Femina.cz » Magazín » Wellness » Zelí – lék na všechny neduhy

Zelí – lék na všechny neduhy

Zelí – lék na všechny neduhy

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 12. 02. 2014

Již od dávných dob bylo zelí považováno jako lék na všechny problémy. Námořníci ho již od středověku skladovali na dlouhé plavby jako zdroj důležitých vitamínů, které jim pomohly přečkat nepříznivá období.

Dokonce i v současnosti si zelí nenašlo mnoho rovnocenných soupeřů, se kterými by mohlo soupeřit o prvenství mezi nejzdravější zeleninou. Hlavní účinek a popularita této listové zeleniny, je ukryta ve velkém obsahu celé řady vitamínů a minerálů. Konzumací zelí je pravidelně doplňována hladina většiny potřebných živin pro zdravý organismus.

Se zelím k pevnému zdraví

Zelí se používá nejen jako lék, ale i jako jedna z nejlepších prevencí pro správnou funkci všech tělesných orgánů. Obsahuje celé spektrum vitamínů, pravidelnou konzumací se výrazně sníží riziko většiny známých chorob.

Zelí obsahuje velké množství vitamínu C a dokonce i miska zelí bohatě pokryje jeho doporučenou denní dávku. V zelí lze nalézt téměř i kompletní variace vitamínu B a to B3, B5, B6 a B12. Pokud pominete možný zápach z úst, tak je zelí rovněž i skvělé pro intimní život, používá se jako afrodiziakum, tyto účinky byly ovšem zjištěny teprve nedávno. V zelí je obsažen ve velké dávce beta karoten a minerály draslík, molybden, hořčík, železo, vápník, fluor a zinek.

Samotné zelí posílí zdraví i po psychické stránce, slouží ke správné tvorbě hormonů a snižuje riziko depresí. S pravidelnou konzumací zelí přichází i zdravé hubnutí. Zelí snižuje obsah cukru v krvi a je prospěšné pro celý metabolismus.

Jsem sama a chybí mi sex. Co s tím?

Jsem sama a chybí mi sex. Co s tím?

Žijete delší dobu bez muže? Možná jste se před nějakou dobou rozvedly nebo se rozešly s partnerem...

Správná konzumace

Zelí se konzumuje ve všech podobách, nejzdravější je ovšem jako kysané, v této podobě je zdravější než zelí syrové. Ideální je zelí přidávat do pokrmů všeho druhu a to jak v tepelně upravené, tak i v neupravené podobě. Je třeba však myslet na to, že tepelnou úpravou se ze zelí vytrácí důležité vitamíny.

Jaké zelí používat

Zelí známe přes 400 druhů, v našich podmínkách je to ovšem nejčastěji zelí bílé, červené, pekingské a čínské. Vyšším obsahem výživových látek se pyšní tradiční bílé a červené zelí, čínské a pekingské je naopak vhodné především pro saláty a jako obložení pečiva v syrové formě. Ať už se zelí upravuje či používá jakkoliv, vždy se jedná o levný způsob, jak se zásobit potřebnými živinami.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
13. 02. 2014 listicka Zelí (reakcí: 0)
13. 02. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
13. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
12. 02. 2014 pepina . (reakcí: 0)
12. 02. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

21. 10. 2016 Horoskop Panna

Pracovní porada se zvrhne v pořádnou hádku, ve které se budete všichni navzájem obviňovat. I když někdo ukáže prstem ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Máš velkou šanci na úspěch! Blíží se k tobě změna, na kterou tak dlouho a netrpělivě čekáš. Jakmile učiníš první vstřícný krok vpřed, všechno se dá do pohybu a ty pevn...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Módní policie

TOPlist