Femina.cz » Magazín » Wellness » Super návod, jak se naučit odpouštět

Super návod, jak se naučit odpouštět

Super návod, jak se naučit odpouštět

Magazín: Wellness | autor: Lenka Šimková | vydáno 01. 09. 2014

„Žádný učený z nebe nespadl,“ kolikrát si tuto větu můžeme opakovat, a přesto se kvůli vlastním chybám dovedeme pěkně dlouho trápit. Většinou je to ale úplně zbytečné, a proto pro vás máme návod, jak se z přešlapů poučit a pak je hodit za hlavu.

Chybovat je lidské…

Ano, mohli bychom dále pokračovat různými příslovími na toto téma, ale to vždy nestačí. Je potřeba si také logicky zdůvodnit, proč jsme chybu udělali, jestli lze napravit, nebo je nevratná a nezbývá, než co nejvíce eliminovat případné následky. Až potom se můžeme naučit si také odpustit. Nejčastěji chybujeme pod vlivem informací, které máme v danou dobu k dispozici. Nesčetněkrát si pak povzdychneme: „Kdybych to byla bývala věděla…“. Ovlivňuje nás ale také stres a emoce, nezkušenost s danou situací či jiní lidé. Když si uvědomíme, kolik faktorů je mnohdy potřeba ke správnému rozhodnutí, nezbývá než se smířit s vlastní neomylností a naučit se pracovat s negativními pocity, které v nás vyvolává.

Jak si odpustit?  

Cesta k prominutí si chyb je u různých lidí různě dlouhá a zapeklitá. Záleží to zejména na naší povaze, nejjednodušší to mají samozřejmě ti, kteří dokážou nad většinou věcí mávnout rukou a příliš se neohlížejí. Co může pomoci těm, kteří se naopak k minulým chybám stále vracejí?

Naučte se omlouvat – když vaše chyba zasáhne druhé a vy se omluvíte, uleví se vám a mnohdy zjistíte, že situace není tak hrozná, jak se na první pohled mohlo zdát.

Rozlište podstatné od nepodstatného – ovlivnilo vaše špatné rozhodnutí výrazně vaši budoucnost? Zkuste se zamyslet, jaká bude situace za rok dva. Uvidíte, že někdy se stresujeme úplně zbytečně.

Fobie celebrit - Čeho se bojí slavní?

Fobie celebrit - Čeho se bojí slavní?

V záři reflektorů vypadají neohroženě. A čeho by se také měli bát, obklopeni osobními strážci a b...

Dopřejte si přirozený čas na zpracování chyby – je logické, že nějakou dobu budete na sebe naštvaná, takže se nesnažte nepříjemné pocity ihned potlačit. Na druhou stranu si ale hlídejte, abyste se netrápila či nevztekala nepřiměřeně dlouho.

Vydýchejte to – a to jak v přeneseném slova smyslu, tak ve skutečnosti. Hluboké a správné dýchání je tou nejlepší relaxační technikou, a pokud si při ní několikrát zopakujete „odpouštím si“, budete se cítit lépe.

Přijměte zodpovědnost – před následky chyb neutíkejte, prožijte si je, jen tak se poučíte a příště už se určitě podobného jednání vyvarujete. 

… a odpouštět božské

Nedá nám to a dokončujeme načaté pořekadlo. Teprve když jste totiž schopna odpustit sama sobě, můžete začít odpouštět druhým. Půjde vám to mnohem snáze, a zkvalitní to váš život. Není totiž nic nepříjemnějšího, než se roky a roky užírat záští, ať už k sobě či ostatním, jejichž chyby se dotkly i vás. Proces odpuštění není snadný, ale rozhodně se vyplatí se touto cestou vydat. Na jejím začátku stojí hodně práce na sobě samých, na konci mnohem více osobní spokojenosti i tolerance k okolí. 

Foto zdroj: profimedia.cz

Umíte si snadno odpouštět?

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
02. 09. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
02. 09. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
02. 09. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes ti bude připadat, že čas neskutečně letí. V práci nebudeš stíhat a šéf už bude nedočkavě podupávat u dveří, aby ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist