Femina.cz » Magazín » Zábava » 3 způsoby, kterými si Facebook pohrává s tvou myslí. Víš o nich?

3 způsoby, kterými si Facebook pohrává s tvou myslí. Víš o nich?

3 způsoby, kterými si Facebook pohrává s tvou myslí. Víš o nich?

Magazín: Zábava | autor: Lucie Feiková | vydáno 01. 06. 2016

Kdo dnes nemá založený profil na nějaké sociální síti, ten jakoby ani nebyl. Někteří tam nakouknou jen občas, jiní jsou online skoro nonstop. Pro všechny však platí stejné varování! Tahle zábava si umí zahrávat s lidskými pocity. A vůbec ne v dobrém!

Všemi milovaný Facebook je fenoménem dnešní doby. Počet aktivních uživatelů už dávno přesáhl miliardu a jeho tvůrce Mark Zuckerberg se dme pýchou. Jenže je vůbec co oslavovat? Vědci zjistili, jakou paseku dokáže virtuální komunikace napáchat v lidské hlavě. Máš taky založený profil? Tak bacha na tři strašáky, kteří tě můžou dostat po každém přihlášení!

1. Deprese, úhlavní nepřítel

Ležíš doma s chřipkou a krátíš si čas brouzdáním po síti. Tvoje nejlepší kamarádka právě přidala fotku, na které divoce slaví narozeniny. Při bližším ohledání zjistíš, že tam jsou všichni kámoši. Všichni, až na tebe. Přiznej se, je ti to jedno?

Ze studie zveřejněné v časopise Journal of Social and Clinical Psychology jednoznačně vyplynulo, že čím déle člověk lustruje Facebook, tím taky zvětšuje pravděpodobnost výskytu žárlivosti, úzkosti a depresí.

„Je těžké nezávidět, když zíráte na hromadu bezchybně upravených fotografií. Většina lidí má tendenci psát jen o dobrých věcech ve svém životě, zatímco záměrně vynechají ty špatné," vyjádřil se výzkumník Mai-Ly Steers. Čemu dalšímu jdeš se svým profilem naproti?

2. Stres roste s každým kliknutím

Jestli myslíš, že mrknutím co je kde nového a „olajkováním“ několika příspěvků si odpočineš od práce, jsi na omylu. Právě tohle je cesta, která vede tak akorát ke stresu. Hlavně v případě, že máš stovky lidí označených za nejbližší. Tady neplatí, že čím víc, tím líp. Právě naopak!

Skotští vědci zkoumali návyky uživatelů sociálních sítí a zjistili, že jedinci s velkým počtem přátel jsou mnohem nervóznější než ti, kteří mají on-line kámošů málo. Důvod? Hodně lidí si chce taky povídat a vylívat si srdce. Jeden by se musel rozkrojit, aby všem stíhal odpovídat a nikoho mlčením neurazil. Tak tohle zní logicky, ne? A další bod zrovna tak…

3. Nejistota, vztah na tenkém ledě

Ten tvůj je na Facebooku pořád? Není se co divit, že máš nervy v háji. Zbytečně bádáš, kdo je ta slečna v minisukni, které právě potvrdil přátelství. A proč si tam pořád píše se svou ex? Ježíši, nebylo nám lépe „postaru“, když tyhle možnosti komunikace vůbec neexistovaly? No jéje!

Studie zjistila, že páry, které tráví hodně času na sociálních sítích, mají problémy s důvěrou. To může samozřejmě dospět k rozchodu, jen to hvízdne. A taky to tak často dopadá!

Jiná studie zase odhalila, že 64 % „facebukářů“ má v přátelích svého bývalého partnera, ale jen 52 % tam má toho, s kým právě chodí. Proč asi? To taky o něčem vypovídá… Co ty, máš tam svého stávajícího kluka, nebo ani omylem? A souhlasíš s těmito zjištěními, nebo myslíš, že je to nesmysl a každý člověk si zachová odstup? Než odpovíš, přečti si, co na to říkají naše čtenářky.

Co na to čtenářky? 

Tereza (32 let)

"Jsem na všech možných sítích, facebook, instagram, twitter - baví mě to, ráda komunikuji s lidmi z celého světa. Jsem online prakticky pořád, ale neřekla bych, že mi to nějak zasahuje do života. Je fakt, že nemám děti, tak mám čas. Bez facebooku si neumím život představit. Ale nemyslím si, že bych byla díky němu v depresi."

Klára (27 let)

"Tak to já tam jsem jen z donucení, tedy spíš pracovně. Zadám tam, co je potřeba a zase prchám, v přátelích mám všehovšudy dvacet lidí a ještě tam stejně s nikým nepíšu. Pro mě je to zbytečnost."

Jana (31 let)

"Já to mám tak půl na půl. Někdy mám chuť tam být, tak tam jsem, jindy mě to zase nebaví, tak to nezapínám. Rozhodně mě facebook neovládá a hodně dobře si vybírám své online přátele. V depresi jsem jedině z toho, co jsou tam někteří lidé schopni dát za příspěvky."

Je fakt, že někteří cvoci by pro slávu na Facebooku udělali všechno na světě, a proto si tam přidávají dost prapodivné fotky. Přece každej lajk dobrej… Uf! Mrkni do galerky.

Foto: maxpro / Shutterstock.com, JaysonPhotography / Shutterstock.com, facebook.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
01. 06. 2016 Renca88 ... (reakcí: 1)
01. 06. 2016 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

27. 03. 2017 Horoskop Ryby

Pokud máš děti, tak dnes se obrň pořádnou dávkou trpělivosti a tolerance. Předvedou ti totiž, že i zlatíčka dokážou v... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist