Femina.cz » Magazín » Wellness » Sauna z tebe udělá superženu. Prospívá mozku i srdci

Sauna z tebe udělá superženu. Prospívá mozku i srdci

Sauna z tebe udělá superženu. Prospívá mozku i srdci

Magazín: Wellness | Komerční prezentace | vydáno 19. 12. 2016

Léčivé účinky sauny potvrzují výzkumy lékařů i vědců. Sauna ulevuje dýchacím i revmatickým obtížím, regeneruje pleť a pomáhá od studených nohou. Existují však i další méně známé přínosy, které jsou pro naše zdraví klíčové. Poznej ty nejzajímavější a využij je pro skvělou kondici.

Sbohem těžké kovy

Hledáš nejbezpečnější způsob, jak se rozloučit s toxiny v těle? V sauně ti to půjde samo. Vlivu škodlivých látek čelíme neustále každý den. Aby se s nimi tvoje tělo mohlo vypořádat přirozenou cestou, tedy pocením, musela by ses vyhnout sedavému způsobu života i antiperspirantům. Nebo můžeš zkusit saunu, která navodí stav detoxikace, jímž bychom měli přirozeně procházet několikrát za den. Vysoké teploty v sauně prohřejí tělo tak, aby došlo ke stimulaci milionů potních žláz a nastartovala se důkladná očista. Přestože pot obsahuje hlavně vodu, najdeme v něm i malé množství kovů, jako je nikl, olovo, měď, rtuť a množství chemikálií. Když se jich zbavíš, budeš na dobré cestě za pevným zdravím.

Imunita na maximum

Při pobytu v sauně stoupne tvá teplota a tělo startuje tzv. přirozený proces hojení. Krevní oběh se zrychluje, dojde k většímu okysličení a imunitní systém začne tvořit bílé krvinky. Ty v těle bojují s viry, infekcemi a snižují množství choroboplodných zárodků. Pokud budeš chodit do sauny pravidelně, udržíš si vysoký počet bílých krvinek a tvá imunita bude pracovat na plné obrátky.

Balzám pro poškozené svaly

Regenerační účinky horkého vzduchu ocení všichni sportovní nadšenci. Relax v sauně po sportovním výkonu snižuje riziko poškození svalů. Už pouhých 10 minut saunování po sportu pomáhá podle vědců k ozdravení svalstva.  Tělo se zároveň připraví na další sportovní výkon tím, že omezí metabolické plýtvání živin. Uvolněný průtok krve umožní, aby všechny kapiláry znaveného a namoženého svalu dostaly potřebné živiny. 

Endorfinová nálož

Tiché a klidné prostředí sauny je ideálním místem pro relaxaci a načerpání duševních sil. K ozdravení tvé mysli přispívá zásadně i to, že při zvýšené teplotě organismu se vyplavuje hormon štěstí – endorfin. Ten navozuje dobrou náladu, přirozenou cestou zklidňuje mysl, tiší bolest a přináší pocit relaxace. Účinek potvrzují i finští pacienti trpící některým ze zmíněných neduhů. Jejich lékaři totiž v rámci terapie nesází jen na léky, ale doporučují i návštěvu sauny. 

Vitální díky růstovému hormonu

Studená voda tě po saunové proceduře pořádně ochladí. Věděla jsi však, že ledový šok má i další pozitivní účinky? Tvé tělo při něm čelí krátkodobému stresu. Zvyšuje při tom hladinu růstového hormonu, který zodpovídá za růst, produkci nových buněk a jejich obnovování. Má tedy na svědomí celkovou vitalitu těla. Výzkum se sportovci ukázal, že po návštěvě v sauně se růstový hormon zvýšil o 40 procent. Při pobytu v sauně každý druhý den pak získali sportovci z této výhody její maximum.

Mozek žhavý po učení

Krátkodobé zvýšení teploty spouští v mozku proces, při kterém vznikají nové mozkové buňky. Souběžně s tím roste hladina neropinefrinu, který zvyšuje naši koncentraci, a prolaktinu, který regeneruje nervová vlákna. Sauna tak vytváří ideální podmínky pro studium všeho druhu, protože zlepšuje schopnost učit se, poznávat a rozšiřuje mentální kapacitu.

Sauna jako srdeční záležitost

Terapie horkem snižuje opotřebení srdce a zachovává jeho vitalitu. Zlepšuje totiž jeho schopnost pumpovat krev a snižuje počet srdečních úderů nutných k odvedení kvalitní práce. Lepší zásobení svalů krví, glukózou, esenciálními mastnými kyselinami a kyslíkem snižuje úbytek glykogenu ze svalů během sportovního výkonu. Množství je individuální, v průměru však jde o 40 – 50 procent. Účinek byl dokázaný na sportovcích, kteří po dvou návštěvách sauny týdně uběhli průměrně o 32 procent delší trasu.

Více informací najdeš na www.vseosaunovani.cz a www.saunia.cz.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
19. 12. 2016 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Vyraž do společnosti, kde máš šanci potkat svého pana Božského. Zadaná si dá pozor na nevěru, protože bude mít chuť n... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist