Femina.cz » Magazín » Wellness » Škodí kafe víc než víno? 7 důvodů proč omezit počet šálků

Škodí kafe víc než víno? 7 důvodů proč omezit počet šálků

Škodí kafe víc než víno? 7 důvodů proč omezit počet šálků

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 22. 01. 2015

Ranní šálek kávy patří pro mnohé z nás k naprostým nezbytnostem. Dokážete si představit, že byste se ho vzdala? Ne? A co když je pravda, že káva způsobuje celulitidu, stárnutí pokožky, ztěžuje otěhotnění, o nevábném dechu nemluvě? Ještě se jí nechcete vzdát?

Spotřeba kávy celoročně stoupá o přibližně 5 – 6%. Také u nás se zabydlely řetězce typu Starbucks se stovkami zákazníků, kteří si každé ráno odnášejí ve velkých kelímcích přísun své ranní energie. Jenže ani s kafem se to nesmí přehánět. Podle expertů jsou dvě větší kávy denně (americana) tak akorát. V opačném případě může káva napáchat stejnou neplechu jako alkohol. Nevěříte? Máme pro vás konkrétní příklady.

Stárnutí pokožky

Káva je silným diuretikem, a proto dochází k odvodňování organismu, pokožka přitom potřebuje naopak zavodňovat. Kůže potřebuje dostatek okysličené krve. Když je člověk vinou příliš velkého přísunu kafe v napětí, odvádí tělo okysličenou krev směrem k srdci a plicím, takže pokožka není dobře vyživena.

Celulitida

Kofein sice obsahuje řada kosmetických krémů, to ovšem neznamená, že má jeho konzumace tytéž účinky. Kvůl nedostatku vody začne pokožka hrudkovatět.

Špatný dech

Alkohol dehydratuje ústa a stejně tak i káva. Tvoří se méně slin, které dokážou „bojovat“ proti bakteriím. Ještě horší je to, pijete-li kávu s mlékem. Mléčné usazeniny totiž zfermentují a začnou se kazit. Káva také dělá žluté zuby stejně jako cigarety.

Organizer do kabelky

Organizer do kabelky

Taky se vám občas vaše příruční zavazadlo zdá jako černá díra, ve které se ztratí vše od klíčů po...

Příbytek na váze

Pokud si ke kávě neodpustíte například muffin nebo sušenku, káva může ještě výraněji zvýšit hladinu cukru v krvi a zároveň inzulín snížit na polovičku, což vede k příbytkům na váze. Kofein může také negativně ovlivnit spánek a jak známo právě spánek je potřeba k boji s kily nejvíce.

Únava

Energie, kterou díky kávě získáme díky stimulaci nadledvinek – dvěma žlázám velikosti vlašského ořechu, které jsou nad ledvinami a mají kontrolu nad hormonem stresu, má jepičí život. Pokud hladina hormonu vlivem popíjení kávy v průběhu dne stoupá, může dojít k malátnosti. Kávu přestaňte pít šest hodin před ulehnutím, jinak vám může zkrátit spánek až o hodinu.

Špatné vlasy

Kofein s sebou spláchne některé důležité minerály včetně železa, tak prospěšným růstu vlasů a nehtů. Tělo totiž kvůli kofeinu železo nedokáže dobře absorbovat. Vlasy jsou tenčí a bez lesku. Navíc rychleji stárnou. Pozor by si měly dávat především ženy, které během periody více krvácejí, a u nichž tudíž dochází k vyšším ztrátám železa.

Neplodnost

Kofein může způsobit „zaseknutí“ vajíčka ve vejcovodu, to se tak nemá šanci dostat ke spermii. Podle jedné nizozemské studie ženy, které pijí denně 300 mg kofeinu, mají o 27% menší šanci počít.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
23. 01. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
22. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
22. 01. 2015 viki11 . (reakcí: 0)
22. 01. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
22. 01. 2015 glady ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 02. 2017 Horoskop Střelec

Zaměř se na své tělo a zamysli se, jakou stravu přijímáš. Nezapomínej, že i malá plíseň může znamenat zdravotní probl... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist