Femina.cz » Magazín » Wellness » Váš věk určuje to, z čeho máte radost. Je to pravda?

Váš věk určuje to, z čeho máte radost. Je to pravda?

Váš věk určuje to, z čeho máte radost. Je to pravda?

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 14. 04. 2014

Jak vypadá štěstí? Záleží na úhlu pohledu! Mladí lidé na rozdíl od těch starších vidí spokojenost naprosto rozdílně! Kdo tíhne spíš k maličkostem a všedním věcem? Můžete hádat!

Štěstí? Pro jednoho je to dovolená, pro druhého zdraví, pro třetího třeba přítomnost druhého. Přání a sny jsou individuální, nicméně jejich obsah zajímal vědce z Dartmouth College a University z Pensylvánie, kteří tvrdí, že štěstí podléhá jednomu zásadnímu faktoru: Věku člověka. Od něho se odvíjí naprosto všechno!

Mládí chce vpřed! 

Série osmi samostatných studií shrnula nespočet výpovědí a názorů, co dělá člověka šťastným. V dotaznících se objevovaly položky typu: mazlení s partnerem na gauči, jízda na kole, rozhovor s dlouholetým přítelem, koncerty a dokonce i svatba. Následné rozbory těchto osobních pohledů prokázaly, že lidé od středního věku výš se radují i z naprostých drobností, které mladší ročníky považují za „totální nudu“.

Vědci uvedli, že mládí chce neustále nějakou akci, vzrušení a adrenalin, nicméně jak se čas na této planetě krátí, člověk zjišťuje, že zažívá větší spokojenosti při běžných věcech, které podporují klid a mír. Nedělní grilování? Výlet na Šumavu? Svatba? Křtiny? Složení zkoušky dospělosti? Rodiče a prarodiče jistě pláčou dojetím, sám aktér to tak radostně neprožívá. Aby ne, podle závěrů studie se schopnost najít štěstí v každodenních událostech projevuje až mnohem později. 

Ženskost v hlavní roli: Půvabné sukně pro každou příležitost

Ženskost v hlavní roli: Půvabné sukně pro každou příležitost

Chystáte se obohatit svůj šatník o praktický a módní kousek oblečení? Chcete vypadat žensky, styl...

Kdy jsou šťastní třicátníci?

„Já naprosto souhlasím. Když mi bylo patnáct, měla jsem červené tváře z toho, když jsem dostala nové džíny. Teď je pro mě důležité úplně něco jiného,“ zasněně vzpomíná čtenářka Karolína. „Rozpláču se dojetím, když mi malý syn řekne, že mě má rád, nebo když mi manžel cestou z práce koupí žloutkový věneček, který jsme si spolu dali na společné první schůzce před mnoha lety. Tohle opravdu musí přijít s věkem, nikdo vám to do hlavy nedá, a kdo z nás si třídil priority před dvacítkou?“ přemítá se Karolína, která na otázku, jaká věc nebo činnost způsobuje štěstí jejím rodičům seniorského věku, odpověděla: 

„Moje mamka úplně září, když jí přivedu ukázat vnouče. Pro tatínka je zase hrozně důležité, aby si jednou za měsíc došel do hospůdky na jedno pivečko. Pije ho s kamarády třeba tři hodiny, až ho má teplý jako čaj, ale pokaždé se vrátí domů s úsměvem. To je pro něj to štěstí,“ usmívá se čtenářka, která vlastně ukázkově popsala, co způsobuje slastnou euforii lidem napříč generacemi.

Budiž tedy pro každého útěchou, že za několik (desítek) let nám udělá radost obyčejná sedmikráska před domem nebo nový televizní program. Prostě v maličkostech je síla, ale takový objev většina lidí učiní až potom, co se nevšední záležitosti stanou všedními. 

A jak vidíte štěstí vy? Nemyslíte, že podléhá ještě dalším faktorům, třeba předchozím životním zkušenostem, které člověka „zocelují“ a připravují na další překážky? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
13. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
17. 04. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 04. 2014 pepina . (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

22. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Láska u tebe není na programu dne, tak se věnuj sama sobě. Zajdi si na masáž, zaplavat nebo na kosmetiku a nech, ať t... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Módní policie

TOPlist