Femina.cz » Magazín » Wellness » Že jsou ryby zdravé? Zapomeň! Některé ti mohou zničit život!

Že jsou ryby zdravé? Zapomeň! Některé ti mohou zničit život!

Že jsou ryby zdravé? Zapomeň! Některé ti mohou zničit život!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 07. 10. 2015

Dieta? Zdraví? Alespoň dvakrát týdně ryba na talíři, apelují odborníci. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. A zdaleka ne všechno s ploutví by se mělo s klidným svědomím jíst. Čemu se raději vyhnout a co si hojně dopřávat? Povíme ti to!

Do Vánoc je sice ještě daleko a na kapra je času dost, ale stejně si na vodní živly trochu posvítíme. Už jen kvůli všeobecnému tvrzení, že ryby jsou pro organismus velmi prospěšné. No, není to tak docela pravda, takže až si příště objednáš něco s ploutví, přemýšlej. Začneme tím, čeho se rozhodně bát nemusíš.

1. Losos – parťák pro srdeční záležitosti

Příjemná vůně, výrazně zabarvené maso a skvělá chuť takzvaně tučné ryby. Patří mu právem první příčka ve zdravém jídelníčku. Pro jeho bohatství omega 3- mastných kyselin se vřele doporučuje. Ty totiž podporují správnou činnost mozku a výrazně snižují riziko kardiovaskulárních chorob. A především sráží hladinu cholesterolu v krvi. Srdce ti za něj poděkuje a bude dlouho bít jako zvon.

Zkus si ho dávat častěji, ne jen na Vánoce místo kapra. V supermarketech poptávej akce a zajímej se, odkud losos pochází. Že ti nechutná? Jsou i jiné mňamky! Další živočich je taky takový malý zázrak.

2. Sleď – pomocník dobré paměti

Nejhojnější plavec na naší planetě? Sleď. Prý hospodářsky nejvýznamnějších druh. To posoudit nemůžeme, ale že si rozumí s naším nitrem, to víme určitě. V čem pomáhají prospěšné tuky v něm schované? Dohlíží na správnou funkci srdce a mozku. Ještě si dobře rozumí s činností buněčných stěn, očí i nervového systému, což se ti bude hodit v práci nebo ve škole. Co se týče pamatování čehokoliv, diář už nebudeš potřebovat. Všechno budeš nosit v hlavě. A to jen díky rybě. Není to paráda?

3. Tuňák – fitness poradce hubnutí

Nezáleží na tom, na jaký způsob je tuňák udělaný, vždycky je to radost na jazyku. Poptávka po něm je obrovská. O tom vypovídá i fakt, že pomalu a jistě dochází k jeho totálnímu vyhubení. Taky aby ne, úlovky přesahují miliony tun!

Tuňák je zdrojem kvalitních bílkovin, což je informace, kterou je nutné vědět, když chceš hubnout, ale zároveň tě zasytí. Slouží i jako prevence srdečních onemocnění a hlídá hladinu cholesterolu - jako jeho dva výše zmínění kolegové. Uděláš si ho dneska k večeři? Souhlasíme všemi deseti, i když se trochu zlobíme, že jeho cena neustále roste.

Koho si držet od těla?

Teď je na čase mrknout do jiných vod. Od těchto druhů raději ruce i příbor pryč!

1. Tilápie – levné a chutné nebezpečí

Možná ti tenhle název nic neříká a znáš ho spíš pod jménem Robalo nilský. Je to sladkovodní ryba s tučným masem. Co se chuti týká, hodně se mu podobá třeba candát. Tilápie je sice hodně populární, ale s pozitivy pro náš žaludek si moc netyká.

Na trzích se totiž prodávají jedinci z farmových trhů, které jsou vykrmováni potravou plné chemie. Jak tě to může ohrozit? Pár soust zvyšuje hladinu inzulinu v krvi, způsobuje astma i různá zánětlivá onemocnění. Když už tenhle tvor, tak snad jedině v akváriu! A další nepřítel v plné zbroji?

2. Mečoun a žralok – nevhodné pro budoucí matky

Americká agentura na ochranu životního prostředí varuje před jejich konzumací. U nás možná nejsou tak běžné, přesto je dobré o riziku vědět. Co kdyby ti náhodou někde přistáli na stole jako drahá delikatesa? S vděkem odmítni. Je v nich velké množství rtuti, což je samo o sobě děsivé. Naše tělo takovou látku vylučuje až několik týdnů! Ženy, které chtějí a plánují otěhotnět, by se na mečouna a žraloka neměly ani podívat, natož je polknout. Pro jistotu...

3. Mořský jazyk – z toho nic moc nekouká

Zní to hodně luxusně, ale to je tak všechno. Jedná se o pána z rodu platýsů. Ačkoliv ho mají v oblibě lidé hlavně ve vyšší společnosti, jeho poměrně vysoká cena není jediný důvod, proč ho při hladu raději vynechat. Má velmi malou výživovou hodnotu a nejnižší úroveň omega3-mastných kyselin. Žádnou chorobu ti sice nepřivodí, ale jsou mnohem zdravější a lepší ryby. Alespoň tak to tvrdí odborníci. Dáš na ně?

Tak co ty na to? Že tě na ryby stejně moc neužije? Pak bychom věděli ještě o jednom využití těchto tvorů. Už jsi někdy byla na pedikúře? Všechno je jednou poprvé, a je možné, že když půjdeš, dopadneš stejně jako tahle žena!

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
17. 10. 2015 Michaelakralova - (reakcí: 0)
17. 10. 2015 Michaelakralova Achjoo (reakcí: 0)
12. 10. 2015 stana1 - (reakcí: 0)
07. 10. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
07. 10. 2015 libelula Ach, jo… (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist