Femina.cz » Magazín » Wellness » Rýma trošku jinak. Zajímavá fakta, která jsi o kýchání určitě nevěděla

Rýma trošku jinak. Zajímavá fakta, která jsi o kýchání určitě nevěděla

Rýma trošku jinak. Zajímavá fakta, která jsi o kýchání určitě nevěděla

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 18. 10. 2016

Virózy právě útočí a ze všech stran se ozývá „hepčík“. Podlehla jsi taky? Určitě jsi nikdy nepřemýšlela nad tím, jakou rychlostí kýcháš a proč se vlastně říká „na zdraví“. Ono je toho víc, co tě překvapí!

Chytré knihy hlásí, že kýchání je obranný reflex, kterým se tělo snaží vyčistit horní cesty dýchací. Protože je učiněným podzimním fenoménem, je nejvyšší čas podívat se mu na zoubek. Tohle jsi o něm věděla? Vsadíme boty, že ani náhodou!

Jde při něm o život

Je jasné, že když si pěkně od plic ulevíš během řízení auta, malér je ve vzduchu. Nikdo totiž nedokáže tuhle činnost provádět s otevřenýma očima! Jenže co další rizika a zranění? Není jich zrovna málo. Kýchání může přivodit infarkt, krvácení do mozku či ochrnutí. O prokousnutí jazyka a vypadlém zubu ani nemluvě. Proč je tolik nebezpečné?

Když se do něj člověk opře, rychlé pohyby hlavou jdou na ruku svalovému napětí a kosterním potížím. Pokud se ho jedinec naopak snaží potlačit, následuje masivní zvýšení tlaku v hlavě, které končí třeba roztržením ušního bubínku nebo popraskáním cév. Takže si fakt nevybereš!

Je rychlejší, než se zdá

Tekutina, která při kýchání opouští nos, obsahuje nejen hlen, ale i sliny. Vykýchnutý aerosol se skládá přibližně ze 40 tisíc mikroskopických kapiček. Právě ony mají na triku infekční onemocnění, jako jsou neštovice, chřipka, příušnice, černý kašel a v neposlední řadě i tuberkulóza. Těžko se bránit, když rychlost kýchnutí dosahuje až 150 kilometrů za hodinu! Čistě pro srovnání, přírodní živel orkán se počítá od rychlosti 118 kilometrů v hodině. Povzbudivý bohužel není ani dolet bacilů – na pohodu překonají vzdálenost pěti metrů. O důvod víc, proč teď nejezdit MHD!

 

Úplně tě zastaví

Při jednom prachobyčejném „hepčík“ se na moment zastaví všechny tělesné funkce. Jako vážně! A pozor, nucená stopka se týká i srdce. To je trochu děsivá informace. Životně důležitý orgán si dá pauzu, protože tě něco polechtá v nose. No, nějak bylo, nějak bude… Zdravíčko! Jo a jen tak pro zajímavost, který chytrák vymyslel, že tohle je slušnost popřát kýchajícímu?

Má prapodivnou historii

I když bychom nakaženému pacientovi nejraději dali facku a vyčinili mu, že si před ústa nedal kapesník, společenské normy jsou jasně dané. Říkáme tedy „na zdraví“ a možná ani nevíme, odkud to vzniklo. Traduje se, že tato zdvořilostní fráze se začala používat v dobách, kdy v Římě řádil mor. Pokud jde o hlášku „je to pravda“, ta pochází od Slovanů. Ti totiž věřili, že kýchnutím se vyplní to, o čem právě hovoří.

Nedá se napodobit

Američtí vědci jsou toho názoru, že stejně jako máme jedinečné otisky prstů, originální je i kýchání. Dokonce jsou na základě vlastní studie přesvědčení, že styl „pšikání“ odhaluje lidskou osobnost! Ten, kdo tak činí hlasitě a zřetelně, je podle odborníků průbojný a rozhodný. Osamocený kýchal otočený zády od ostatních je vřelý a soucitný. Osoba, která si zakrývá obličej ještě před tím, než vypustí do prostoru bacily, je precizní puntičkář. Několikanásobné kýchání zase ukazuje na zdatného manipulátora. A kam se řadíš ty?

Co ty na to? Měla jsi o tomhle tušení? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem! Jo a ještě něco – viděla jsi někdy kýchajícího králíka? Tak ten, i další zástupci zvířecí říše, to ve videu pořádně roztočili. Pobav se! 

Foto: Shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
14. 11. 2016 Nela 5PreveMax (reakcí: 0)
02. 11. 2016 kajinek . (reakcí: 0)
22. 10. 2016 lacabra Rýma i prevencr (reakcí: 0)
19. 10. 2016 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
19. 10. 2016 liddduska čísla (reakcí: 0)
19. 10. 2016 glady .. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Nechte se unést podmanivými tóny!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 08. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

08. 12. 2016 Horoskop Váhy

Nečekaně se dnes u dveří objeví návštěva. I když to nebude neoblíbená teta, nebude to ani nikdo z milých přátel. Ale ... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Vše, co jsi až doposud vykonala, je v destrukci, situace, kterou jsi dlouho nemohla dořešit, bouchne jako sopka a její žhavá láva rozmetá všechno kolem tebe. Zničí vše...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist