Femina.cz » Magazín » Wellness » Potraviny, které v létě ohrožují naše zdraví

Potraviny, které v létě ohrožují naše zdraví

Potraviny, které v létě ohrožují naše zdraví

Magazín: Wellness | autor: Dorotka G. | vydáno 03. 07. 2013

Léto se vrátilo po dvou týdnech chladného a deštivého počasí zpět a v plné síle. Z toho mají radost nejen děti, které mohou trávit celé dny koupáním v bazénech, ale také bakterie. Těm se totiž v teplém počasí náramně daří. My ale víme, jak se před nimi chránit!

Aby nám prázdninové dny neznepříjemňovaly potíže v podobě kampylobakteriózy, salmonelózy nebo listeriózy, je třeba dávat v horku mnohem větší pozor na potraviny, které konzumujeme. Důležitá je jejich úprava. Ke zničení bakterií je nutné náchylné potraviny (třeba syrové maso či vejce) dobře tepelně upravit. Tepelná úprava musí být dostatečná, například u masa je to deset minut při sedmdesáti stupních Celsia. Důležité je také pokrm rychle zkonzumovat. Rozhodně není nejvhodnější nechat jej stát celé odpoledne na kamnech a pak teprve nabídnout. Pokud něco nesníte nebo víte, že budete večeřet později, zchlaďte uvařený pokrm ve vodní lázni a uložte do ledničky, případně dejte zmrazit. Při opakovaném ohřívání dbejte na dostatečné prohřátí, opět alespoň při sedmdesáti stupních.

Soutěž Zhubněte s námi do plavek má svého výherce!

Soutěž Zhubněte s námi do plavek má svého výherce!

Celý měsíc jste spolu s námi mohli soutěžit v soutěži Zhubněte s námi do plavek. Přihlásila se ce...

Samostatnou kapitolu tvoří grilování. To je také spolu s domácími majonézami jedním z nejčastějších způsobů nákazy kontaminovaným jídlem. Grilované maso musí být důkladně propečené. Pečte je raději pomaleji, ale důkladně. Že je maso opravdu bezpečné pro konzumaci, poznáte úplně jednoduše. Pokud do masa píchnete a vytéká z něj červená šťáva, raději ho ještě na pár minut dejte na rošt. Kdybyste se báli a chtěli mít jistotu, že je maso skutečně nezávadné, můžete použít speciální teploměry, které zjistí teplotu uvnitř steaku. Nenechávejte na slunci ani nejrůznější majonézy a dressingy, které obsahují syrová vejce a mohly by se rychle zkazit. Raději si dopřejte kvalitní hořčici nebo omáčky na kečupovém základě.

Chcete-li se vyhnout nemocem z nakažených potravin, dbejte také na to, kde je kupujete. Určitě si můžete být jistí, že ve stánku na rohu, kam celý den svítí slunce, budou zavináče nebo utopence spíše časovanou bombou než vybranou pochoutkou. A protože ani obchod neskýtá jistotu, že byla potravina skladována správně, raději se rizikovým potravinám, které nelze tepelně upravit, v horkých letních měsících vyhněte. Také si nechte zajít chuť na nejrůznější saláty, lahůdky nebo zákusky, pokud si nejste zcela jisti obchodem, kde je kupujete.

Mám přenechat svého muže matce?

Mám přenechat svého muže matce?

Celé své dětství jsem prožila bez otce. Vůbec si na něj nepamatuju, protože od nás odešel, ještě ...

Zlevněným výrobkům, kterým skončila lhůta použitelnosti, se vyhněte velkým obloukem. Víc než kdy jindy kontrolujte dobu spotřeby i to, v jakém stavu se potravina nachází. Zda nemá porušený obal, změněný vzhled či na ní nejsou známky začínající plísně. Jestliže budete dodržovat zásady správného skladování i tepelné úpravy, nemusíte se problémů bát. 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
10. 12. 2013 glady ... (reakcí: 0)
04. 07. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
03. 07. 2013 viki11 potraviny (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

23. 03. 2017 Horoskop Rak

Podaří se ti osvobodit od minulých omezení a můžeš si být jistá, že na tebe čeká mnoho nových začátků, nová práce, pr... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist