Femina.cz » Magazín » Wellness » Zpříjemněte si své dny

Zpříjemněte si své dny

Zpříjemněte si své dny

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 15. 09. 2009

Jak si udělat své dny příjemnějšími?


Ženy to nemají jedoduché

Ženy sice příroda obdarovala jedinečnou schopností přivést na svět potomky, ale zároveň s tím dostaly další „jedinečnou“ možnost v podobě menstruace. V průběhu života ženy proběhne asi 400 menstruačních cyklů, což znamená, že průměrná žena menstruuje asi 6 - 7 let svého života. Některé ženy o ní pomalu ani nevědí, některé naopak proklínají její první dny nebo její délku.

Bolestivá menstruace je snad největší noční můrou každé dívky a ženy. Dle lékařů se jedná zpravidla o křeče dělohy, které jsou vyvolané působením hormonů - děloha je sval, který se stahuje a snaží se vyloučit odlupující se sliznici a menstruační tekutinu. Křeče mohou být doprovázeny bolestí břicha a zad, migrénou, depresí nebo podrážděností.

Již v historii hledaly ženy způsoby, jak nepříznivé projevy menstruace odstranit, zmírnit nebo jim předejít. Podle našich prababiček stačilo položit na bříško termoláhev s teplou vodou, zachumlat se do peřin a popíjet teplý čaj. Tato metoda byla a je skutečně účinná, ale málokdo si může dovolit proležet každý měsíc týden v posteli, takže pokud se problémy objevují pravidelně, je dobré se obrátit na lékaře, který nasadí vhodnou medikaci utlumující a odstraňující bolest. Za vyzkoušení stojí i speciální cviky.

Průběh mensturace a jak si  „své dny“ zpríjemnit?

Máme štěstí, že žijeme v moderní společnosti, která mimo jiné ženám nabízí nepřebernou škálu hygienických pomůcek pro „jejich dny“. Každá žena si podle svých aktivit může zvolit hygienické menstruační pomůcky.

Různé druhy vložek pro každou fázi a sílu menstruace, slipové vložky a tampony. Názory na jejich použití se mírně liší, avšak v zásadě se doporučuje používat tampony jen v situacích k tomu určených (plavání, sportování, při pocitu osobního pohodlí atp.) a často je vyměňovat (nejdelší doba zavedení jednoho tamponu by neměla přesáhnout 4 hodiny). Také ženy s častými záněty rodidel by se měly používání tamponů spíše vyvarovat a na noc by každá žena měla zásadně používat vložky!

Doba menstruace se u každé dívky či ženy liší – pohybuje se v intervalu 3 - 7 dní a takto pravidelně probíhá až do období menopauzy. Pokud dva cykly za sebou trvají déle než 8 dní, je dobré se poradit s lékařem. Může sice jít o „pouhé“ hormonální změny v těle, způsobené např. antikoncepcí, ale zároveň je možné, že se jedná o příznak závažného onemocnění.

U většiny dívek představuje menstruační krvácení ztrátu krve v celkovém objemu přibližně 50 ml, přičemž v některých dnech je síla krvácení vyšší (většinou 2. a 3. den menstruace). Během těhotenství a šestinedělí žena nemenstruuje – nastává tzv. amenorea (nepřítomnost menstruačního krvácení). Pozor na to, že ženské tělo je v době menstruace náchylnější k infekcím více než kdykoli jindy, a proto by každá žena měla věnovat zvýšenou pozornost své intimní hygieně.

 

Femina tip:


V současné době přichází společnost HARTMANN-RICO na trh s novou řadou oblíbených vložek Ria Ultra. Nové ultratenké Ria ultra Silk přinesou každé ženě pohodlí, maximální jistotu, a šetrnou péči. Výhodou této novinky je nový povrch z netkaného textilu a z hedvábí, díky němuž jsou vložky obzvláště jemné. Mimořádnou savost zaručuje extra absorpční jádro a drážky rovnoměrně rozvádějící tekutinu. Díky použití speciální ochranné fólie jsou vložky dobře prodyšné.

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
10. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
28. 03. 2011 sukyna menstruace (reakcí: 0)
28. 03. 2011 sukyna menstruace (reakcí: 0)
28. 03. 2011 sukyna menstruace (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Zpevňuje a posiluje strukturu řas...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 01. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

01. 03. 2017 Horoskop Váhy

Volný večer tě bude lákat prolenošit, ale partner bude chtít vyrazit za sportem. Jednou mu zkus také dopřát to, co si... Celý horoskop

Karta dne

Královna poharu
Neboj se přijmout pomocnou ruku od muže, který ti je nablízku, nemusí to být partner, ale také dobrý kamarád nebo dávno zapomenutý přítel, který ti nečekaně vstoupí do...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist