Femina.cz » Magazín » Wellness » Propolis - všelék!

Propolis - všelék!

Propolis - všelék!

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 09. 10. 2009

Propolis je včelí produkt a také se mu někdy říká „včelí kyt“. Možná si říkáte, k čemu asi tak může být? Navíc někteří výrobci kosmetiky již propolis využívají při výrobě kosmetických přípravků.

 

Co je to propolis?

Propolis má oranžovou až hnědavou barvu (tinktura je rezavá až tmavě hnědá) a tato barva je proměnlivá. Jsou to pryskyřice, které včely sbírají a obohatí o sekrety ze svých žláz. Pro včelstvo je propolis důležitý, protože jím desinfikují stěny úlu a plásty. Svou roli má i v tom, že se včelkám nekazí v plástvích uložený med, je tedy silně desinfekční. Při teplotě lidského těla se stává tato hmota lehce tvárnou, v chladném stavu je křehká a drolivá. Zajímavé také je, že již ve starém Egyptě, byl propolis používán k mumifikaci.

První na řadě – test alergie a opatrnost!!!

Propolis je velmi účinný již v malých dávkách a jeho síla je celkem velká. Navíc má bohužel tu vlastnost, že mnoho lidí na něj může být alergických. Než tedy začnete propolis jakkoliv používat, ať už vnitřně či zevně, je důležité vyzkoušet citlivost. Vetřete si něco málo tinktury na jemnou kůžičku na vnitřní straně zápěstí (tam, kde máte vidět žíly) a počkejte 24 hodin. Pokud se do té doby neobjeví zarudnutí či pupínky, můžete propolis užívat. Je-li tomu naopak, propolis pro vás není vhodný. Ale nezoufejte stále existuje spousta dalších možností, jak čelit nemocem a tipy najdete v článku 10 rad jak vyzrát na chřipku.
Ale i při aplikaci propolisových přípravků buďte opatrní a respektujte jeho sílu. Po třech týdnech užívání si dejte týdenní přestávku. Dlouhodobá a nepřerušovaná léčba by vám mohla uškodit. Všechny neduhy by se měly po třech týdnech zlepšit, pokud tomu tak není, vydejte se jinou cestu v léčbě.

A na co je propolis vhodný?

Na kůži…
Léčí různé kožní defekty, například akné, bradavice, opary, ekzém nebo drobná poranění, dohojení bércových vředů či afty, na ty používáme tinkturu buď ředěnou, nebo neředěnou, řiďte se vždy návodem na lahvičce. Každý výrobek je jiný a nelze se řídit univerzálním návodem. Jestli si ale nejste jistí problémem, který jste na pokožce našli, přečtěte si článek Piha nebo rakovina?

Při nemoci…
Propolis také pomáhá při angíně, kdy si můžete tinkturu nakapat na zábaly na krk či roztokem kloktat. Pomáhá i na klasické bolesti v krku, které nemají původ v angíně, ale jste „pouze“ nachlazení. Inhalace horké páry s propolisovým přípravkem také pročistí dutiny. Chřipku nebo jiné virózy dostane pod kontrolu několik kapek v čaji (udává se počet kolem 20 či 30 kapek, ale návod bude přesnější) každou hodinu první den a další dny již jen třikrát denně stejné množství. Tato rychlokůra údajně dokáže postup virózy zpomalit a postupně úplně eliminovat. Preventivní užívání propolisové tinktury může také zvýšit vaši obranyschopnost.

Na hemeroidy i na lupy…
Trošku netradičně lze zředěnou tinkturu používat i na ošetření hemeroidů nebo také se s její pomocí mohou léčit různé infekce močového ústrojí. Zároveň působí protiplísňově, takže máte-li úporné lupy, můžete si zkusit nakapat pár kapek do běžného šamponu, po několika použitích je již znát účinek. Stejně dobře působí i na jiná plísňová onemocnění kůže. Nevšední je také účinek na migrénu, tehdy si do nápoje kapeme asi deset kapek denně a je to dobrá prevence. Množství záchvatů by se mělo výrazně snížit.

Nebo na probuzení z opice…
Nesnadná jsou rána opilcova… Na nohy vás postaví lžička propolisové tinktury rozmíchaná v čaji. Nu což, zkusit to můžete…

Zkrátka řečeno, propolis se zdá být všelékem! Není snad neduh, na který by vám tak trochu nebo i více neuměl pomoci…

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
26. 09. 2014 Gabka propolys (reakcí: 0)
10. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
10. 08. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
25. 06. 2011 sportinka1 + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Muž, se kterým tě pojí pracovní záležitosti, tě natolik okouzlí, že docela ztratíš rozum a úplně mu podlehneš. A to n... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist