Femina.cz » Magazín » Wellness » Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Magazín: Wellness | autor: Marie Vendelbergerová | vydáno 10. 11. 2014

Slyšíte to na každém kroku, slovo cholesterol se skloňuje snad ve všech pádech, ale co to vůbec je a proč se o něj musíte starat? Zjistili jsme pro vás.

Co je to cholesterol?

Játra denně vyrobí až jeden gram cholesterolu, tedy voskovité hmoty podobné tuku, která je součástí všech buněk. Krevní cholesterol je zapotřebí pro tvorbu hormonů, vytváření vitamínu D a žlučové kyseliny. Cholesterol je pro organismus nepostradatelný. Většinu si tělo vytvoří samo, další část je přijímaná z potravy, ale musí být v těle v rovnováze. Pokud by byl v krvi jeho nadbytek, zvyšuje se riziko různých onemocnění.

Důsledky vysoké hladiny cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu, rozhodně nenechá  organismus jen tak. Zvýšený cholesterol ucpává cévy a tím vzniká ateroskleróza nebo také známé kornatění tepen. Neléčení aterosklerózy může vést k řadě závažných onemocnění jako je angína pectoris, náhlá mozková příhoda nebo infarkt myokardu. U postižených se může též vyskytnout trombóza nebo embolie.

Top 10 nejšílenějších diet

Top 10 nejšílenějších diet

Všechny diety se shodují v jednom: že vás dokážou zbavit přebytečných kilogramů. Ale jen málokter...

Komu hrozí vysoký cholesterol?

Jednou skupinou jsou bohužel lidé, kteří vysoký cholesterol zdědili. Ano, i hladina cholesterolu se dá dědit. Tento fakt asi ovlivnit nejde, přesto jeho následky nemusí být strašlivé. Druhá skupina je však častější. Jsou to lidé s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, ale také kuřáci nebo osoby s nadváhou.

Za vysoký cholesterol tedy nejčastěji může nezdravý životní styl. Tučné maso, másla, káva, rafinovaný cukr, stres plus málo pohybu jsou nejčastějším důvodem vysokého cholesterolu.

Jak ho snížit?

Nejsnadnější cesta, která vede k nízkému cholesterolu, je upravený životní styl a změna návyků. Hladinu cholesterolu snižuje vláknina, kterou najdete v ovoci a zelenině. Dále jsou to luštěniny, sója, nenasycené mastné kyseliny jako je olivový olej, bílé maso, například krůtí a ryby. Vynikající je pravidelná konzumace syrové cibule a česneku, který pomáhá pročistit cévy. Velmi diskutovaná byla vejce, ale ukázalo se, že jedno vejce denně vám zvyšovat cholesterol nebude. Ke zdravé stravě přidejte i pravidelný pohyb, omezte kouření a kávu a snažte se vyhýbat stresu.

Měly jste někdy vysoký cholesterol? Jak jste ho snižovaly? Napište nám do diskuze.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
22. 11. 2014 Anička Petroleum D5 (reakcí: 0)
11. 11. 2014 lucik21 .... (reakcí: 0)
10. 11. 2014 pepina . (reakcí: 0)
10. 11. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

25. 10. 2016 Horoskop Štír

Zcela nečekaně se ve tvém životě objeví muž, který ti zamotá dokonale hlavu. Pokud jsi nezadaná, klidně mu podlehni, ... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist