Femina.cz » Magazín » Wellness » Přírodní afrodisiakum - Ženšen

Přírodní afrodisiakum - Ženšen

Přírodní afrodisiakum - Ženšen

Magazín: Wellness | autor: Lucie Sýkrorová | vydáno 22. 02. 2011

Název ženšen nachází svůj prapůvod ve staré Číně a znamená to "kořen života". Právě kořen této byliny má podobně jako mandragora, anatomický a lidské tělo připomínající tvar. Čím se více podobá člověku, tím větší síla a intenzivnější léčivé vlastnosti se mu připisují. Mimo jiné je také velmi populárním afrodiziakem a přísadou do alkoholických koktejlů.


Tři nejznámější druhy ženšenu
Americký ženšen, korejský ženšen  a sibiřský ženšen. Všechny podporují  imunitní systém a pomáhají tělu, přizpůsobit se změnám. To rovněž přispívá k psychické i fyzické vitalitě.

Jak tedy léčí?
Ženšen znají mnohé kultury a národy již po tisíciletí. Léčebné látky v ženšenu upravují a snižují hladinu cukru a tuku v krvi. Ženšen působí stimulačně, podporuje imunitní pochody v těle, má silné regenerační a rekonvalescenční účinky, proto jej často používají onkologicky nemocní lidé po chemoterapii. Jeho užívání snižuje hladinu cholesterolu, posiluje cévní systém a preventivně působí proti srdečním a cévním onemocněnícm,  jako je infarkt a mozková příhoda. Ženšen patří mezi osvědčené prostředky při žaludečních obtížích, zabraňuje průjmu, podporuje střevní peristaltiku a regeneruje játra.

Jak vypěstovat ženšen v sedmi bodech:-)
1. Semena nejprve namočíme na 24 hodin do vlažné až teplé vody aby ji nasála a rychleji vyklíčila. Substrát volíme spíše vzdušný, bohatý na živiny.
2. Zasadíme do hloubky asi  0,5 cm.
3. Nádobu se semínky je nutno udržovat vlhkou, je tedy dobré ji přikrýt průhledným igelitem s otvory pro přívod vzduchu. Rostliny vyklíčí obvykle za dva týdny, vyšší teplota nad 20°C klíčení  hodně pomůže.
4. Klíčit však může i více jak 3 týdny.  Nádobu se substrátem přímému slunci raději nevystavujte příliš dlouho.
5. Několikacentimetrové rostliny můžeme už na jaro umístit ven na okrasnou zahradu. Ženšen je liánovitá rostlina, je tedy dobré, nabídnout jí oporu nebo ji pověsit v závěsném květináči. Zálivku chce častější aby půda pod tíhou žíznivé Panaxa ginseng příliš nevysychala.
6. Ženšen není příliš vhodné přihnojovat chemickými hnojivy, je vždy lepší volit hnojiva přírodní.
7. Například ženšen pětilistý je mrazuvzdorný až do - 17°C, přes zimu je ale lepší umístit jej do chodby nebo do závětří kde teplota nestoupá nad 10°C. Rostlina může být jednoletá i víceletá.

TIPY:
- Květináč s mladým ženšenem je dobré nejprve odvodnit a umístit do polostínu.
- Nejvyšší obsah léčivých složek se v listech vyskytuje v létě (nejintenzivněji dokáže ženšen léčit v červenci a v srpnu)
- Čaj s vysokým obsahem účinných látek: Dvě čajové lžičky listů na jeden šálek čaje. (před užíváním je dobré, poradit se s lékařem)
- Ženšenová káva: Káva neobsahuje ztužené tuky, a proto je velmi zdravá. Ženšenová káva také vyniká výraznou chutí a silným aroma!
- Ženšenová zubní pasta: Je velmi vhodná při potížích s paradentózou a krvácejícími dásněmi! Kromě příjemné vůně z úst dokáže ženšenová pasta také zničit afty, přemůže přecitlivělé dásně a přirozeně brání vzniku zubního kazu.
- Ženšenové mýdlo: Více než potřebné pro citlivou či alergickou pleť. Díky neutrálnímu PH ženšenové mýdlo nedráždí a je doporučováno  pro citlivou pokožku intimních partií.


Foto:commons.wikimedia.org, toxicopoeia.comforestryimages.org, uni-graz.at, onlyteaqha.blogspot.com, natural-medicine.ru, etsy.com

Více zajímavostí o ženšenu si můžete přečíst v článku  - Ženšen afrodisiakální životabudič - na magazinzahrada.cz

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
23. 10. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
06. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
11. 03. 2011 pegonela Já (reakcí: 0)
10. 03. 2011 itsme1 ženšen (reakcí: 0)
09. 03. 2011 Renna zkušenosti ženšen (reakcí: 0)
07. 03. 2011 manislava ženšen (reakcí: 0)
05. 03. 2011 euqirnella ženšen (reakcí: 0)
27. 02. 2011 aleva ženšen (reakcí: 1)
26. 02. 2011 Grei afrodisiakum (reakcí: 2)
26. 02. 2011 aknela11 nějak jsem (reakcí: 1)
26. 02. 2011 puntik to (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

23. 03. 2017 Horoskop Štír

Hned několik mužů se dnes kolem tebe začne motat a ty nebudeš vědět, kterého si vybrat. Neunáhluj se a nech je, ať se... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist