Femina.cz » Magazín » Wellness » Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Strašák jménem vysoký cholesterol: Víme, jak na něj!

Magazín: Wellness | autor: Marie Vendelbergerová | vydáno 10. 11. 2014

Slyšíte to na každém kroku, slovo cholesterol se skloňuje snad ve všech pádech, ale co to vůbec je a proč se o něj musíte starat? Zjistili jsme pro vás.

Co je to cholesterol?

Játra denně vyrobí až jeden gram cholesterolu, tedy voskovité hmoty podobné tuku, která je součástí všech buněk. Krevní cholesterol je zapotřebí pro tvorbu hormonů, vytváření vitamínu D a žlučové kyseliny. Cholesterol je pro organismus nepostradatelný. Většinu si tělo vytvoří samo, další část je přijímaná z potravy, ale musí být v těle v rovnováze. Pokud by byl v krvi jeho nadbytek, zvyšuje se riziko různých onemocnění.

Důsledky vysoké hladiny cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu, rozhodně nenechá  organismus jen tak. Zvýšený cholesterol ucpává cévy a tím vzniká ateroskleróza nebo také známé kornatění tepen. Neléčení aterosklerózy může vést k řadě závažných onemocnění jako je angína pectoris, náhlá mozková příhoda nebo infarkt myokardu. U postižených se může též vyskytnout trombóza nebo embolie.

Top 10 nejšílenějších diet

Top 10 nejšílenějších diet

Všechny diety se shodují v jednom: že vás dokážou zbavit přebytečných kilogramů. Ale jen málokter...

Komu hrozí vysoký cholesterol?

Jednou skupinou jsou bohužel lidé, kteří vysoký cholesterol zdědili. Ano, i hladina cholesterolu se dá dědit. Tento fakt asi ovlivnit nejde, přesto jeho následky nemusí být strašlivé. Druhá skupina je však častější. Jsou to lidé s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, ale také kuřáci nebo osoby s nadváhou.

Za vysoký cholesterol tedy nejčastěji může nezdravý životní styl. Tučné maso, másla, káva, rafinovaný cukr, stres plus málo pohybu jsou nejčastějším důvodem vysokého cholesterolu.

Jak ho snížit?

Nejsnadnější cesta, která vede k nízkému cholesterolu, je upravený životní styl a změna návyků. Hladinu cholesterolu snižuje vláknina, kterou najdete v ovoci a zelenině. Dále jsou to luštěniny, sója, nenasycené mastné kyseliny jako je olivový olej, bílé maso, například krůtí a ryby. Vynikající je pravidelná konzumace syrové cibule a česneku, který pomáhá pročistit cévy. Velmi diskutovaná byla vejce, ale ukázalo se, že jedno vejce denně vám zvyšovat cholesterol nebude. Ke zdravé stravě přidejte i pravidelný pohyb, omezte kouření a kávu a snažte se vyhýbat stresu.

Měly jste někdy vysoký cholesterol? Jak jste ho snižovaly? Napište nám do diskuze.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
22. 11. 2014 Anička Petroleum D5 (reakcí: 0)
11. 11. 2014 lucik21 .... (reakcí: 0)
10. 11. 2014 pepina . (reakcí: 0)
10. 11. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Korektor pro sametově jemnou a zdravou pokožku!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 28. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

28. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Blíží se k tobě změna. Život, který se ti v posledních dnech zdál trošku v chaosu, se uklidní a ty s ním. Dopřej si č... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist