Femina.cz » Magazín » Wellness » Ženy a alkohol – máte sklony k závislosti? Otestujte se...

Ženy a alkohol – máte sklony k závislosti? Otestujte se...

Ženy a alkohol – máte sklony k závislosti? Otestujte se...

Magazín: Wellness | autor: Lenka Šimková | vydáno 20. 03. 2013

Dvě skleničky vína před spaním. Lahvinka každou sobotu s kamarádkami… Alkohol v malém množství sice neškodí, ale přesto by si obzvláště ženy na něj měly dávat pozor. Může jim pořádně zkomplikovat život.

Víc než malá dávka
Co je, a není normální? Kde je hranice umírněné spotřeby a kde začínají problémy s pitím, které mohou vyústit v závislost? Dá se konstatovat, že je to věc velmi individuální. Zároveň je ale vědecky dokázáno, že ženský organismus obecně má proti alkoholu menší odolnost a ženy dosahují při stejné dávce vyšší hladiny alkoholu v krvi, než je tomu u mužů. Uvádí se, že bezpečné množství čistého alkoholu u ženy je cca 16 g/den (což je např. 0,5 l piva; 0,3 l míchaného nápoje ‒ rum s kolou; 2 dcl vína; 0,5 dcl destilátu). Je jen na každé ženě si přiznat, jak často takovou hranici překračuje. Více než 20 g alkoholu denně představuje u zástupkyň něžného pohlaví již rizikové pití.

Ohrožující faktory
Co vede k tomu, že se z nevinného popíjení jen tak na chuť může stát závislost? U žen to jsou zejména následující důvody:

 • sociální a ekonomická situace – po sklence alkoholu ženy nejčastěji sahají, pokud jsou narušeny jejich sociální vazby (vztahy v rodině, v zaměstnání, s partnerem) nebo když čelí nepříznivé ekonomické situaci. Specifikem a výraznějším nebezpečím je, že alkohol pijí potají a o samotě, zatímco muži dokážou ventilovat přepětí s kamarády v hospodě.
 • odloučení – mateřská dovolená, menopauza či syndrom opuštěného hnízda, to jsou nejtěžší období v životě ženy, jež mohou vést k pocitům osamělosti a depresím, od kterých je k závislosti na alkoholu jen krůček.
 • daň za úspěch – nečekaně mnoho žen přilne k alkoholu, když jsou na vrcholu kariéry. Kompenzují si tak případný stres či napětí, které mnohdy úspěch doprovází.
 • partner alkoholik – představuje pro ženu jeden z nejrizikovějších faktorů, zejména pokud se v páru sejdou lidé podobné povahy a charakteru. Ve dvou se totiž pije snáze.
 • dědičnost – výzkumy ukázaly, že geny se mohou na vzniku alkoholismu či na předpokladech k němu významně podílet. Je proto dobré si v této oblasti zjistit rodinnou anamnézu a hlídat si životní styl, abychom této hrozbě předešly.

Otestujte se a začněte problém řešit
I když jsou příznaky alkoholismu poměrně podrobně popsány, je těžké si připustit, že právě my můžeme mít problém. Doporučuje se proto udělat si některý z testů, které nabízejí odborné internetové servery a portály věnované této problematice. Po jeho absolvování může být mnoho žen překvapeno, že už mají na závislost zaděláno. Dalším krokem by měla být okamžitá reakce a řešení rizikových situací, které nás k alkoholu přivádějí. A to jak svépomocí, tak s odborníkem, protože jen málokdy se dá situace zvládnout zcela bez vnější podpory. Dnes je výhodou snadná dostupnost anonymních poraden, kam se ženy mohou obrátit, aniž by je za jejich problém někdo odsuzoval.

A jak to máte vy? Je alkohol vaším věrným přítelem? Máte za sebou nemilou zkušenost s pitím, a dokázaly jste si poradit? Nebo je vám tato problematika úplně cizí? Povídejte...

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
18. 09. 2014 Vlaďka Alkohol (reakcí: 1)
07. 05. 2014 Stop ranní kocovině Klaudie (reakcí: 1)
28. 03. 2013 manislava závislost (reakcí: 0)
27. 03. 2013 pepina . (reakcí: 0)
21. 03. 2013 gambis .. (reakcí: 0)
21. 03. 2013 Daniela76 Ženy a alkohol (reakcí: 0)
21. 03. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)
20. 03. 2013 88pacicka88 + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

03. 12. 2016 Horoskop Kozoroh

Zahoď strach a nerozhodnost a směle se pusť do realizování všech svých snů a plánů. Bude se ti dařit na výbornou. Sta... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Máš před sebou úžasný den naplněný krásnými city, radostí a láskou. Setkání s dávným přítelem ti velmi příjemně změní pohled na život. Dávej pozor v případě, že jsi za...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Módní policie

TOPlist