Femina.cz » Magazín » Wellness » Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Magazín: Wellness | autor: Marie Vendelbergerová | vydáno 10. 11. 2014

Slyšíte to na každém kroku, slovo cholesterol se skloňuje snad ve všech pádech, ale co to vůbec je a proč se o něj musíte starat? Zjistili jsme pro vás.

Co je to cholesterol?

Játra denně vyrobí až jeden gram cholesterolu, tedy voskovité hmoty podobné tuku, která je součástí všech buněk. Krevní cholesterol je zapotřebí pro tvorbu hormonů, vytváření vitamínu D a žlučové kyseliny. Cholesterol je pro organismus nepostradatelný. Většinu si tělo vytvoří samo, další část je přijímaná z potravy, ale musí být v těle v rovnováze. Pokud by byl v krvi jeho nadbytek, zvyšuje se riziko různých onemocnění.

Důsledky vysoké hladiny cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu, rozhodně nenechá  organismus jen tak. Zvýšený cholesterol ucpává cévy a tím vzniká ateroskleróza nebo také známé kornatění tepen. Neléčení aterosklerózy může vést k řadě závažných onemocnění jako je angína pectoris, náhlá mozková příhoda nebo infarkt myokardu. U postižených se může též vyskytnout trombóza nebo embolie.

Top 10 nejšílenějších diet

Top 10 nejšílenějších diet

Všechny diety se shodují v jednom: že vás dokážou zbavit přebytečných kilogramů. Ale jen málokter...

Komu hrozí vysoký cholesterol?

Jednou skupinou jsou bohužel lidé, kteří vysoký cholesterol zdědili. Ano, i hladina cholesterolu se dá dědit. Tento fakt asi ovlivnit nejde, přesto jeho následky nemusí být strašlivé. Druhá skupina je však častější. Jsou to lidé s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, ale také kuřáci nebo osoby s nadváhou.

Za vysoký cholesterol tedy nejčastěji může nezdravý životní styl. Tučné maso, másla, káva, rafinovaný cukr, stres plus málo pohybu jsou nejčastějším důvodem vysokého cholesterolu.

Jak ho snížit?

Nejsnadnější cesta, která vede k nízkému cholesterolu, je upravený životní styl a změna návyků. Hladinu cholesterolu snižuje vláknina, kterou najdete v ovoci a zelenině. Dále jsou to luštěniny, sója, nenasycené mastné kyseliny jako je olivový olej, bílé maso, například krůtí a ryby. Vynikající je pravidelná konzumace syrové cibule a česneku, který pomáhá pročistit cévy. Velmi diskutovaná byla vejce, ale ukázalo se, že jedno vejce denně vám zvyšovat cholesterol nebude. Ke zdravé stravě přidejte i pravidelný pohyb, omezte kouření a kávu a snažte se vyhýbat stresu.

Měly jste někdy vysoký cholesterol? Jak jste ho snižovaly? Napište nám do diskuze.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
22. 11. 2014 Anička Petroleum D5 (reakcí: 0)
11. 11. 2014 lucik21 .... (reakcí: 0)
10. 11. 2014 pepina . (reakcí: 0)
10. 11. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Hydratuje a vyživuje rty...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 19. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

20. 01. 2017 Horoskop Býk

Přichází k tobě štěstí ve finančích záležitostech. Můžeš dostat nabídku na lepší práci, vyhrát i větší obnos peněz ne... Celý horoskop

Karta dne

Král poháru
Skvělý den naplněný radostnými událostmi a pocity, můžeš se těšit na skvělou spolupráci s muži narozenými ve znamení Ryby, Raka nebo Štíra. Ty, která toužíš po lásce a...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist