Femina.cz » Magazín » Wellness » Prosedíte denně 8 hodin? Pak jste v nebezpečí!

Prosedíte denně 8 hodin? Pak jste v nebezpečí!

Prosedíte denně 8 hodin? Pak jste v nebezpečí!

Magazín: Wellness | autor: Lucie Feiková | vydáno 19. 08. 2014

Chodíte do práce vydělávat peníze. Jste unavení z ranního vstávání, dojíždění i věčně nespokojeného šéfa. Ale nic z toho vám neničí život tak jako obyčejná židle, na které denně prosedíte osm hodin! Jak to?

Americký list The Washington Post zveřejnil studii, jejíž výsledky bude vaše hlava vstřebávat několik minut. Uvádí, jaké zdravotní problémy může způsobovat každodenní sezení na židli. Poznáte, jestli jste v nebezpečí? Bolest hlavy a zad zaregistruje každý, ale rakovina tlustého střeva vám žádnou brzkou výstrahu nedá!  

Židle jako nepřítel 

Lékaři varují, že osmihodinová „směna“, kterou člověk tráví v sedavé poloze, může mít na svědomí i problémy se srdcem nebo choroby svalstva. Zároveň není zachována správná funkce krevního oběhu, vysedávání jako takové dokonce i zpomaluje činnost mozku. To by ale nebylo to nejhorší. 

Výzkum americké společnosti Cancer Society dokladuje, že člověk, který sedí víc jak šest hodin denně, čelí riziku úmrtí o celých 19 procent víc než jeho kolega, který bude při práci sedět o polovinu kratší čas. Na vině je rakovina tlustého střeva, které podléhá stále větší počet osob. Lze tomu předejít? Návod existuje. Není nikterak složitý, ale žádá si pravidelnost a hlavně uvědomění. 

Chcete být fotomodelkou? Stačí vám vysavač!

Chcete být fotomodelkou? Stačí vám vysavač!

Myslíte si, že fotomodelkou mohou být jen štíhlé ženy, nebo ještě lépe - vychrtlé mladé dívky? Om...

Prevence může zachránit život

Mezi to nejdůležitější, jak preventivně zatočit s potencionálními problémy, patří správné a rovné držení těla. K tomu dopomůže ergonomicky tvarovaná židle, která tolik nezatěžuje zádové svaly. Pokud ji ještě nemáte, investujte. Krční páteř vám poděkuje. Zkrátka, kdo se hrbí nad počítačem, má našlápnuto špatným směrem! 

I v kanceláři se dá cvičit

Funkční a účinné jsou i pravidelné přestávky, při kterých se tělo a hlavně šíje řádně protáhne. Jako pomůcka dobře slouží „cviky v celou“, kdy změníte polohu pokaždé, když „odbije“ hodina. A jaké cviky zabírají?

  • Spojte natažené ruce nad hlavou, lokty mějte narovnané, ruce pozvolna tlačte dozadu a u toho se naklánějte na obě strany. Několikrát opakujte. 
  • Dejte si dlaně za krk a lokty tlačte dozadu. Taktéž opakujte. 
  • Krční páteř protáhněte při otáčení hlavou z jedné strany na druhou. 

Pokud máte štěstí a zaměstnání vám to umožňuje, nejlepší variantou je změnit na chvíli prostředí, věnovat se pohybu a pak se do práce vrátit. Jenže to si mohou dovolit jen vyvolení. Ostatním nezbývá nic jiného, než cvičit v kanceláři. Ale i to se dá! 

A kolik hodin denně prosedíte vy? Máte z toho nějaké zdravotní potíže?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
20. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
19. 08. 2014 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
19. 08. 2014 pepina . (reakcí: 0)
19. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

26. 03. 2017 Horoskop Střelec

Do života ti přichází nový muž. Bude mladý a pohledný a tobě se z něj zatočí hlava, ale nenech se unést na vlně vášně... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist