Femina.cz » Magazín » Wellness » Skořice - co o ní nevíte

Skořice - co o ní nevíte

Skořice - co o ní nevíte

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 28. 12. 2007

Skořice je neodmyslitelnou součástí vánočního cukroví, svařáku a jablečného štrůdlu….Její nezaměnitelná kořenná nasládlá vůně a příjemná chuť je velmi oblíbená.


První zmínky o skořici jsou již ze staré Číny před 4000 lety a byla používána hlavně jako lék či pomocník při rituálech. Rychle se však rozšířila do celého světa pro svoji báječnou chuť i mimořádné účinky na tělo. Antičtí řekové ji využívali k hojení ran pro její desinfekční a antibiotické působení.
Nejznámější jsou dva druhy a to skořicovník cejlonský, považovaný za kvalitnější, neboť kůra vytváří typické svitky a skořicovník čínský.

Co to ale jsou, ty malé srolované trubičky vonící dálkami?


Skořice je kůra stromu skořicovníku rostoucího v subtropických oblastech na Jávě, Cejlonu, Seychelských ostrovech, Brazílii či Madagaskaru. Kůra je bohatá na vonné silice. Sbírat ji lze již ve třetím roce věku stromu, ale nejkvalitnější je ze stromů osmiletých a starších.

Cenné léčivo nejen pro diabetiky


Extrakt ze skořice obsahuje řadu léčivých látek, z nichž asi nejvýznamnější je schopnost zlepšit inzulinovou citlivost, zlepšuje totiž využití glukózy tělními buňkami a tím může zmírňovat projevy diabetu. Jedná se o látku zvanou metylhydroxichalkonové polymery, které snižují citlivost tělních buněk na inzulin. Vědecké testy dokázaly, že skořice mírní II. typ diabetu zhruba o 20 procent a jen o málo méně snižuje cholesterol v krvi.

Dále pomáhá zahřívat naše tělo, snižuje krevní tlak, zmírňuje krvácení z nosu a silnou menstruaci.
Podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení tím, že štěpí tuky, zmírňuje bolesti břicha při průjmech, kolikách a nevolnosti.
Má také silné desinfekční účinky a ničí bakterie i svoji antibiotickou silou.
Je tedy vhodným doplňkem při léčbě nachlazení, kašle nebo chřipky.

Spekuluje se i o odvrácené tváři skořice. Obsahuje prý karcinogenní látky a tak je může být vůastně nezdravá. To vše je ale předmětem dalšího výzkumu, přesto se nedoporučuje ji podávat dětem mladším 3 let. A obecně samozřejmě platí, že všeho moc škodí.

Další využití


Samozřejmě příjemná vůně neunikla výrobcům kdečeho a tak se skořicová vůně a silice využívá v potravinářství, ale také ve farmaceutickém průmyslu, kdy zmírňuje nepříjemnou chuť některých léků nebo ústních vod, dále jako aroma do likérů a samozřejmě skořice patří i do kosmetiky.

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
10. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
27. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
19. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
19. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Vyraž do společnosti, kde máš šanci potkat svého pana Božského. Zadaná si dá pozor na nevěru, protože bude mít chuť n... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist