Femina.cz » Magazín » Wellness » Snídaňové návyky Čechů. Je to opravdu tak hrozné?

Snídaňové návyky Čechů. Je to opravdu tak hrozné?

Snídaňové návyky Čechů. Je to opravdu tak hrozné?

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 29. 10. 2014

Česká snídaně? Mnoho lidí jí doma o samotě - nevyváženě - a sní o tom, že o víkendu jim budou servírována vajíčka! Proč někteří Češi neumí zahájit den stylově a pohodově?

Čtyři kamarádky z populárního amerického seriálu Sex ve městě, témata, při kterých se leckdo červená, ráno a snídaně. Kdo by neznal tyhle dnes již kultovní scény, při kterých děvčata klábosí a společně zahajují den u kafíčka a snídaňových pochoutek? 

Dokážete si představit, že s partnerem (nebo celou rodinou) sedíte u jednoho stolu jako v tomhle seriálu nebo v reklamě na snídaňové cereálie a v poklidu dáváte svému tělu to, co po noční regeneraci potřebuje? Funguje to vůbec v praxi? Málokde a u málokoho!  

První jídlo? Pořád to není ono!

Výzkum na téma „Jak Češi snídají“ nedopadl úplně ideálně. Co se týče ranních jídelních rituálů, spousta jedinců má s dodržováním zásad zdravé výživy rezervy, a to i přesto, že znají teorii. 

Z 3 281 oslovených ve věkové kategorii 18-35 let, 36-55 let a 56+ se 15% respondentů přiznalo ke konzumaci snídaně, která má podobu šálku kávy. Nic víc. Ti, co ráno jedí, dávají přednost bílému pečivu, obecně ženy však více inklinují k celozrnnému. A co na něj? Nejčastěji máslo či margarín, uzeniny a sýry. (Obliba těchto výrobků stoupá.)

Pokud postrádáte ovoce, tedy významnou složku vyvážené stravy, tak to do svého jídelníčku zařazuje pouze malá skupinka, konkrétně 4% Čechů!  A ani ve dnech volna, kdy obyčejně nikdo nikam nespěchá, to není jinak. 

Stres versus relax

Víkendy se trochu vymykají standardu. Mnoho Čechů touží po tom, aby jim snídani připravil někdo jiný. Jak by měla vypadat ta ideální? Vajíčka na jakýkoli způsob! Ale co je to platné, když většina lidí si svůj ranní rituál kazí rušivou činností? 

Britney Spears má vlastní kolekci prádla. Mrkněte na ni s námi!

Britney Spears má vlastní kolekci prádla. Mrkněte na ni s námi!

Bývalá popová princezna se dala na módu. V první polovině září představila na newyorském týdnu mó...

Noviny si denně čte 19% oslovených, hudbu poslouchá 41% osob, televizi sleduje 34% lidí a s kávou v ruce pracuje u počítače 35% Čechů, navíc každý desátý si u toho ještě zapálí cigaretu! Umí si vůbec našinec vychutnat chvíli klidu? Ano, ale jen v 5,5% případů. (A to je zatraceně málo.)

Děti si potrpí na sladké

Co se týče dětí, oslovení uvedli, že jakožto rodiče podávají svým ratolestem sladké snídaně postavené na marmeládách, koblihách a dalších laskominách, což není to nejšťastnější řešení. 

Uvědomělejší kupují snídaňové cereálie, avšak za nejlepší alternativu se stále považuje kombinace ovocné složky (čerstvé ovoce, vymačkaná šťáva, džus, sacharidového zástupce (pečivo) a bílkovinného podílu (jogurt, tvaroh…) Proč? 

Tloustnutí už v mladém věku

Snídaňové cereálie nebo cornflakes mají hodnotu glykemického indexu (ukazatel, který vypovídá o tom, jak sacharidy dokáží dodat tělu potřebnou energii) 82-85, což je ještě víc než chipsy. Tato informace se bude hodit těm rodičům, kteří u svých dětí pozorují sklony k nadváze a obezitě. A čím sladit, pokud to dítě vyžaduje?

Bílý rafinovaný cukr nemá žádnou výživovou hodnotu, a proto se doporučuje nahradit jej například medem, který je značně ve výhodě. Obsahuje vitamíny, minerály i antioxidanty a je pro dětský organismus rozhodně přínosnější. Ostatně, i pro ten dospělácký. 

A jak jste na tom se snídaní vy? Co si nejraději dopřáváte?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
25. 11. 2014 Monča ALIVE (reakcí: 1)
18. 11. 2014 Jana ALIVE (reakcí: 4)
02. 11. 2014 monca snidane (reakcí: 1)
01. 11. 2014 gambis ... (reakcí: 2)
31. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)
30. 10. 2014 Pavla Snídaně (reakcí: 6)
30. 10. 2014 lucik21 .... (reakcí: 0)
29. 10. 2014 ladouch . (reakcí: 1)
29. 10. 2014 kativas ... (reakcí: 0)
29. 10. 2014 pepina . (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes budeš mít neustále touhu pomáhat ostatním. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ostatní o tvou pomoc stáli. Radě... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist