Femina.cz » Magazín » Wellness » Sauna z tebe udělá superženu. Prospívá mozku i srdci

Sauna z tebe udělá superženu. Prospívá mozku i srdci

Sauna z tebe udělá superženu. Prospívá mozku i srdci

Magazín: Wellness | Komerční prezentace | vydáno 19. 12. 2016

Léčivé účinky sauny potvrzují výzkumy lékařů i vědců. Sauna ulevuje dýchacím i revmatickým obtížím, regeneruje pleť a pomáhá od studených nohou. Existují však i další méně známé přínosy, které jsou pro naše zdraví klíčové. Poznej ty nejzajímavější a využij je pro skvělou kondici.

Sbohem těžké kovy

Hledáš nejbezpečnější způsob, jak se rozloučit s toxiny v těle? V sauně ti to půjde samo. Vlivu škodlivých látek čelíme neustále každý den. Aby se s nimi tvoje tělo mohlo vypořádat přirozenou cestou, tedy pocením, musela by ses vyhnout sedavému způsobu života i antiperspirantům. Nebo můžeš zkusit saunu, která navodí stav detoxikace, jímž bychom měli přirozeně procházet několikrát za den. Vysoké teploty v sauně prohřejí tělo tak, aby došlo ke stimulaci milionů potních žláz a nastartovala se důkladná očista. Přestože pot obsahuje hlavně vodu, najdeme v něm i malé množství kovů, jako je nikl, olovo, měď, rtuť a množství chemikálií. Když se jich zbavíš, budeš na dobré cestě za pevným zdravím.

Imunita na maximum

Při pobytu v sauně stoupne tvá teplota a tělo startuje tzv. přirozený proces hojení. Krevní oběh se zrychluje, dojde k většímu okysličení a imunitní systém začne tvořit bílé krvinky. Ty v těle bojují s viry, infekcemi a snižují množství choroboplodných zárodků. Pokud budeš chodit do sauny pravidelně, udržíš si vysoký počet bílých krvinek a tvá imunita bude pracovat na plné obrátky.

Balzám pro poškozené svaly

Regenerační účinky horkého vzduchu ocení všichni sportovní nadšenci. Relax v sauně po sportovním výkonu snižuje riziko poškození svalů. Už pouhých 10 minut saunování po sportu pomáhá podle vědců k ozdravení svalstva.  Tělo se zároveň připraví na další sportovní výkon tím, že omezí metabolické plýtvání živin. Uvolněný průtok krve umožní, aby všechny kapiláry znaveného a namoženého svalu dostaly potřebné živiny. 

Endorfinová nálož

Tiché a klidné prostředí sauny je ideálním místem pro relaxaci a načerpání duševních sil. K ozdravení tvé mysli přispívá zásadně i to, že při zvýšené teplotě organismu se vyplavuje hormon štěstí – endorfin. Ten navozuje dobrou náladu, přirozenou cestou zklidňuje mysl, tiší bolest a přináší pocit relaxace. Účinek potvrzují i finští pacienti trpící některým ze zmíněných neduhů. Jejich lékaři totiž v rámci terapie nesází jen na léky, ale doporučují i návštěvu sauny. 

Vitální díky růstovému hormonu

Studená voda tě po saunové proceduře pořádně ochladí. Věděla jsi však, že ledový šok má i další pozitivní účinky? Tvé tělo při něm čelí krátkodobému stresu. Zvyšuje při tom hladinu růstového hormonu, který zodpovídá za růst, produkci nových buněk a jejich obnovování. Má tedy na svědomí celkovou vitalitu těla. Výzkum se sportovci ukázal, že po návštěvě v sauně se růstový hormon zvýšil o 40 procent. Při pobytu v sauně každý druhý den pak získali sportovci z této výhody její maximum.

Mozek žhavý po učení

Krátkodobé zvýšení teploty spouští v mozku proces, při kterém vznikají nové mozkové buňky. Souběžně s tím roste hladina neropinefrinu, který zvyšuje naši koncentraci, a prolaktinu, který regeneruje nervová vlákna. Sauna tak vytváří ideální podmínky pro studium všeho druhu, protože zlepšuje schopnost učit se, poznávat a rozšiřuje mentální kapacitu.

Sauna jako srdeční záležitost

Terapie horkem snižuje opotřebení srdce a zachovává jeho vitalitu. Zlepšuje totiž jeho schopnost pumpovat krev a snižuje počet srdečních úderů nutných k odvedení kvalitní práce. Lepší zásobení svalů krví, glukózou, esenciálními mastnými kyselinami a kyslíkem snižuje úbytek glykogenu ze svalů během sportovního výkonu. Množství je individuální, v průměru však jde o 40 – 50 procent. Účinek byl dokázaný na sportovcích, kteří po dvou návštěvách sauny týdně uběhli průměrně o 32 procent delší trasu.

Více informací najdeš na www.vseosaunovani.cz a www.saunia.cz.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
19. 12. 2016 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

20. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Okolí tě dnes nebude mít příliš v oblibě, nějak se jim začalo zajídat to, jak se stále chválíš a vytváříš o své osobě... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist