Femina.cz » Magazín » Wellness » „Zdravé“ vitaminové pilulky. Mohou zkrátit život o pěkných pár let.

„Zdravé“ vitaminové pilulky. Mohou zkrátit život o pěkných pár let.

„Zdravé“ vitaminové pilulky. Mohou zkrátit život o pěkných pár let.

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 29. 07. 2013

Jedno je jisté. Vitaminové pilulky a potravinové doplňky obecně jsou velký byznys – od žvýkacích pro ty nejmenší po kloubní preparáty pro starší a pokročilé. Ale jsou vitaminy také zdravé? To už si odborníci až tak jistí nejsou...

Odpověď na danou otázku může být i záporná! Ba co víc, některé potravinové doplňky mohou dokonce fatálně uškodit. Odborníci z amerického Seattlu se zaměřili na kapsle s rybím olejem obsahující omega-3 mastné kyseliny. A přišli na zajímavou souvislost mezi jejich užíváním a rakovinou prostaty.

Studie konkrétně zkoumala 2 tisíce mužů. A ti s vysokou hladinou omega-3 mastných kyselin v krvi byli o71 procent náchylnější k zákeřnější formě rakoviny prostaty. A vědci jdou ještě dál. Tvrdí, že není žádný důkaz, že by vitaminové pilulky tělu nějak prospívaly, výjimkou jsou případy lidí, kteří nepřijímají doporučené množství potravy. A trochu jiná situace je také v těhotenství, kdy tělo potřebuje vitaminů větší množství.

Multivitaminy

Patří k nejprodávanější vitaminům. Podle příbalového letáčku tělu dodávají 100 procent denní dávky všech vitaminů, od béčka po měď. Podle vědců tělu sice neškodí, ale také neprospívají. Potvrzuje to osmiletý výzkum během něhož polovina dobrovolníků přijímala vitaminy a polovina polykala placebo. Lidé z obou skupin byli po osmi letech stejně náchylní například k srdečním chorobám. A podle jiných výzkumů mají ženy polykající multivitaminy dokonce o 2,4 procent nižší šanci, že budou žít následujících 20 let.

Jak se vyhnout kocovině - nejužitečnější tipy pro letní party

Jak se vyhnout kocovině - nejužitečnější tipy pro letní party

Máte naplánovanou party, ale další ráno už byste měla sedět v kanceláři a doufat, že na vás nikdo...

Vitamin C

Tělu prospívá, urychluje uzdravení, posiluje buňky a tkáně. Pozor ale na předávkování. Denní doporučená dávka je 60 mg, některé preparáty ale céčka obsahují daleko více. Stačí, když si denně vezmete jednu pilulku a zbytek potřebného množství doplníte konzumací ovoce a zeleniny.

Vitamin E

Je nezbytný pro zdravé buňky, dospělí jej potřebují 3 – 4 mg denně. Jeho nadužívání může způsobit rakovinu prostaty. Lékaři radí namísto pilulek konzumovat každý den 28 gramů mandlí nebo jedno vejce.

Vápník

Je důležitý pro zdravé kosti a v některých případech také může chránit před rakovinou. Je ovšem dokázáno, že vápníkové doplňky potravy mohou způsobit srdeční onemocnění, platí to ovšem zejména u mužů. Pokud denně sníte jeden jogurt a vypijete sklenici mléka, žádnou pilulku nepotřebujete. Doporučené denní množství je 700 mg.

Beta karoten

Beta karoten tělo přetváří na vitamin A, který prospívá zraku, pokožce a posiluje imunitní systém. Neexistují ale žádné důkazy, že by se tak dělo užíváním beta karotenu v pilulkách. Kuřáci, pozor! Pokud berete denně 20 mg beta karotenu, zvyšujete si tím riziko rakoviny plic. Denní dávka beta karotenu není stanovena, nicméně doporučuje se 4 - 16 mg.

 
Foto: Profimedia.cz 

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
06. 02. 2014 bronicka Zdroj (reakcí: 0)
05. 02. 2014 listicka Vitamíny (reakcí: 0)
29. 07. 2013 jankac „Zdravé“ vitaminové pilulky (reakcí: 0)
29. 07. 2013 RitaTerezka vit.C (reakcí: 0)
29. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
29. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

22. 01. 2017 Horoskop Kozoroh

Volný den využij k práci. Projdi si všechny domácí účty, zjisti, kde vám utíkají peníze nejvíc a snaž se udělat rozpo... Celý horoskop

Karta dne

Hvězda
Do tvého života přichází klid, mír a láska. Pokud máš nějaká přání, vyšli je nahoru ke hvězdám a věř, že se ti splní. Důvěřuj svým snům, přichází k tobě období prosper...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist