Femina.cz » Magazín » Wellness » „Zdravé“ vitaminové pilulky. Mohou zkrátit život o pěkných pár let.

„Zdravé“ vitaminové pilulky. Mohou zkrátit život o pěkných pár let.

„Zdravé“ vitaminové pilulky. Mohou zkrátit život o pěkných pár let.

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 29. 07. 2013

Jedno je jisté. Vitaminové pilulky a potravinové doplňky obecně jsou velký byznys – od žvýkacích pro ty nejmenší po kloubní preparáty pro starší a pokročilé. Ale jsou vitaminy také zdravé? To už si odborníci až tak jistí nejsou...

Odpověď na danou otázku může být i záporná! Ba co víc, některé potravinové doplňky mohou dokonce fatálně uškodit. Odborníci z amerického Seattlu se zaměřili na kapsle s rybím olejem obsahující omega-3 mastné kyseliny. A přišli na zajímavou souvislost mezi jejich užíváním a rakovinou prostaty.

Studie konkrétně zkoumala 2 tisíce mužů. A ti s vysokou hladinou omega-3 mastných kyselin v krvi byli o71 procent náchylnější k zákeřnější formě rakoviny prostaty. A vědci jdou ještě dál. Tvrdí, že není žádný důkaz, že by vitaminové pilulky tělu nějak prospívaly, výjimkou jsou případy lidí, kteří nepřijímají doporučené množství potravy. A trochu jiná situace je také v těhotenství, kdy tělo potřebuje vitaminů větší množství.

Multivitaminy

Patří k nejprodávanější vitaminům. Podle příbalového letáčku tělu dodávají 100 procent denní dávky všech vitaminů, od béčka po měď. Podle vědců tělu sice neškodí, ale také neprospívají. Potvrzuje to osmiletý výzkum během něhož polovina dobrovolníků přijímala vitaminy a polovina polykala placebo. Lidé z obou skupin byli po osmi letech stejně náchylní například k srdečním chorobám. A podle jiných výzkumů mají ženy polykající multivitaminy dokonce o 2,4 procent nižší šanci, že budou žít následujících 20 let.

Jak se vyhnout kocovině - nejužitečnější tipy pro letní party

Jak se vyhnout kocovině - nejužitečnější tipy pro letní party

Máte naplánovanou party, ale další ráno už byste měla sedět v kanceláři a doufat, že na vás nikdo...

Vitamin C

Tělu prospívá, urychluje uzdravení, posiluje buňky a tkáně. Pozor ale na předávkování. Denní doporučená dávka je 60 mg, některé preparáty ale céčka obsahují daleko více. Stačí, když si denně vezmete jednu pilulku a zbytek potřebného množství doplníte konzumací ovoce a zeleniny.

Vitamin E

Je nezbytný pro zdravé buňky, dospělí jej potřebují 3 – 4 mg denně. Jeho nadužívání může způsobit rakovinu prostaty. Lékaři radí namísto pilulek konzumovat každý den 28 gramů mandlí nebo jedno vejce.

Vápník

Je důležitý pro zdravé kosti a v některých případech také může chránit před rakovinou. Je ovšem dokázáno, že vápníkové doplňky potravy mohou způsobit srdeční onemocnění, platí to ovšem zejména u mužů. Pokud denně sníte jeden jogurt a vypijete sklenici mléka, žádnou pilulku nepotřebujete. Doporučené denní množství je 700 mg.

Beta karoten

Beta karoten tělo přetváří na vitamin A, který prospívá zraku, pokožce a posiluje imunitní systém. Neexistují ale žádné důkazy, že by se tak dělo užíváním beta karotenu v pilulkách. Kuřáci, pozor! Pokud berete denně 20 mg beta karotenu, zvyšujete si tím riziko rakoviny plic. Denní dávka beta karotenu není stanovena, nicméně doporučuje se 4 - 16 mg.

 
Foto: Profimedia.cz 

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
06. 02. 2014 bronicka Zdroj (reakcí: 0)
05. 02. 2014 listicka Vitamíny (reakcí: 0)
29. 07. 2013 jankac „Zdravé“ vitaminové pilulky (reakcí: 0)
29. 07. 2013 RitaTerezka vit.C (reakcí: 0)
29. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
29. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

25. 10. 2016 Horoskop Váhy

Čeká tě velká změna, rozhodnutí, které však spolu s ní budeš muset udělat, nebude vůbec jednoduché a možná bude i dův... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist