Femina.cz » Magazín » Wellness » Vyzkoušeli jsme: Podiatrie hvězda v péči o vaše chodidla. Pomůže i s bolestí zad

Vyzkoušeli jsme: Podiatrie hvězda v péči o vaše chodidla. Pomůže i s bolestí zad

Vyzkoušeli jsme: Podiatrie hvězda v péči o vaše chodidla. Pomůže i s bolestí zad

Magazín: Wellness | autor: Jana Hlavatá | vydáno 05. 09. 2013

Vbočený palec, zarůstající nehet, výrůstek na patě, ploché nohy, ale i bolesti zad či kloubů. To vše může vyřešit podiatrie. Obor, který léčí chorobné stavy nohou a pátrá po příčině potíží celého pohybového aparátu.

Téměř čtyřicet procent Evropanů trpí nějakými potížemi nebo onemocněními nohou. Nejrozšířenější jsou plísňová onemocnění, následují ortopedické problémy a kuří oka. Péče o nohy se proto v posledních letech stává nedílnou součástí života. Zatímco o pedikúře slyšel už téměř každý a spousta lidí si ji pravidelně dopřává, o podiatrii, též podologii, je povědomí stále nízké.

Podiatr pomáhá ulevit od bolesti zad, kloubů i šlach
Nehtům na nohou věnujeme rozhodně více pozornosti než našim chodidlům, které nám slouží celý život. Teprve když se objeví nějaké zdravotní komplikace, začínáme hledat způsob, jak si ulevit od bolesti. Čekárny podiatrických ordinací se plní lidmi, kteří trpí syndromem diabetické nohy či některou z rozšířených deformit nohy, jako je plochá noha, vbočený palec, ale i ostruha na patě apod. Pomoc zde mohou najít i lidé se záněty šlach či s bolestmi zad a kloubů. Vyšetření u podiatra je bezbolestné a neinvazivní. Je však vyžadována spolupráce pacienta, proto se vyšetření nehodí pro imobilní občany a děti mladší tří let. 

Ombre, nový trend v barvení vlasů

Ombre, nový trend v barvení vlasů

Stále přemýšlíte o změně barvy vlasů a nevíte přesně jakou si zvolit? Možná je nejvyšší čas objev...

Podiatrický screening odhalí nejčastější příčiny bolesti
Vyšetření u podiatra probíhá na třech úrovních. Na začátku je proveden tzv. podiatrický screening, který provádí kvalifikovaná sestra, pomocí diagnostického přístroje, kterému se říká podoskop. Pacient se postaví na skleněnou desku, která je opatřena dvěma kamerami, a lékař hodnotí postavení nohou. Poté následuje přístrojová pedikúra. Na základě výsledků vyšetření je zvoleno odpovídající řešení. Někdy může být pacient odeslán na další vyšetření k fyzioterapeutovi či jinému specialistovi.

Simulace pohybu analyzuje pohybové stereotypy
Kineziologickopodiatrické vyšetření vede fyzioterapeut. Ten provede vyšetření pomocí laseru a také simulace pohybu na diagnostickém běžeckém pásu. Pohyb je nasnímán a poté analyzován specializovaným kineziologickým softwarem. Následuje vyšetření pohybového aparátu na lůžku. Fyzioterapeut zjišťuje rozsah kloubní pohyblivosti, porovnává délku dolních končetin, kontroluje stav svalů a vazů. Po vyhodnocení všech dat navrhne fyzioterapeut řešení problémů. Může doporučit rehabilitaci, užívání ortotických pomůcek, nošení jiné obuvi, tejpování apod.

Co dělat? Jsem 14 měsíců od porodu a na sex nemám pomyšlení

Co dělat? Jsem 14 měsíců od porodu a na sex nemám pomyšlení

Mariana se cítí provinile. Namísto s manželem spí v posteli se svým 14ti měsíčním synkem. Stále s...

Tlak plosek na podložku odhalí skryté problémy
Pokud v některém z předešlých vyšetření byly u pacienta odhaleny závažné zdravotní komplikace, podstoupí pod dozorem lékaře tzv. neuropodiatrické vyšetření. Doktor si prostuduje zdravotní dokumentaci týkající se pacientových pohybových obtíží z předešlých let,a poté je pacient vyšetřen na tenzometrické desce, která hodnotí tlak plosek na podložku. Na základě výsledků je pacientovi doporučena léčba, například vytvoření speciálních korekčních vložek do bot, pedikúra, rehabilitace apod.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
09. 09. 2013 Markéta Zázračná pedikúra (reakcí: 0)
09. 09. 2013 Elisa19 Podiatrie (reakcí: 0)
06. 09. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist