Femina.cz » Magazín » Wellness » Recept na dlouhověkost a štíhlé křivky? Našel se v asijské kuchyni!

Recept na dlouhověkost a štíhlé křivky? Našel se v asijské kuchyni!

Recept na dlouhověkost a štíhlé křivky? Našel se v asijské kuchyni!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 16. 06. 2016

Kdo by nechtěl mít jistotu, že se dožije požehnaného věku?! Navíc i s bonusem v podobě nezlomného zdraví? Pozor, tahle idea spokojené existence není jenom sen, ale skutečnost! Vědci totiž objevili pramen života v japonském stravování. A fakt to funguje!

Nedáš dopustit na klasickou českou stravu? Tak teď svoje stanovisko možná přehodnotíš. Naše národní jídla jsou bezesporu chutná (aspoň většina z nich), ale ruku na srdce - nic dobrého z nich vlastně nekouká. To v Japonsku, tam je to jiné kafe. Budeš zírat, jak velkou moc mají jejich pokrmy a jak ovlivňují kvalitu života!

Jiný kraj, jiný mrav

Věděla jsi, že Země vycházejícího slunce má hodně nízký počet obézních obyvatel? Pouhých 3,5 procent z celkové populace. Jenže to není všechno. Tamní občan se dožije v průměru 84 let. Čistě pro srovnání, v České republice je podle průzkumu obézních 55 procent lidí a ani s věkem to u nás není žádná hitparáda. Muži mají „předurčených“ 75 let. Ženy o něco déle, tedy 80 let. Trochu podezřelé… Co mají v Asii a my ne?

Svíčková versus ryby a sója

Japonští odborníci z tokijského centra zdraví jsou si jistí, že celá záhada je naservírovaná na místním talíři. Tradiční kuchyň prý umí zázraky. Nejen že po ní nadváha nehrozí, ale ještě přidá pár let „k dobru“. Jak to vypadá v praxi? Rodilý vlastenec dbá na vyvážený přísun energie ze zrn, ovoce, zeleniny, masa, ryb, vajec, sójových a mléčných produktů. Všechno prolívá vodou a čajem. Podstatná věc je také pravidelné cvičení. Díky tomu je zdravý jako řípa a štíhlý jako proutek. Ještě pořád ti nejde na rozum, že by jídlo mělo takový dar? Je to ověřené, tak bacha!

Jsem zdráv, jsem Japonec

Vedoucí vědec Kayo Kurotani a jeho tým si vzali na mušku téměř 80 tisíc dobrovolníků. Důraz se kladl na jejich stravu, jak jinak. Při shromažďování výsledků se ukázalo, že ti, kteří se drží tohoto svatého jídelníčku jako klíště, mají o 15 procent menší úmrtnost. Netýkalo se jich riziko kardiovaskulárních onemocnění - a obezita už vůbec ne. Výsledek svého pátrání odborníci zveřejnili v tiskové zprávě a obecně vzali vítr z plachet všem skeptikům. No, takže co dnes budeš mít k večeři?

Recepty na dlouhověkost

Mezi tradiční japonské pokrmy patří třeba ramen, což je vydatná nudlová polévka. Původ má sice v Číně, ale kdo by takové detaily řešil? Nudle jsou zalité silným vývarem, k nim se přihodí vepřové maso, vejce na tvrdo a mořské řasy nebo sušené houby.

Další národní specialita je sašimi (v originále sashimi). Syrové maso ryb nebo mořských plodů je nakrájeno na plátky. Dalo by se říct, že je to takový tatarák na japonský způsob. Jako další lákadlo můžeme nabídnout staré dobré suši (sushi).

I když spousta lidí si pod tím představí mořského živočicha, který na ně ještě z talíře zamrká, je to vařená rýže spojená speciální octovou omáčkou. Název suši je v překladu „kyselá rýže“. Která mňamka tě láká? Jestli chceš žít dlouho, budeš se holt muset s knedlo zelo a koprovkou rozloučit. Nedá se svítit!

Co ty na to? Myslíš, že to Japonci se svým životním stylem vyhráli? My jim dáváme body navíc. Ostatně, už dlouho je potřebovali. Až se podíváš na video, kde je 10 šílených japonských vynálezů, dáš nám za pravdu, že zdravá strava patří k tomu umírněnějšímu, k čemu se upínají…

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
20. 06. 2016 glady ... (reakcí: 0)
16. 06. 2016 pepina . (reakcí: 0)
16. 06. 2016 Viky17 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

25. 03. 2017 Horoskop Váhy

Pokud jsi měla spory se sousedy, dnes se jako mávnutím kouzelného proutku vyřeší vše k oboustranné spokojenosti. Na z... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist