Femina.cz » Magazín » Wellness » Ženská obřízka: Krutý rituál jako brána do dospělosti?

Ženská obřízka: Krutý rituál jako brána do dospělosti?

Ženská obřízka: Krutý rituál jako brána do dospělosti?

Magazín: Wellness | autor: Helena Stejskalová | vydáno 27. 08. 2013

U nás něco naprosto nepředstavitelného, ale v mnoha částech světa stále ještě docela běžný zákrok. Bohužel, protože po něm mnohdy zůstávají nenávratně fyzicky i psychicky zmrzačené ženy. Krutý zážitek z nesmyslného rituálu si pak s sebou táhnou celý život jako závaží. Bavíme se o ženské obřízce.

Děsivá celoživotní vzpomínka
V rukou pochybného specialisty se zaleskne skalpel, který se zařízne do klína třináctileté keňské dívky. Ta vykřikne bolestí. Hygienické podmínky v prosté chatrči jsou minimální, uspávací prostředky také. Dívky se tu dnes střídají jako na běžícím pásu. Pokud zákrok přežijí bez traumatizujícího zážitku a navždy zmrzačeného ženství, mohou mluvit o obrovském štěstí. Ačkoli jde o rituál, při kterém se mají proměnit v dospělé ženy, pro většinu z nich se operace stane noční můrou, na kterou zbytek života vzpomínají s děsem v očích. Jenže tady neobřezanou dívku nepovažují za ženu. Někteří si dokonce myslí, že nemůže porodit dítě.

Zákrok zaplatí i životem
Odstranění částí vnějších ženských pohlavních orgánů se dodnes praktikuje především v některých afrických zemích, a to přesto, že už je leckde dávno vládou zakázané. Jenže staré zakořeněné zvyky dlouho přežívají. Obřízka většinou není lékařským zákrokem prováděným ve sterilním a hygienickém prostředí nemocnic. Často se provádí pokoutně a ženy tak riskují své zdraví. Dojde-li k nekontrolovanému krvácení, může dívka i přijít o život. Pokud přežije, mohou ji potkat různé infekce a při pozdějším pohlavním styku obvykle pociťuje bolesti. Zatímco její manžel si užívá rozkoše, ona trpí.

Jak odhalit lež

Jak odhalit lež

Lež lze odhalit různými způsoby, od těch nejjednodušších, kdy stačí pozorovat řeč těla, až ke kom...

Svérázná americká léčba
Vyříznutí klitorisu kupodivu ale v minulosti nebývalo jenom záležitostí „zaostalých“ zemí třetího světa. Ještě v 19. století a na počátku 20. století se překvapivě vyskytovalo i v USA. Jak je to možné? Ve Spojených státech se hodně rozšířila teorie, že právě hromadění poševního sekretu na klitorisu způsobuje nejrůznější nemoci, například neurózy. Zákrok proto znamenal poněkud svérázný způsob léčby. Naštěstí se později zjistilo, že na podobných nesmyslech není ani zrnko pravdy. Přesto takové šarlatánské teorie odskákala spousta žen svým zdravím.

Vymýtit staleté předsudky je těžké
I v současnosti je těžké vymýtit staleté zvyklosti. Přestože například keňská vláda ženskou obřízku zakázala a podporuje nejrůznější programy, které vysvětlují ženám, že tento akt nemá žádné lékařské ani hygienické opodstatnění a je v zájmu ženy zákrok odmítnout, předsudky stále přežívají. Neobřezaná žena je vyloučena z vesnické komunity. Do boje s ženskou obřízkou se proto zapojila například i somálská modelka Waris Dirie, která bolestivou operaci v dětství také absolvovala.

Jaký názor máte na ženskou obřízku? Setkaly jste se s ženou, která má s tímto bolestivým aktem nějaké zkušenosti?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
12. 10. 2013 kitfie dokument (reakcí: 0)
18. 09. 2013 Verma ... (reakcí: 0)
28. 08. 2013 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
28. 08. 2013 soffka ... (reakcí: 0)
28. 08. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
27. 08. 2013 ladouch . (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

28. 02. 2017 Horoskop Střelec

Návštěva, která se nečekaně objeví u tvých dveří, v tobě vyvolá mnoho rozporuplných pocitů. Nakonec strávíte velmi př... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist