobrou náladu a pocit euforie. Pravidelná dávka něhy prospívá i krevnímu oběhu a ulevuje od bolestí všeho druhu.

6. Jiný kraj, jiný mrav

Zatímco u nás s tím nikdo nedělá zbytečné cavyky, v ostatních zemích už tak benevolentní nejsou. Ve Francii je zakázáno „cicmat“ se na drážních nástupištích, v Malajsii zase v metru. Vidět to nechtějí ani v tureckém vnitrozemí a Spojených arabských emirátech. Dubaj považuje za nevhodné chování i objímání, a co se týče některých částí Istanbulu, tam tě dokonce usadí s miláčkem ke stolu v restauraci raději proti sobě, nikoli vedle sebe – čistě pro jistotu.

7. Úctyhodný rekord

Ano, i v této činnosti se mnozí rádi předhánějí. Dosavadním vítězem je thajský manželský pár, který byl na sobě „přisátý“ 58 hodin, 35 minut a 58 vteřin. Tomu říkáme poctivý hudlan!

8. Jak jsme na tom časově?

Průměrný člověk stráví líbáním přibližně dva týdny života. To je poměrně málo v porovnání s tím, kolik času „zabijeme“ sledováním televize, prací, hádkami a třeba nakupováním nových šatů! Ale co, každý má své priority, že?

Která informace tě vyvedla z míry? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem. A když už jsme u toho, ve videu tě čekají nejlepší a nejromantičtější filmové polibky. Jaká scéna je tvá nejoblíbenější? 

Foto: Shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

28. 03. 2017 Horoskop Lev

Ve vztahu raději zvolni tempo, netlač na partnera a nebuď urputná v jakékoliv záležitosti, kterou chceš okamžitě vyře... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist