Femina.cz » Magazín » Wellness » Správné hygienické návyky nejsou takovou samozřejmostí aneb Víte, jak často prát podprsenku?

Správné hygienické návyky nejsou takovou samozřejmostí aneb Víte, jak často prát podprsenku?

Správné hygienické návyky nejsou takovou samozřejmostí aneb Víte, jak často prát podprsenku?

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 09. 02. 2015

Důkladnou očistu potřebuje občas každý, ať už se jedná o člověka, domácího mazlíčka nebo třeba mobilní telefon. Problém není ani tak zda vůbec, ale spíše jak často. Své názory na problém zveřejnili mikrobiologové či návrháři oblečení. A možná budete hodně překvapená!

Špinavý mobil

Každý den!

Američtí vědci odhalili 7 tisíc různých bakterií na 51 vzorcích mobilních telefonů. Rozžhavený mobil je tím pravým domovem pro tisíce parazitů, které mohou být příčinou velmi vážné infekce. Horší jsou telefony s klávesnicí. I ty dotykové se vyplatí vyčistit antibakteriálním hadříkem každý den.

Propocené povlečení

Každý týden

Denně ztratíme miliony kožních buněk a za noc vypotíme litr potu. To vše láká roztoče, kteří mohou být zdrojem alergenů. Povlečení je proto nutné prát každý týden aspoň na šedesát stupňů a pro jistotu pak ještě přežehlit.

Zaneřáděné polštáře

Každý měsíc

Podle vědců tvoří až třetinu obsahu polštářů pot, roztoči a kožní buňky! A nepraný polštář může být zdrojem až šestnácti druhů plísní. Proto je nutné polštáře prát na šedesátku každý měsíc.

Plesnivé postele

Každých 6 měsíců

To stejné jako pro polštáře platí i pro matrace. Ty se podle odborníků vyplatí vyčistit alespoň dvakrát ročně, pokud jsou zabalené do pouzdra, vyperte jej. Povrch se vyplatí přetřít hadříkem namočeným do studené vody s přídavkem šamponu na čalounění.

Delikátní denim

Po pěti nošeních

Možná si i vy kladete otázku, jak často prát džíny. Podle jejich návrhářky Donny Idy by to mělo být po každém pátém použití. Donna také doporučuje prát je ve velmi studené vodě, rozhodně ne na třicítku, aby barva džín lépe vydržela. Perte je vždy obráceně, a pokud máte džíny, na kterých vám obzvláště záleží, zabalte je do plastové tašky a dejte na noc do lednice – zlikvidujete bakterie.

Špinavá podprsenka

Po 2-3 nošeních

Kolem prsou se často potíte, a tak je vhodné prát podprsenku po každém druhém, maximálně třetím nošení. Pokud chcete, aby neztratila elasticitu, perte ji raději v ruce a rozhodně ji nedávejte na radiátor – ten totiž zničí lycru.

Odporná utěrka

Po každém použití

Utěrky jsou v kuchyni největším ložiskem bakterií a mikroorganismů, které se množí, včetně E-coli, jež se rozdvojuje každých 40 minut. Proto se je vyplatí čistit opravdu velmi často, ideální je vyvařit je na pět minut po každém použití.

Nečisté kabelky

Kazdý týden

Kabelka nás provází doslova všude a pak ji hodíme klidně i na postel! Ideálněl bychom ji měli čistit každý týden antibakteriálním hadříkem, dostaneme z ní nebezpečné bakterie včetně stafylokoka. Pokud se bojíte, že se vám drahá kabelka čištění zničí, zkuste nejdříve hadřík aplikovat na menší plošku.

Foto: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
10. 02. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
10. 02. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
09. 02. 2015 klimkristyn boj se špínou. (reakcí: 0)
09. 02. 2015 vendina . (reakcí: 0)
09. 02. 2015 . . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Nechte se unést podmanivými tóny!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 08. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

08. 12. 2016 Horoskop Beran

Pokud dlouho otálíš s tím, aby sis řekla o vyšší plat, dnes je k tomu vhodná doba. Šéf ocení tvou poctivou práci a na... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Vše, co jsi až doposud vykonala, je v destrukci, situace, kterou jsi dlouho nemohla dořešit, bouchne jako sopka a její žhavá láva rozmetá všechno kolem tebe. Zničí vše...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist