Femina.cz » Magazín » Wellness » Životabudič Q10

Životabudič Q10

Životabudič Q10

Magazín: Wellness | autor: Renata | vydáno 06. 08. 2007

Koenzym Q10 budí nejen pokožku, ale i tělo. Umí v buňkách přeměnit tuk, uhlovodíky a proteiny na energii. Nejvíce ho je obsaženo v tkáních, kde dochází k rychlé přeměně energie, tedy v játrech a srdci. Velké množství je ho také v mozku.

 

Koenzym Q10 je vyráběn v játrech asi ze dvou třetin, jednu třetinu získáváme z potravy.
Z toho plyne, že jeho dostatečné zásobení je pro tělo velmi důležité, protože zajišťuje správnou buněčnou činnost. Dostatečné množství koenzymu Q10 v každé buňce zajišťuje rychlý růst vlasů, nehtů, obnovu kůže, lepší svalovou sílu a menší únavnost. Toho využívají například sportovci, pro které je užívání této látky téměř samozřejmostí, která jim umožní efektivní a kvalitní trénink.
Asi do třiceti let našeho věku si tento koenzym umí tělo vyrábět samo v potřebném množství, později však jeho produkce klesá, čímž trpí hlavně orgány, které jsou na jeho dostatku doslova závislé.
Nedostatek může vést k narušení energetické rovnováhy a to má za následek různé funkční poruchy organismu. Největší vliv má na srdce, zcela vědecky prokázán je jeho blahodárný vliv na posílení činnosti srdce.  Dokonce kromě rizik již známých, rozvoj infarktu či cévních chorob podporuje i chronický nedostatek tohoto koenzymu v těle.


Dále je prospěšný při různých alergiích, onemocněních dýchacích cest, astmatu. Působí při léčbě obezity, posiluje tělo při boji s kvasinkou Candida, roztroušenou sklerózou, onemocněním zubů, paradontóze a bojuje i s cukrovkou. Je také účinným antioxidantem, proto chrání tělní buňky před napadením volným radikály, což je dobrou prevencí proti rakovině a vůbec civilizačním nemocem.
Užívá se při léčení poruch mozkové činnosti související se schizofrenií nebo Parkinsonovu  či Alzheimerovou chorobou. 

 

Koenzym Q10 je životabudič, který zpomaluje stárnutí organismu, je účinný při chronické únavě a příznivě ovlivňuje mužskou i ženskou plodnost. U mužů například tím, že doslova mění líné a  pomalé spermie v prvotřídní plavce.


Zdroje:

 

Nechcete-li polykat pilulky, pak vězte, že přirozeným zdrojem koenzymu Q10 jsou makrely, losos, sardinky, vůbec mořské produkty, dále maso, z čehož nejvíce hovězí srdce a játra. Potřeby našeho těla však nejsou schopny tyto přirozené produkty pokrýt, proto je vhodné ho doplňovat uměle. Běžná léčivá dávka je 100 mg denně, udržovací a preventivní pak 30 mg denně. Podává se nalačno, půl hodiny před jídlem.


Vedlejší účinky koenzymu Q10 nejsou známy, jen těhotné ženy by se měly poradit s lékařem.  A tak si ho klidně můžete pořídit i ve formě kapslí. Léková forma má však nevýhodu, že při teplotách nad 35 °C, v létě je tedy lépe uchovávat ho v chladničce. Účinky koenzymu Q10 se však při užívání projevují po delším čase, cca po několika týdnech.  Nejúčinnější se jeví tobolky, kde je účinná látka rozpuštěna v oleji, práškové a tabletové formy tolik účinné nejsou.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
19. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
07. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Korektor pro sametově jemnou a zdravou pokožku!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 28. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

28. 02. 2017 Horoskop Štír

Poslední dobou jsi roztěkaná a práce ti vůbec nejde od ruky. Zkus se zaměřit vždy jen na jednu činnost a nauč se začí... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist