Femina.cz » Magazín » Wellness » Tvůj život závisí na vodě. Doslova! Proč ji mít neustále po ruce?

Tvůj život závisí na vodě. Doslova! Proč ji mít neustále po ruce?

Tvůj život závisí na vodě. Doslova! Proč ji mít neustále po ruce?

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 25. 04. 2016

Pitný režim se má dodržovat, to ví každý. A podle odborníků je nejlepší pít čistou vodu. Jenže ruku na srdce. Víš, proč je vlastně tolik důležitá? A jaké fatální následky ti hrozí, když nebudeš pít? Tvoje srdce dostává pěkný kotel!

S trochou nadsázky by se dalo říct, že voda je parádní dopravní prostředek v našem organismu. Přiváží buňkám kyslík a nečistoty zase odplavuje ven. Pomáhá udržovat optimální tělesnou teplotu a prostřednictvím potu zabraňuje přehřátí organismu. S její pomocnou rukou v těle dochází k chemickým reakcím, jejichž výsledkem je naše dýchání, přemýšlení nebo spánek. Životně důležité věci! Jak to vypadá, když se dostatečně nezavlažuje? To už si asi umíš spočítat. Jde o zdraví a mnohdy i o krk!

Co všechno způsobí sucho v těle?

Nedostatek vody v těle nelze brát na lehkou váhu. Trpí klouby, protože vysychá jejich mazivo. Zvyšuje se krevní tlak a zatěžuje srdce. Ochabují svaly a vysušují se oči. Ani kosti se neobejdou bez vody, protože když se poctivě „nezalévá“, křehnou a to vede k osteoporóze. Játra a ledviny špatně fungují, nemohou se zbavovat toxinů. Může dojít i k otravě celého organismu. Vyděsilo tě to? Bude hůř!

Kardiologové varují, že při ztrátě deseti procent tělesné vody hrozí mozková příhoda nebo infarkt. Teď už máš trochu žízeň, co? Jenže kolik toho denně vypít, abychom byli z obliga a nemuseli se bát?

Nutno dodat, že podle odborníků jsou vhodné neperlivé vody a minerálky s nízkým obsahem minerálů. I ta z kohoutku je ale v pohodě! Pokud ti tekutá forma moc nejede, je ještě jedno řešení - potraviny, které obsahují spoustu vody. Třeba okurky, hlávkový salát, papriky, rajčata, meruňky a melouny.

Ranní rituály trochu jinak

Probudíš se a první co do sebe kopneš je kafe? Chyba jako blázen! Během spánku se organismus dehydratuje, a proto bys měla ještě před kofeinovým nakopávačem sáhnout po sklence vody. Pokud to pro tebe není nic moc představa, vymačkej si do ní citron. To stimuluje metabolismus a rozhýbe střeva. Jen bacha, ať není ledová. Ideální je vlažná (a odstátá), ta nezpůsobí tělu takový šok.

Jak si spočítat příjem?

Co se týče celkového denního pitného režimu, abys věděla, jak si stojíš, vynásob svou hmotnost koeficientem 0,035. Jestli máš například 60 kilo x 0,035, vyjde ti 2,1 litru. A přes to by neměl jezdit vlak. Máš spočítáno? Super, jestli jsi teď zjistila, že jsi se splněním hodně pozadu a hodláš to napravit, musíme tě varovat…

Existuje limit?

Vytáhnout na ex litr a půl minerálky, to není úplně to pravé. Ledviny jsou totiž schopné za hodinu zpracovat zhruba tři deci vody. Zbytek odchází močí nevyužit, takže zbytečná snaha! Abys zabránila plýtvání, pij průběžně po malých dávkách po celý den. Chceš motivaci? Výzkumy ukázaly, že dát si dvě deci vody každých 40 minut vede k rychlejšímu spalování kalorií. A pozor, máme ještě další bonusy, které ti průzračná tekutina přinese. Takže na zdraví a do dna!

4 mega vodní pozitiva

 • Chceš jíst menší porce, ale obří náloži oblíbeného pokrmu nedokážeš odolat? Před jídlem si dopřej sklenku vody. Sníš toho mnohem méně. Tělo se taky snáz zbaví tuku.
 • Jestli v práci děláš na důležitém projektu a nápad za milion nikde, ke zvýšení mozkové aktivity pomáhá právě voda. Vždyť mozek je z ní tvořen v 95 procentech. Jeden poctivý lok a kreativitu budeš rozdávat!
 • Obrana proti bacilům a všemožným breberkám? Imunitu posiluje důsledný pitný režim. Tvá obranyschopnost bude neprůstřelná.
 • Věčná krása a svěží pleť. Kdo by ji nebral? Proč všechny celebrity nevychází z domu bez lahve neperlivé vody? Je to zaručený trik, jak nestárnout!

Jaký máš vztah k vodě ty? Je to něco, bez čeho se neobejdeš, nebo ji začneš pít teprve teď? Vem si příklad z chytrých koček ve videu. Ty vědí, co je pro ně dobré!

Foto zdroj: shutterstock.com 

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
27. 04. 2016 glady .. (reakcí: 0)
26. 04. 2016 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 03. 2017 Horoskop Ryby

Zbytečně se nestresuj, díky tomu ti totiž uniká příznivé řešení, které máš již na dosah. Čím víc se budeš zmítat v ne... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist