Femina.cz » Magazín » Wellness » Stres a emoce leží v žaludku. Víme, co jíst, abys byla šťastná

Stres a emoce leží v žaludku. Víme, co jíst, abys byla šťastná

Stres a emoce leží v žaludku. Víme, co jíst, abys byla šťastná

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 26. 05. 2016

Když někoho nemůžeš ani cítit, když tě jeho přítomnost doslova deptá, říkáš často, že ti „leží v žaludku“. A tahle věta není vůbec daleko od pravdy. Podle nových vědeckých poznatků totiž stres a emoce kontroluje spíše než hlava náš trávicí systém! Jinými slovy; spokojené bříško znamená také spokojenou mysl a naopak. Pokud tedy chceš častěji zažívat pocity štěstí, měla by ses zamyslet nad svými stravovacími návyky.

Žaludek jako druhý mozek?

Někteří odborníci na výživu nazývají žaludek dokonce druhým mozkem a ten, kdo jej má dobře pod kontrolou, má zjednodušeně řečeno šanci na mnohem příjemnější život. Potřebuješ důkazy? Serotonin – hormon štěstí – se vytváří z 95 procent právě v trávicím systému! A tak skutečně velmi záleží na tom, co jíš. Strava totiž dokáže dost zásadně ovlivnit tvoje emoce, tedy vyvolat pocity štěstí, ale i depky.

Mozek a trávicí systém spolu neustále komunikují. Pokaždé když se zvýší stav úzkosti, reaguje tělo produkováním kortizolu – hormonu stresu. Příliš velké množství kortizolu a adrenalinu v těle je pak přímo nahrávka na smeč pro různé splíny, deprese, nejrůznější trávicí poruchy i vysoký krevní tlak.

Probiotiky proti blbé náladě

Některé druhy živých organismů, které obsahují například probiotické jogurty, pomohou tělo „udobřit“ a to pak nebude na podněty zvenčí reagovat protiútokem – tedy výrobou škodlivých hormonů. Nejeden průzkum doložil, že ženy, které každé ráno konzumovaly jogurt obsahující probiotika po dobu jednoho měsíce, vykazovaly menší aktivitu v oblasti mozku, která zpracovává emoce. Trpěly tedy méně stresem než ostatní účastnice výzkumu, které jogurt nekonzumovaly. Proti stresu také podobně pomohou prebiotika, která obsahují některé druhy zeleniny.

Máš pořád ještě zmatek v těch dvou kouzelných slovíčkách - probiotika a prebiotika? Nevíš pořádně, co je co, ani kde je najdeš? Tady máš rychlé vysvětlení, ode dneška už se určitě nespleteš.

Co jsou probiotika a prebiotika?

Probiotika

Probiotika jsou živé organismy v potravinách, nejčastěji mléčné bakterie rodu Lactobacillus (L-casei atd.), či Bifidobacterium. Najdeme je v jogurtech, kefírech, tvrdých sýrech typu ementál či kysaném zelí.

Prebiotika

Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které představují určitou živnou půdu pro přátelské bakterie, ze zeleniny obsahuje nejvíce prebiotik cibule, česnek a pórek.

Jak tedy vylepšit jídelníček tak, aby člověku zůstaly v těle prospěšné bakterie? Základem je zdravý životní styl a jídlo bohaté na proteiny (ryby, libové maso, luštěniny). Samozřejmě chce to vyhýbat se širokým obloukem fastfoodovým řetězcům a různým polotovarům, omezit příjem alkoholu.

Celkem alarmující je fakt, že máme desetkrát méně vlákniny než naši předci. Vláknina přitom napomáhá dobrému trávení, doplnit se dá konzumací ovoce, zeleniny či luštěnin. Že nevíš, co jíst, aby to bylo správně? Tady máš vzorový jídelníček.

Co jíst pro spokojené bříško?

Snídaně

Ideální snídaně je probiotický jogurt a borůvky nebo jakékoliv ovoce, které neobsahuje tolik cukru. Pro zvýšení příjmu vlákniny jsou dobrá slunečnicová nebo chia semínka.

Oběd

Dej si cokoliv, co obsahuje avokádo. Mononenasycené tuky v něm obsažené přispívají k lepšímu krevnímu oběhu a zdravějšímu mozku. Snaž se také zařadit co nejvíce zelené zeleniny - salátu či pórku, který je mimochodem výborným prebiotikem.

Večeře

Nic nepotěší žaludek více než losos s grilovanou zeleninou. Losos obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a hodně omega 3 mastných kyselin, které pomáhají mozkovým funkcím. Libové maso a luštěniny jsou také skvělou volbou.

Recept na šťastný život se zdá být celkem prostý, anebo že by to přece jen bylo trochu jinak? Každopádně až se ti zase z něčeho zvedne žaludek, nepodceňuj to. Tvoje mysl ti chce zřejmě něco naléhavého říci...

Foto: Profimedia.cz, shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
02. 11. 2016 zuzana Biopron fakt pomáhá (reakcí: 0)
27. 05. 2016 goldie ... (reakcí: 0)
26. 05. 2016 probiotika Bela (reakcí: 5)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

22. 02. 2017 Horoskop Beran

Dnes budeš sršet nezdolnou energií. Práci zvládneš v rekorním čase a ještě pomůžeš pomalejší kolegyni. Doma budeš tak... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist