Femina.cz » Magazín » Wellness » Protonové centrum chce léčit rakovinu, VZP je bojkotuje!

Protonové centrum chce léčit rakovinu, VZP je bojkotuje!

Protonové centrum chce léčit rakovinu, VZP je bojkotuje!

Magazín: Wellness | autor: Sabrina Harisová | vydáno 24. 04. 2013

Je možné, že by měla VZP takovou moc, aby rozhodovala o životech nás a našich blízkých a raději proplácela drahou léčbu rakoviny, která je náročná a má spousty vedlejších účinků a upřednostnila ji před bezpečnější a účinnější? Nebo je v tom něco úplně jiného?

To, že VZP  přesahuje svoje pravomoce jsem se doslechla v souvislosti se zubařem, který si v centru Prahy zřídil samostatnou ordinaci. V průběhu zařizování zašel za VZP, aby ho začlenila do systému a bylo mu řečeno, že přišel pozdě a že vzhledem k velkému množství zubařů v centru ho nezačlení. Měl se prý přijít poradit ještě před tím, než si ordinaci zřídil. Doporučili by mu místo, kde je zubařů málo a tam by se začleněním do systému problém nebyl. Na Protonovém centru se jim zase nelíbí, že je nové, moderní a léčba je účinná a v celkových nákladech stojí méně, než klasická forma radioterapie, protože se nemusí investovat do léků, které  se vypořádávají z celou řadou následků ozáření.  Protonové centrum je tak zatím dostupné pro ty, kdo si léčení uhradí celé, nebo pro zahraniční pacienty.

Protonové centrum v Praze bylo vystavěno ze soukromých peněz a nabízí léčbu, která je přesná a nemá téměř žádné vedlejší účinky. Kdo zažil nebo viděl, jak léčba rakoviny probíhá a jak léčený trpí,  pak ho určitě napadlo, jestli neexistuje něco, co by pomohlo a zároveň zkvalitnilo život nemocným. Proto zůstává rozum stát nad tím, jak se k celé věci staví VZP, která přislíbila spolupráci a teď dělá mrtvého brouka. Na stole jim týdny leží žádosti od lékařů, kteří vidí  protonovou léčbu jako nejlepší možnou pro své pacienty a odpověď nepřichází. Nemusím zdůrazňovat, že v případě rakoviny mohou být právě ty týdny čekání rozsudkem smrti.

Protonová léčba se využívá k léčení karcinomů prostaty,  nejrůznějších nádorů mozku a teď v poslední době i břicha. Také byla klasifikována jako nejúčinnější v případě malých pacientů, tedy dětí.  Při léčbě nemají bolesti, neleží v nemocnici a po ozáření si ve většině případů mohou jít opět hrát. Při běžné radioterapii se ozáří nejen postižené místo, ale i okolní orgány, což přispívá i k dalším zdravotním komplikacím a celkové nepohodě. Protonová léčba je přesná, dá se nastavit i hloubka paprsku, takže ozařuje pouze nemocné místo.

Jak léčba probíhá?
Vzhledem k tomu, že je Protonové centrum vybaveno svým CT a magnetickou rezonancí, nemusí pacient nikam odcházet. Místo nádoru se lokalizuje podle výsledků z CT a rezonance, pak se vytvoří speciální lůžko z tvrdého papíru podle tvaru těla pacienta. To proto, že paprsek bude zacílen na postižené místo s přesností na milimetr a pacient by měl zůstat v té nejlepší poloze pro přesné zaměření. Z lůžka už neodchází, speciální vozík ho převeze do sálu, kde je automaticky přemístěn na podložku. Pak se namíří paprsek na určené místo a za 2  - 3 minuty je po všem. Je doporučeno až pět takových návštěv, po kterých je nádor celý zlikvidován.
Kdybychom to chtěli zjednodušit, dá se to stihnout v obědové pauze, celá návštěva totiž trvá přibližně 40 minut.

V současné době probíhá petice Hlas pro život, kterou by měl podepsat každý z nás. Má ukázat VZP, že sliby se mají plnit nejen o Vánocích :-) V České republice každý rok onemocní 80 000 lidí rakovinou a 30 000 na ní zemře. I když protonová léčba není vhodná pro všechny typy nádorů, pro jiné je jedinou možností.  Za Feminu.cz bych vás všechny chtěla požádat, abyste se petice zúčastnili a podpořili tak dobrou věc. Nikdy totiž nevíte, kdy onemocní někdo z vašich blízkých. Nedovolme, aby  si VZP a lobby farmaceutických společností hrály na Boha a určovaly délku našeho života!

Zde je odkaz na petici Hlas pro život.

Petice má v současné době okolo 120 000 podpisů, což je o mnoho více, než získali prezidenští kandidáti!

Zde je pro více informací o výhodách léčby odkaz na Protonové centrum

 

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
03. 05. 2013 slavuska . (reakcí: 0)
30. 04. 2013 Niki12 Petice (reakcí: 1)
29. 04. 2013 Xair Petice (reakcí: 0)
25. 04. 2013 ladouch . (reakcí: 0)
24. 04. 2013 danielaK petice (reakcí: 0)
24. 04. 2013 lidka2 + (reakcí: 9)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist