Femina.cz » Magazín » Wellness » Vhodná doba na běhání? Třeba teď! Začněte ještě dnes!

Vhodná doba na běhání? Třeba teď! Začněte ještě dnes!

Vhodná doba na běhání? Třeba teď! Začněte ještě dnes!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 29. 04. 2014

Kondice, postava k nakousnutí a psychická pohoda? S během! Tahle „čistička myšlenek“ vás zbaví napětí, stresu i kil! Jak s během začít, aniž by se vám znechutil? Prvních pár pokusů vám vlije energii do žil! Zaručeně!

A je to tu zase. Jaro. Opět, ostatně jako každý rok, koketujete s myšlenkou, že konečně začnete běhat a dostanete se do kondice, v tom nejlepším případě spálíte nežádoucí tuky? Chuť nazout tenisky sice máte, ale odpor taky? Vašemu nadšení nepředcházela žádná fyzická aktivita a ještě ten blok z dospívání… Vždyť někteří učitelé na základní škole umí běhání dost znechutit a tenhle nelibý pocit kolikrát přetrvává i v dospělosti. Nevadí, učený z nebe nespadl a běžcem se člověk nerodí, i když je to pro něj nejpřirozenější pohyb. Po chůzi pochopitelně. 

První týden. Jak začít? 

Joggingem, tedy velmi pomalým během. Školáckou chybou je vyrazit hned od domu a dát do toho maximum. Špatně! Tři až pět minut jděte rychlejší chůzí, ať se svaly zahřejí. Na ruce mějte hodinky, budete je potřebovat. Poté zkuste běžet 1 minutu a 1 minutu jít. Že to není nic těžkého? Prima, zvyšte to dvě na dvě a pozorujte, co to s vámi dělá. Obecně je dobré zvolit takový poměr chůze a běhu, aby bylo možné vydržet trénink aspoň 20 minut. Pamatujte, že v této fázi uběhnuté metry (později případně kilometry) ani rychlost nejsou důležité! Řiďte se výhradně a pouze časem! 

Rada: Rozptyluje-li vás neustálé nahlížení na hodinky nebo stopky, lze si pomoci „empétrojkou“. Nahrajte si písničky v odpovídající délce a řiďte se jimi. Během první písničky jděte, druhá bude signálem k běhu. Tak budete mít o starost méně.

Druhý týden. Prvotní cíl

První pokus máte za sebou, následovat jich může i několik dalších, proč taky ne? První týden si vyhraďte na toto testování, v tom druhém si zadejte velmi důležitý úkol. Cílem je trénovat oněch 20 minut, ovšem v poměru 2:2, tedy dvě minuty chůze, dvě minuty běhu, a tak dokola, dokud neuběhne dvacetiminutový limit. Uvidíte, že nic hrozného to není a že vaše původní obavy o rozložení sil nebyly tak docela oprávněné. Vyběhněte si takto třikrát, čtyřikrát do týdne a zaručeně už se na jeho konci budete cítit o mnoho lépe než na začátku.

Rada: Po ukončení tréninku se nezapomeňte protáhnout a věnujte čas strečinku. 

Líčíte se stejně jako ve dvaceti? Zbytečně si přidáváte léta!

Líčíte se stejně jako ve dvaceti? Zbytečně si přidáváte léta!

Chce to jistou zkušenost, díky níž už víte, která barva rtěnky je ta pravá, že se oči sluší orámo...

Třetí týden. Zvyšování zátěže

Pořád platí, že 20 minut tréninku „to jistí“, ovšem je potřeba přidat na běhu. O chvíli déle utíkejte, ale délku chůze nechte na původní úrovni. Jde-li to snadno, můžete začít s krácením doby odpočinku. Poměr si zvolí každý sám podle toho, co mu tělo dovolí, nicméně pro příklad je vhodné uvést třeba vzorec 3 minuty běhu a 1 minuta chůze. 

Rada: Motivačně působí i aplikace určené pro chytré telefony, které měří uběhnutou vzdálenost, čas, spálené kalorie a monitorují trasu. I když stále nejsou tato data důležitá, mohou motivovat k dalšímu snažení, neboť zaznamenávají každý pokrok a posun kupředu. Kdo by ještě před dvěma týdny řekl, že uběhnete čtyři či pět kilometrů? Aplikace to ukáže „černé na bílém“. A propos, telefon nemusíte mít v kapse. Sportovci spoléhají na pouzdro, které si za pomoci suchého zipu umístí na ruku i s klíčem od bytu. Dá se sehnat i okolo stokoruny. 

Čtvrtý týden. Prodlužování tréninku

Už máte za sebou tři týdny „sebetestování“? Pak je čas pokročit dál a zapomenout na dvacetiminutové tréninky. Tahle doba měla svoje kouzlo po vymezenou dobu.  Nyní čas běhu protáhněte třeba o dalších 10 či 20 minut, přičemž občasné uvolnění v podobě chůze povoleno! Již to nepotřebujete? Cítíte, že se vaše kondice zlepšuje? Pak zkuste běhat bez přestávky! 

Rada: Nepřehánějte to s rychlostí a intenzitou. Pokud při běhu dokážete povídat, je všechno v pořádku. Ano, v této fázi již klidně můžete požádat kamarádku či partnera, aby do terénu šel s vámi. Ve dvou se to někdy lépe táhne. A mezi obrovská táhla patří i čtyřnohý společník, který vás rozhodně zahálet nenechá! 

A to je v podstatě všechno. Zdá se vám to složité? Není. A vy to poznáte na vlastní kůži. 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
10. 07. 2015 Lenka Sport (reakcí: 0)
05. 05. 2014 listicka Miluju běh :) (reakcí: 0)
30. 04. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 02. 2017 Horoskop Lev

Když se přestaneš jednou provždy opírat o berličky a začneš jednat jen sama za sebe, zjistíš, že ten, který ti neustá... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist