Femina.cz » Magazín » Wellness » Zrcadlo jako nepřítel. Máš dostatek sebevědomí?

Zrcadlo jako nepřítel. Máš dostatek sebevědomí?

Zrcadlo jako nepřítel. Máš dostatek sebevědomí?

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 23. 06. 2016

Koukneš na sebe a už máš „zaděláno“ na depku? Nějaké to kilo navíc, vlasy si dělají, co chtějí a na obličeji se ti zase rýsuje pupínek. Říkáš si, že muži to mají v tomhle o dost snazší? Jsi na omylu. Obě pohlaví svou vizáž řeší úplně stejně. Dokonce kvůli ní užívají antidepresiva!

Ach, to sebevědomí… Když ho má člověk moc, je to špatně. Když mu zase chybí, ani to není úplně nejzdravější. Ideální je zlatá střední cesta, jenže podle psychologů po ní v poslední době skoro nikdo nechodí. Díky nejnovějšímu výzkumu se ukázalo, že převážné většině populace sebeláska nic neříká a vlastní vzhled je pro ně větší strašák než živelná pohroma!

Samochvála, nedostatkové zboží

I muži občas propadnou zoufalství, že se nepodobají krasavcům z titulních stran módních časopisů. Nemají si v tomhle se ženami absolutně co vyčítat. Skóre je vyrovnané! Mohou za to krásou posedlá média, nebo je nutné hledat vinu v sobě? Na tuhle otázku se zaměřila studie, která byla zveřejněná v časopise Body Image Journal. Ta zjišťovala, kolik lidí je spokojeno se svým vzhledem.

Krása jako moderní nutnost

Online dotazníku se zúčastnilo přes 12 tisíc dospělých jedinců. Žádná troškařina! A jaký měli dobrovolníci názor na vlastní odraz v zrcadle? 6 % mužů a 9 % žen je s ním extrémně nespokojeno. Dokonce tak moc, že někdy museli navštívit psychologa či psychiatra! Dalších 27 % chlapíků a 25 % něžných květinek na sobě vidí mnoho nedostatků, které jim sráží sebevědomí k zemi. Šok? Ani další čísla nejsou příznivá…

Depka velikosti XXL

15 % samců a 20 % samiček uvádí, že nenávidí svoji váhu. Dieta je pro ně boj s větrnými mlýny a nekonečný příběh. Největší peklo samozřejmě nastává s příchodem plavkové sezony. Někdo má léto spojené s opalováním, tihle nešťastníci zase s antidepresivy. Taky nic moc! Další skupina je pro změnu jako na houpačce…

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Naštěstí se najdou i tací, kteří ze sebe mají dobrý pocit. Má to však jedno velké ALE. Jde o momentální stav, který trvá omezenou dobu. Třeba po fungující dietě nebo omlazující kúře. Takhle to vidí 28 % pánů a 26 % dam. Ti si teď sice mohou pískat, ale před pár měsíci jim taky bylo ouzko! Je někdo vůbec z obliga a má se skutečně a upřímně rád?

Všichni stranou, já jsem king!

Pouze 24 % mužů a 20 % žen by na sobě nic neměnilo. Že by přece jen byla naděje? Ještě zadrž, mnozí z této „šťastné várky“ přiznali návštěvu plastického chirurga. Ať už byli na menším či větším zákroku, prý to bylo nezbytné a vyřešilo to jejich psychické potíže. Co z toho plyne? 

Dnešní normy krásy jsou pro společnost zdrcující a je těžké s nimi držet krok! Není se co divit, že z toho má jeden nervy nadranc. A přitom je přitažlivost jeden velký klam, který si muže přičarovat úplně každý. Mrkni galerie, kde je 50 hvězdných důkazů, že šikovné ruce a vhodný make-up umí doslova zázraky. Tak proč se hroutit?

Co na to čtenářky?

"Osobně si myslím, že dnešní svět moc sebevědomí nepřeje. Ten brutální nápor médií, krásek zubících se na nás ze všech stran a reklam na plastickou chirurgii zvládne jen opravdu silný jedinec. Já jsem se sebou spokojená, jasně, že bych nějaké věci klidně vyměnila, ale mám se ráda taková, jaká jsem. Ve svém okolí mám však spoustu holek, které jsou ze svého vzhledu v depresi. Podle mě má však mnohem větší cenu to, co má člověk uvnitř," rozhorlila se čtenářka Jarka (37 let).

"Nedostatek sebevědomí je mé druhé jméno," přiznává Hana (39 let). "Trpím jím už od dětství a rozhodně se to s věkem nezmenšuje. Závidím ženám, které jsou spokojeny samy se sebou. Už jsem dokonce přemýšlela, že kvůli tomu navštívím nějakého psychologa," krčí rameny. 

"Krása je obecně zbytečně moc přeceňovaná. Co na tom, že jsou ženy na titulkách krásné, když rozumu nemají, co by se za nehet vešlo a když promluví, je to akorát pro ostudu? Sama mám taky plno chyb, ale jsou součástí mé samé a neměnila bych," uzavírá krásně naše téma Karolína (32 let).

A jak to vidíš ty, jsi se sebou spokojená, nebo máš také sebevědomí na bodu mrazu? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem!

Foto: Shutterstock, facebook.com, pinterest.com, instagram.com, twitter.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
27. 06. 2016 goldie ... (reakcí: 0)
25. 06. 2016 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
24. 06. 2016 glady ... (reakcí: 0)
23. 06. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

22. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Zvláštní sen, který tě v noci proubudil, ti bude strašit v hlavě po celý den. A to tak, že se rozhodneš zajít do ezot... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist