Femina.cz » Magazín » Wellness » Revoluční studie: Po alkoholu se netloustne, naopak!

Revoluční studie: Po alkoholu se netloustne, naopak!

Revoluční studie: Po alkoholu se netloustne, naopak!

Magazín: Wellness | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 02. 12. 2013

Ačkoliv podle kalorických tabulek dvojka červeného obsahuje stejný počet kalorií jako kus koláče, po vínu se neztloustne. Nevěříte? Vězte, že je to vědecky podloženo!

Pravidlo přísného alkoholického půstu je notoricky známé každému, kdo se v životě pokoušel o jakoukoliv dietu. Jak to je tedy s úměrou více alkoholu – více kil?

Americký profesor na Harvardu Charles S. Lieber zasvětil zkoumání alkoholu celý život a patřil v tomto oboru mezi největší kapacity. Jako první odhalil souvislost mezi alkoholem a onemocněním jater, takže určitě ohnivé vodě nefandil, ba právě naopak. Zajímavé je Lieberovo tvrzení, že po alkoholu se nepřibírá. V devadesátých letech zkoumali harvardští vědci 13 let 20 tisíc žen s konfekční velikostí 36 – 40. Ke konci výzkumu trpělo nadváhou 9 tisíc žen, z toho několik bylo klinicky obézních. Zajímavé je, že žádná z těchto žen alkoholu neholdovala. A ještě zajímavější, že nejhubenější byly největší pijanky.

Vědci nyní tvrdí, že ženy, které pijí například jednu sklenku vína denně, snižují riziko obezity o 15 procent. A že se po alkoholu netloustne, dokládají i další studie. Například jedna dánská, která zkoumala 43 500 lidí po dobu šesti let. A výsledek? Největší objem kolem pasu měli příležitostní pijani, ti pravidelní byli nejštíhlejší! A podobný výsledek zaznamenaly i desítky jiných studií!

Podle odpůrců podobných výzkumů vědci opomněli některé faktory, které také mohou hrát roli, například sociální: že alkoholu holdují často příslušníci nižších sociálních vrstev, třeba bezdomovci, kteří si místo chleba často koupí spíše krabicové víno.

Vánoční inspirace: Ozdobte si sváteční stůl (ne)tradičním adventním věncem

Vánoční inspirace: Ozdobte si sváteční stůl (ne)tradičním adventním věncem

Adventní věnec je jeden z tradičních symbolů Vánoc. Dotváří slavnostní atmosféru a dětem zpříjemň...

Nabízí se samozřejmě otázka, čím to je? Jak je možné, že s vyšším přísunem kalorií člověk netloustne. Je to tím, že by alkohol potlačoval chuť k jídlu? Nikoliv! Chuť k jídlu prokazatelně roste. Anebo tím, že se tělo během konzumace alkoholu víc zahřeje, a tudíž kalorie vyloučí? Zase omyl! Že by bylo vysvětlením, že pouhé zařazení potravin a nápojů do tabulek podle počtu kalorií ještě nemusí znamenat, že vysokokalorický pokrm způsobuje tloustnutí? Možná!

Něco podobného jako s alkoholem zkoušeli vědci s ořechy a vyšlo najevo, že ořechy, ač kaloricky bohaté, rovněž nezpůsobují nárůst hmotnosti! Kalorie z alkoholu tělo podle dalších vědeckých výzkumů prostě nepřijme.

Možná namítnete, že tu něco nesedí. Že pivo dělá „hezká“ těla a stačí se podívat na pivní mozoly většiny českých mužů. Pivo sice obsahuje sacharidy, nicméně jejich energie vydá na 50 kalorií za půllitr – to není tolik. I tak ale máte pravdu! Příčinu nafouknutého břicha lze najít v glukóze, kterou obsahuje slad, jenž je zase nezbytnou součástí zlatavého moku. Naopak víno a destiláty ji neobsahují!

S alkoholem ale opatrně. Nejenže si jeho zvýšenou konzumací zničíte játra a ledviny, přijdete o svou krásu, zhorší se vám také mentální funkce – třeba paměť. A mužům se v pití alkohou určitě nezkoušejte vyrovnat. Platí totiž, že mohou vypít až dvojnásobné množství alkoholu než vy, aniž by to pocítili na svém zdraví. Proč? Obvyklá odpověď, že ženy jsou menší, není zcela správná! Muži totiž zpavidla nejsou dvakrát vyšší než ženy. Příčina je v enzymech, které alkohol pomáhají odbourávat, a těch máme méně. Má to co dělat s našimi prapředky. Muži potřebovali více enzymů, protože ochutnávali ovoce a to mohlo být v důsledku procesu kvašení často alkoholické.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
14. 08. 2015 Saary Potom jdeme do ledničky (reakcí: 0)
03. 12. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
02. 12. 2013 glady ... (reakcí: 1)
02. 12. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 10. 2016 Horoskop Střelec

Dej si dnes pozor na výhodné koupě a především pak na výhodné půjčky. Půjčky nikdy výhodné nejsou, to si zapamatuj. P... Celý horoskop

Karta dne

Ďábel
Dnes raději odlož důležitá rozhodnutí stranou, zejména pokud jde o vztahy a finanční záležitosti. Mohla bys přijít nejen o značnou finanční sumu, hrozí ti také ztráta ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist