Femina.cz » Magazín » Wellness » Ten nejlepší lék na depku? Středomořská strava! Potvrzeno.

Ten nejlepší lék na depku? Středomořská strava! Potvrzeno.

Ten nejlepší lék na depku? Středomořská strava! Potvrzeno.

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 29. 02. 2016

Připadá ti, že když jedeš na dovolenou do Itálie, Chorvatska nebo Řecka, jsou tamní obyvatelé pořád vysmátí a překypují dobrou náladou? Trefa do černého! Hlavní tajemství je totiž v jejich stravě. Víme, proč bys měla začít vařit jako oni!

Ve zdravém těle zdravý duch? Jako jo, něco pravdy na tom bude, ale možná bychom mohli tohle známé rčení trochu poupravit. Dobré stravování vede k dobré náladě. Tak nějak by se dal nazvat objev australských vědců, kteří jsou si jistí, že středomořská kuchyně je nejen prospěšná pro tělo, ale hlavně pro duši! Že by se rýsovala gastronomická revoluce?

Jídlo umí zázraky!

Znáš to, momentální výkyvy počasí umí pěkně potrápit. Jeden den je jaro, druhý zase sněží, ty se z toho všeho cítíš jako přejetá parním válcem a nemáš absolutně chuť do života. Že by ti něco chybělo? Na to vezmi jed!

Pravděpodobně nekonzumuješ dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, ryb a extra olivový panenský olej kupuješ jen v případě, že na něj narazíš někde ve slevě. A v tom je zakopaný pes. Na těchto věcech je založená pravá středomořská kuchyně, která jednoho vyvede i z depky velké jako Brno. 

Jste to, co jíte? Potvrzeno!

Tým vědců z univerzity South Australia pod vedením zkušené lékařky Natalie Parletty vychvaluje vysluněnou kuchyni do nebes. Proč tak náhlý zájem o kus ryby a hrstku zeleniny?

Tahle zázračná strava je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a vlákninu. A to je prý kouzlo, které přičaruje lepší kvalitu života těm nešťastníků, kteří trpí depresemi. Přijde ti to jako blábol a nemáš k tomu ani tolik důvěry, co by se za nehet vešlo? Důkazy jsou a vypadá to, že jídelníček na mořský způsob vážně funguje líp než antidepresiva a všichni psychiatři dohromady.

Ochutnej a usměj se!

Odborníci zkoumali 80 dospělých lidí ve věkovém rozmezí 18-70 let. U všech pacientů se objevila deprese v různých stádiích. Při finálním shromáždění výsledků se jasně prokázalo, že ti dobrovolníci, kteří během výzkumu přešli na středomořskou kuchyni, se dočkali výrazné změny k lepšímu ve směru psychického zdraví. Naopak ti ostatní, co si nedali říct a ládovali se fastfoody a vším možným, možná ještě teď stojí ve frontě na léky proti úzkosti. No, co říkáš teď?

Konec staré dobré svíčkové se šesti?

„Získaná fakta naznačují, že jídlo postavené na stejných základech, na nichž staví středomořská kuchyně, může být velmi prospěšné pro zlepšení psychiky a zmírnění depresí. Omega-3 mastné kyseliny jsou koncentrované právě v mozku, a jak dokazují předchozí studie, hrají důležitou roli v udržení a zlepšení mentálního zdraví člověka,“ vysvětluje Natalie Parletta s tím, že ten, kdo se bude stravovat takhle, bude spokojenější a vyhne se duševním chorobám a stresu.

A čím se kuchyně vyznačuje?

Hlavní složkou středomořské kuchyně jsou luštěniny, ryby, chléb, ovoce a zeleninové saláty a olivový olej všude, kam se podíváš. Naopak lidé v těchto zemích konzumují velmi malé množství masa, především pak hovězího, o vepřovém nemluvě. Ale ze svého jídelníčku vynechávají také mléčné výrobky. A výsledek? Lidé jsou zdravější, veselejší, umí si užívat života, netrápí je vysoký cholesterol ani další závažná onemocnění. 

Není to zpráva, na kterou jsme dlouho čekali? Když teď bude ten tvůj zase hudrovat, že losos a olivový olej stojí majlant, můžeš mu říct, že je to na doporučení lékaře. Navíc prevence je základ a podle doktorky Natalie Parletty se do roku 2030 deprese stane jednou z nejčastějších příčin onemocnění po celém světě.

Recept pro tebe

Že nemáš moc tušení, jak si takovou kuchyni připravit? Tady máš recept na Marinovaného lososa se zeleninovým salátem a koprovým dresinkem.

Potřebovat budeš: 

filety z lososa, 1 lžičku sojové omáčky, 2 lžičky olivového oleje, 1 červenou cibuli, 1 salátovou okurku, 5 rajčat, 1 papriku, 2 natvrdo uvařená vejce

Na dresink:

čerstvý kopr, 1 a 1/2 lžíce vinného octa, 2 lžíce olivového oleje, sůl a pepř

Postup:

Lososové filety nakrájej na větší kousky, sojovku a olivový olej promíchej se solí a pepřem a pak do směsi nalož kousky ryby.  Nech 15 minut marinovat. Poté krátce opeč na pánvi. Připrav si salát, přidej kousky opečeného lososa a nakonec zalij dresinkem. 

A teď schválně, víš, jak vypadá nefalšovaná radost ze života - bez depky? Tenhle týpek, který baví celý svět, ti to na videu názorně převede! I když nemá postavu modela, překypuje dobrou náladou! Co měl asi k obědu?

A jestli je ti to pořád málo, pak věz, že na všechny chmury je nejlepší smích. Tak mrkni do galerky a pobav se. :-) 

Foto zdroj: shutterstock.com, facebook.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
29. 02. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)
29. 02. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 02. 2017 Horoskop Lev

Když se přestaneš jednou provždy opírat o berličky a začneš jednat jen sama za sebe, zjistíš, že ten, který ti neustá... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist