Femina.cz » Magazín » Wellness » Váš věk určuje to, z čeho máte radost. Je to pravda?

Váš věk určuje to, z čeho máte radost. Je to pravda?

Váš věk určuje to, z čeho máte radost. Je to pravda?

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 14. 04. 2014

Jak vypadá štěstí? Záleží na úhlu pohledu! Mladí lidé na rozdíl od těch starších vidí spokojenost naprosto rozdílně! Kdo tíhne spíš k maličkostem a všedním věcem? Můžete hádat!

Štěstí? Pro jednoho je to dovolená, pro druhého zdraví, pro třetího třeba přítomnost druhého. Přání a sny jsou individuální, nicméně jejich obsah zajímal vědce z Dartmouth College a University z Pensylvánie, kteří tvrdí, že štěstí podléhá jednomu zásadnímu faktoru: Věku člověka. Od něho se odvíjí naprosto všechno!

Mládí chce vpřed! 

Série osmi samostatných studií shrnula nespočet výpovědí a názorů, co dělá člověka šťastným. V dotaznících se objevovaly položky typu: mazlení s partnerem na gauči, jízda na kole, rozhovor s dlouholetým přítelem, koncerty a dokonce i svatba. Následné rozbory těchto osobních pohledů prokázaly, že lidé od středního věku výš se radují i z naprostých drobností, které mladší ročníky považují za „totální nudu“.

Vědci uvedli, že mládí chce neustále nějakou akci, vzrušení a adrenalin, nicméně jak se čas na této planetě krátí, člověk zjišťuje, že zažívá větší spokojenosti při běžných věcech, které podporují klid a mír. Nedělní grilování? Výlet na Šumavu? Svatba? Křtiny? Složení zkoušky dospělosti? Rodiče a prarodiče jistě pláčou dojetím, sám aktér to tak radostně neprožívá. Aby ne, podle závěrů studie se schopnost najít štěstí v každodenních událostech projevuje až mnohem později. 

Ženskost v hlavní roli: Půvabné sukně pro každou příležitost

Ženskost v hlavní roli: Půvabné sukně pro každou příležitost

Chystáte se obohatit svůj šatník o praktický a módní kousek oblečení? Chcete vypadat žensky, styl...

Kdy jsou šťastní třicátníci?

„Já naprosto souhlasím. Když mi bylo patnáct, měla jsem červené tváře z toho, když jsem dostala nové džíny. Teď je pro mě důležité úplně něco jiného,“ zasněně vzpomíná čtenářka Karolína. „Rozpláču se dojetím, když mi malý syn řekne, že mě má rád, nebo když mi manžel cestou z práce koupí žloutkový věneček, který jsme si spolu dali na společné první schůzce před mnoha lety. Tohle opravdu musí přijít s věkem, nikdo vám to do hlavy nedá, a kdo z nás si třídil priority před dvacítkou?“ přemítá se Karolína, která na otázku, jaká věc nebo činnost způsobuje štěstí jejím rodičům seniorského věku, odpověděla: 

„Moje mamka úplně září, když jí přivedu ukázat vnouče. Pro tatínka je zase hrozně důležité, aby si jednou za měsíc došel do hospůdky na jedno pivečko. Pije ho s kamarády třeba tři hodiny, až ho má teplý jako čaj, ale pokaždé se vrátí domů s úsměvem. To je pro něj to štěstí,“ usmívá se čtenářka, která vlastně ukázkově popsala, co způsobuje slastnou euforii lidem napříč generacemi.

Budiž tedy pro každého útěchou, že za několik (desítek) let nám udělá radost obyčejná sedmikráska před domem nebo nový televizní program. Prostě v maličkostech je síla, ale takový objev většina lidí učiní až potom, co se nevšední záležitosti stanou všedními. 

A jak vidíte štěstí vy? Nemyslíte, že podléhá ještě dalším faktorům, třeba předchozím životním zkušenostem, které člověka „zocelují“ a připravují na další překážky? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
13. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
17. 04. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 04. 2014 pepina . (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 02. 2017 Horoskop Lev

Jako můra za světlem se budeš táhnout tam, kde je zábava a společnost lidí. Doma na tebe bude padat splín z toho, že ... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist