Femina.cz » Magazín » Wellness » Přecházíte nemoci? Víme, co vám hrozí!

Přecházíte nemoci? Víme, co vám hrozí!

Přecházíte nemoci? Víme, co vám hrozí!

Magazín: Wellness | autor: Hana Dragounová | vydáno 26. 01. 2015

Už si ani nepamatujete, kdy jste naposledy strávila týden v posteli a marodila? Ale každý rok přitom několikrát léčíte nějakou tu nemoc za pochodu? Možná ani nevíte, jak moc riskujete své zdraví.

Určitě to taky znáte. Cítíte se unavená, bolí vás hlava, pálí oči a nemůžete se soustředit. Za pár hodin se k tomu přidá rýma, kašel, teplota, zimnice nebo i bolest v krku. Večer si dáte horký čaj, jdete dřív spát a ráno hurá do práce. Ale chřipku nebo nachlazení neošidíte. Jídelníček si obohatíte o prášek na teplotu, pastilky na bolest v krku nebo kapky proti kašli. V lepším případě se po pár dnech, které protrpíte v práci i doma, cítíte lépe. Mnohdy ale nakonec zamíříte k doktorovi s komplikacemi, které už vaše oslabené tělo nezvládá. Nakonec pak stejně skončíte na nemocenské. Stálo to za to?

Za nachlazení může virus

Některé komplikace se projeví hned, jiné se mohou projevit i za několik let. Nachlazení i chřipka jsou způsobeny viry. Z pouhého prochladnutí neonemocníte, ale oslabíte tělo natolik, že virus dostane šanci. Přitom tyto viry mohou způsobit zápal plic, zánět průdušek nebo i zánět srdečního svalu. V krajních případech může pouhým přechozením chřipky dojít k takovému poškození srdce, které po několika letech skončí i jeho transplantací.

Zbytečná smrt

Lidé s cukrovkou, onemocněním ledvin, plic, srdce nebo s oslabenou imunitou si mohou přechozením chřipky přivodit i zánět mozkových blan. Nebezpečná ale není jen chřipka. Například přechozená angína může přímo způsobit i selhání ledvin. „Moje žena v pubertě nedoléčila angínu a odnesly to ledviny. Několik let chodila na dialýzu, ale nakonec ledviny přestaly pracovat úplně. Byla to zbytečná smrt kvůli přechozené nemoci,“ říká padesátiletý Petr.

Jana zase ve čtyřiadvaceti letech přechodila mononukleózu. „Vypadalo to jako silnější chřipka, ale pak jsem rok bojovala s těžkou únavou, skoro jsem nemohla ani chodit do práce. Navíc jsem si během toho roku stihla pěkně zhuntovat játra,“ vzpomíná Jana s tím, že následky léčila několik let.

Účesy pro středně dlouhé vlasy

Účesy pro středně dlouhé vlasy

Nemáte zrovna vlasy až po pás? Bojujete s délkou, která není ani krátká ani dlouhá, ale jednoduše...

Kdy jít k lékaři?

Určitě namítnete, že běhat k doktorovi s každým kýchnutím je zbytečné. Když máte možnost zůstat několik dní doma a vaše chřipka či nachlazení probíhá bez komplikací, k lékaři nemusíte. Mnoho firem dnes nabízí řešení v podobě tzv. „sick days“, tedy několik dní, které si můžete vybrat právě z důvodu nemoci. Jindy vám zaměstnavatel zase může povolit práci z domu. Důležité je přitom dodržovat léčebný režim – hodně odpočinku, klid na lůžku a dostatek spánku. Je také třeba hodně pít a dodat tělu dostatek vitamínů. 

Pokud ale nemáte možnost zůstat doma, měl by vám doktor napsat neschopenku. K lékaři je také nutné jít vždy, když nemoc nemá obvyklý průběh nebo je dramatičtější. V tom případě se k pouhé chřipce či nachlazení pravděpodobně již přidaly nějaké komplikace. 

Nemůžu si dovolit marodit!

To si většinou jenom myslíte. I zaměstnavatelé jsou často radši, když nemocný zaměstnanec zůstane doma, než aby nakazil všechny okolo. A pokud nemarodíte každý měsíc, určitě vás kvůli tomu nevyhodí.

Složitější to mají mámy na mateřské. Ty nemají nárok ani na sick day, ani na dovolenou. Ale když už nemoc přijde, nedá se nic dělat. Povolejte do služby tatínka, babičky, sousedky a kohokoliv, kdo vám může pomoci. Péče o dítě je náročná a bez pomoci se neobejdete. Někdo vám nakoupí, někdo pohlídá děti, někdo navaří. Pračku zvládne zapnout manžel a vy se vypoťte pod peřinou. A hlavně pamatujte, že kdo se léčí, má méně komplikací!

Jak to řešíte vy? Marodíte důkladně, nebo to většinou zvládnete za pochodu?

Foto zdroj: thinkstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
04. 02. 2015 Patricie .. (reakcí: 0)
28. 01. 2015 patricia077 .. (reakcí: 0)
27. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
26. 01. 2015 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

21. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes je pro tebe víc než platné přísloví: spěchej pomalu. Nesnaž se vyřešit vše za každou cenu. Nic se nemá uspěchat ... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist